Mujović: Prodaja EPCG ne dolazi u obzir

    6 meseci pre 296 pregleda Izvor: dnevno.me

Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović komentarišući navode o poskupljenju struje kazao je da nema strategije o tome, te da sada o poskupljenju ne razmišljaju, ne isključujući mogućnost da do toga dođe u narednom periodu.

Mujović je rekao da je priča o prodaji EPCG njegov profesorski stav.

Elektroprivreda je, kako je rekao, naše blago.

foto: gov.me

„Elektroprivreda je jedna od najrespektabilnih kompanija u Crnoj Gori. Moja želja je da se ta kompanija zaštiti, prvenstveno od nas samih, jer mi se čini da smo u Crnoj Gori vrlo često sami sebi najveći protivnici. Moramo imati jasnu strategiju i da vidimo kako ćemo nastupati. Ukoliko vi imate da dio vlasničke strukture pripade nekoj renomiranoj stranoj kompaniji, a ona ima interes da uloži svoja kapital u nju, ona će i te kako voditi računa o njoj i gdje ide njen novac. Ona sigurno neće dozvoliti loše odluke i da, primjera radi, kupimo Željezaru. Sigurno neće dozvoliti neke stvari koje su nauštrb poslovanja. Prodaja Elektroprivrede ne dolazi u obzir, ni o kakvoj promjeni upravljačke strukture se nije razmišljao, a to što sam rekao ranije je moj lični stav kao profesora“, rekao je Mujović.

Najavio je da će u ponedjeljak sa potpredsjednikom Vlade Nikom Đeljošajem posjetiti Željezaru, gdje će se upoznati sa situacijom u tom preduzeću. 

„Imao sam sastanak sa menadžmentom kompanije. Oni perspektivu Željezare smatraju svijetlom. Sa jedne strane planiraju izgradnju solarnih panela do nekih 60 megavata, što je respektabilna snaga. Sa druge strane, brzo će se izaći sa javnim pozivom za investitorima koji su zainteresovani za ulaganje u Željezaru, prije svega za čeličanu i kovačnicu. Treća stavka je izrada specijalnih čelika, što je još jedna od šansi Željezare“, kazao je Mujović, navodeći da želi da čuje i stav radnika i kako oni vide situaciju.

Ministar je komentarišući navode o poskupljenju stuje kazao da ne rade na tome, da nema strategije o tome niti da sada razmišljaju o tome.

„Ne znam da li će do toga doći u narednom periodu. Ako analiziramo račun za struju, vidjećemo da oko 40-45 odsto participira proizvođač, odnosno Elektroprivreda, a ostalo su tzv. mrežarine, odnosno naknade“, rekao je on.

Elektroprivreda, kako je saopštio, isporučuje struju za 45 eura.

„Ali dajte da analiziramo koliko i to košta, a Elektroprivredu to košta 47,5 eura. Da li ima tog marketa ili hotela koji svoj proizvod daje po nižoj cijeni nego što ga košta. Tu su i mrežarine, odnosno naknade CEDIS-u i CEGES-u. To su naknade ili tzv. regulatorni dozvoljeni prihodi, koje Regulatorna agencija za energetiku dozvoljava tim operatorima. To su troškovi koje agencija priznaje za troškove poslovanja u toku godine i troškove investicija. Postoji vjerovatnoća da će doći do povećanja regulatorno dozvoljenog prihoda za CEDIS. To znači da CEDIS tu svoju taksu, koji mi potrošači plaćamo, može da poveća. Poenta svega je da EPCG prodaje struju jeftinije nego što je to košta. Da li će biti poskupljenja ćemo razmotriti, ali prvi ću biti da se građani zaštite. Ne smijemo nikoga ugroziti“, istakao je Mujović.

Prema njegovim riječima, posebno će se voditi računa o najranjivijim kategorijama.

„Vlada će biti odgovorna da li bude poskupljenja ili ne. Nisku cijenu električne energije ne plaćaju samo građani, već i lanci super marketa, hoteli… ali da li je neko od njih uradio bilo šta da zaštiti interes građana“, kazao je Mujović.

On je upitao zašto se hoteli koji plaćaju nisku cijenu ne solidarišu.