Na rad KCCG ove godine žalilo se 737 građana

    1 godina pre 209 pregleda Izvor: dan.co.me
Foto : Ilustracija –

Zaštitnik prava pacijenata Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Alma Mutapčić kazala je za „Dan“ da je za 11 mjeseci ove godine 737 pacijenata ili članova njihovih porodica podnijelo prigovor ili se žalilo na dužinu čekanja na pregled, kvalitet usluge i postupke medicinskog osoblja ili tražilo savjet kako da dođu do ljekara. Ona ističe da su maksimalno promovisali ulogu zaštitnika prava pacijenata kako bi ih motivisali da ukažu na sve eventualne nedostatke. Ističe da im se nerijetko žale i pacijenti iz drugih bolnica i domova zdravlja, zbog čega su pozvali kolege da se uključe.

”SAMO U POLIKLINICI KCCG OD JANUARA DO DECEMBRA OVE GODINE OTVORENO JE OKO 700.999 TERMINA SAMO ZA SPECIJALISTIČKE I SUPSPECIJALISTIČKE PREGLEDE

Podaci Ministarstva zdravlja za 2021. godinu pokazuju da je 3.796 pacijenata podnijelo prigovor na kvalitet liječenja i odnos osoblja u crnogorskim zdravstvenim ustanovama, od čega je 421 prigovor podnijet tom resoru.

Broj prigovora je stabilan u posljednje dvije godine i u odnosu na broj pruženih usluga kreće se oko 0,11 odsto. Konkretno, samo u Poliklinici KCCG od januara do decembra ove godine otvoreno je oko 700.999 termina samo za specijalističke i supspecijalističke preglede. Od toga, zaštitniku prava pacijenata obratilo se 737 pacijenata ili članova njihovih porodica. U okviru tih obraćanja, konstatovali smo 256 javljanja za savjet, konsultaciju, informaciju ili pomoć, dok je prigovora bilo 481. Evidentiramo sva obraćanja pacijenata i njihovih porodica, a radi bolje analize, svrstavamo ih u pet kategorija: dužina čekanja na zdravstvenu uslugu, kvalitet zdravstvene usluge, postupak zdravstvenog radnika ili saradnika, organizacija službe i kategorija ostalo. Nakon analize prigovora, mogu se definisati problemi i sprovoditi aktivnosti na njihovom otklanjanju. Osim toga, skrećemo pažnju i na to da se zaštitniku prava pacijenata KCCG često javljaju pacijenti bolnica i domova zdravlja iz cijele Crne Gore, zbog čega smo u više navrata pozivali kolege da svoje pacijente informišu o svojim ombudsmanima jer ZPP KCCG nije nadležan da učestvuje u radu i organizaciji bilo koje druge zdravstvene ustanove – ističe Mutapčić.

Prijavite nepravilnosti

Po riječima Alme Mutapčić, radi unapređenja kvaliteta pružanja zdravstvenih usluga, Klinički centar Crne Gore je u posljednje dvije godine maksimalno promovisao ulogu zaštitnika prava pacijenata.

– KCCG sve vrijeme maksimalno ohrabruje sve pacijente da nam ukažu na eventualne nedostatke, kako bismo ih što efikasnije eliminisali – ističe Mutapčić.

Ministarstvo zdravlja takođe apeluje na pacijente da iznose svoje stavove i eventualne probleme sa kojima se suočavaju u zdravstvenim ustanovama, kako bi manjkavosti u sistemu otklanjali, a sistem učinili bezbjednijim, efikasnijim i dostupnijim.

Obaveza zaštitnika prava pacijenata je da dostavlja mjesečni izvještaje upravi KKCG.

– Dužna sam da direktoru KCCG dostavljam mjesečne izvještaje o broju i vrsti prigovora, kao i o preduzetim aktivnostima, dok se Ministarstvu zdravlja dostavljaju kvartalni izvještaji iste sadržine. Najviše prigovora koje smo dobili tokom ove godine odnosilo se na dužinu čekanja na zdravstvenu uslugu, a uzroci svakog prigovora za koji se tokom analize utvrdilo da je opravdan otklonjeni su u direktnoj komunikaciji sa direktorima klinika. S obzirom na to da je KCCG jedina ustanova koja pruža zdravstvene usluge tercijalnog nivoa zdravstvene zaštite za sve građane Crne Gore, a pored toga i usluge sekundarnog nivoa za opštine Podgorica, Danilovgrad, Kolašin Tuzi i Golubovci, razumljivo je veće opterećenje KCCG – kazala je Mutapčić.

Pacijenti koje smo anketirali prošle sedmice iskazali su nezadovoljstvo dužinom čekanja na preglede u KCCG, jer, kako tvrde, pojedini moraju da odlažu dijagnostiku i do šest mjeseci.

Iz Ministarstva zdravlja nedavno su saopštili da najveći broj pritužbi građani iznesu putem telefona i da senajveći dio rješava na dnevnoj osnovi.

– Za 18 slučajeva Ministarstvo zdravlja je uputilo urgenciju zdravstvenim ustanovama jer u roku nijesu odgovorile na zahtjev pacijenta, odnosno Ministarstva zdravlja. U osam slučajeva Ministarstvo zdravlja je na osnovu pritužbi građana pokrenulo postupak vanredne eksterne kontrole kvaliteta stručnog rada, a u 18 postupaka sprovedena je redovna eksterna kontrola kvaliteta stručnog rada u zdravstvenim ustanovama. U jednom slučaju direktor zdravstvene ustanove pokrenuo je disciplinski postupak protiv zdravstvenog radnika, dok je Ministarstvo zdravlja u 20 slučajeva uputilo zahtjev zdravstvenim ustanovama da se izjasne njihove komisije za kontrolu kvaliteta – naveli su iz tog resora.