Nenezić: Partije se neće fokusirati značajno na programe, računaju na emocije birača

    11 meseci pre 265 pregleda Izvor: vijesti.me

Izvršna direktorica Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Ana Nenezić je, komentarišući stanje u crnogorskom društvu 17 godina od obnove nezavisnosti, ukazala da se ono kreće