Nema gostiju sa Zapada, kasni špic sezone

    10 meseci pre 576 pregleda Izvor: pobjeda.me

Foto:PV Informer –

Nakon pandemije nastavlja se niz loših sezona, sa sve kraćim špicom i sve manje elitnih gostiju. Ove godine špic još nije počeo, a privatni smještaji i neki hoteli još nijesu puni – kazali su Pobjedi turistički poslenici.

Neki od njih smatraju da možda plaćaju ceh podizanja cijena, ali kažu da su morali zbog povećanih plata radnika i poskupljenja namirnica. Gužve ima, kažu, samo u saobraćaju, turisti slabo troše.

Poražavajuće činjenice

Direktor hotela ,,Rivijera“ u Petrovcu Nemanja Kovačević kazao je Pobjedi da sezona nije na nivou i da špic kasni. Ističe da bez direktnih avio-linija sa zapadnoevropskih i nordijskih tržišta nema turizma u Crnoj Gori, jer nema ni elitnih turista.

– Crna Gora ove godine ima samo 13 letova nedjeljno iz Njemačke koja broji 80 miliona stanovnika i desetak letova sedmično iz Francuske koja ima 60 miliona stanovnika. To je poražavajuća činjenica koja govori da mi nijesmo avio-dostupna destinacija na način kako bi trebalo, ako želimo da sezona daje rezultate i da bude zamajac razvoja naše ekonomije. Špic sezone je odložen, nije sezona na nivou, pa se sada se spuštaju cijene – poručuje Kovačević.

Ako bi bili bolje avio-povezani, smatra da bi bilo i više interesovanja.

– Na odmor se ide direktnim avio-letovima, a mi nemamo dovoljno tih letova. Odnosno imamo ih smiješno malo, to je ključni problem. I onda mi, privatnici, kolektivno ispaštamo. Ali nemamo nikog da nas podrži – poručuje Kovačević.

Predsezona i postsezona se, po njegovim riječima, rade sa grupama gdje su profiti blizu nule.

– Zarada je na minimumu. Onda imamo problem sa radnom snagom. Nedovoljno je fleksibilna državna politika za dovođenje radne snage sa strane, iz Indije, Pakistana, Nepala, Tajlanda… sve to pravi zajedno kombinaciju faktora koja dovodi do toga da nemamo sezonu kakvu bi trebalo da imamo. U Petrovcu su hoteli sada na nekih 70 odsto popunjenosti ili čak manje i privatni smještaj još uvijek nije pun – kaže Kovačević dodajući da su hotelijeri u Petrovcu sada spustili cijene, pa sada možete naći dvokrevetnu sobu sa polupansionom u hotelu sa četiri zvjezdice po cijeni od 90 eura za noć.

– Sada su last minute cijene, što je smiješno jer je ovo špic sezone i treba da sve bude puno i da bude 200 eura soba dvokrevetna u hotelu sa četiri zvjezdice – smatra Kovačević.

Kaže da čekaju još avgust da vide šta će biti, sve je neizvjesno.

– Dešava se da nakon pandemije kontinuitet loših turističkih sezona se nastavlja. Crna Gora kao turistička destinacija već duže vrijeme ,,živi“ loš, haotičan turizam. Turisti obično dolaze bez najave automobilom iz regiona i onda na recepciji pitaju šta imamo da im ponudimo. Nema interesovanja, upita, nijesmo avio-dostupni, nema strategije razvoja. Nacionalna avio-kompanija radi loš posao od kada nema istočnoevropskog tržišta. Nama bi trebalo da bude fokus na Zapadnoj Evropi i na nordijskim zemljama – naglašava Kovačević.

Direktor hotela ,,Forza Mare“, restorana i poslastičarnice u Kotoru i Porto Montenegru Bojan Joketić potvđuje da je sezona loša. Oni imaju manji porodični hotel, pa ga je lako napuniti, ali primjećuje da kod ostalih nije tako. Ne može, kaže, da ocijeni sezonu, čudna je i nepredvidiva.

– Čudna je sezona, manje se troši. Nema radnika, a nema ni kontrole. Inspekcije ne rade kako bi trebalo da rade, sve je stihijski. Da je nešto idealno – nije – poručuje Joketić.

Kaže da su gosti trenutno manje platežni nego ranijih godina.

– Možda je razlog to što smo malo podigli cijene, ali skočile su i plate radnicima, sve neke druge stvari pa su i cijene povećane. Poskupljenja su prouzrokovana platama radnika koje su ove godine znatno veće. Prinuđen si da sobarici daš platu 1.000 eura. Konobar traži 1.200 eura, ali da zna da radi posao, pa prosto sve. Ali ne zna ni tacnu da nosi. I Hrvatska ima isti problem, sve što se dešava tamo odražava se i na nas – poručuje Joketić dodajući da turisti plate sobu i ne potroše više ništa.

– To ne znam opisati. U Kotoru ima ljudi, ali očekivali smo više svi. Priča se o rekordnoj sezoni, ali nije baš tako. Špica još nema. Odlični su nam bili mart, april i prva polovina maja, i onda od 15. maja ide pad. Jun i jul su podbacili. Ima samo u saobraćaju gužve, nigdje drugo. Krivi smo možda i mi što smo puno podigli cijene, ali sve je uslovljeno jedno drugim – objašnjava Joketić.

Ni stanje u privatnom smještaju nije bajno, kaže Pobjedi direktorica Udruženja izdavaoca privatnog smještaja u Crnoj Gori Branka Džoganović.

– Prošle godine je sezona počela oko 20. jula, tako da možemo reći da su ove godine gosti počeli ranije. Ali kako mjesecima već slušamo o fantastičnoj popunjenosti hotela stvorilo se određeno, za naše uslove nerealno, očekivanje. Nemamo realnu statistiku, polazni podaci nijesu odgovarajući jer uključuju kako turiste i sezonske radnike i doseljenike. Godinama unazad sezona u privatnom smještaju za većinu traje 30 do 40 dana – objašnjava Džoganović.

Poluprazan i privatni smještaj

Za privatni smještaj, kako je istakla, u startu četiri prazna mjeseca ne može nadoknaditi ni izvući mjesec sezone.

– Nadležni se ne bave plasmanom kapaciteta privatnog smještaja i ovo je rezultat. Razvojne politike nijesu prilagođene postojećim resursima i realnom stanju na terenu. Mada, budući da se okrećemo visokoplatežnim gostima i luksuznom

turizmu, to su gosti koji svakako ne vole gužve tako da je možda ovo i ispunjenje plana onih koji kreiraju razvojne politike. Za očekivati je onda da će od jeseni biti aktuelni programi podrške za unapređenje smještajnih kapaciteta sa četiri i pet zvjezdica da možemo kvalitetno da odgovorimo zahtjevima novog trenda razvoja – zaključuje Džoganović.

Ratković: Neozbiljno sanjati i pričati o rekordima

Da li će, kako se najavljivalo, sezona biti rekordna, teško je procijeniti, jer i dalje, kako kaže prof. dr Rade Ratković, dekan Fakulteta za biznis i turizam iz Budve, nemamo precizne podatke.

– Mislim da je neozbiljno sanjati i pričati o rekordima u situaciji kada smo penetrirani na najsiromašnija tržišta Evrope i lošu strukturu smještajnih kapaciteta gdje dominiraju apartmani – kazao je on.

I to nije jedini problem. I dalje nema preciznih podataka, ali se procjenjuje da zvanična statistika o broju turista i ove godine ne odražava pravo stanje jer imamo i dalje problem prijavljivanja gostiju.

– Taj problem su odavno riješile sve mediteranske države, a prije osam godina i komšije iz Hrvatske. Oni imaju takozvani vizitor i tu su svi podaci koji su potrebni: o turističkoj ponudi i turističkoj tražnji, turističkom prometu i finansijskom i naturalnom, tako da bi to trebalo da bude prvi zadatak. Mi na to apelujemo bezuspješno više decenija, pogotovo u posljednje vrijeme. Bez toga mi nemamo instrumente za upravljanje destinacijom i zato sve što kažemo o turizmu i sezoni ne može biti prava istina, nego nagađanje – zaključio je Ratković.

Zato se, kako ističe, manjkavosti načina na koji se u Crnoj Gori broje turiste najbolje vide kada se svode računi, pa se svake godine razlikuju zvanični podaci institucija o broju gostiju i prihodima od turizma.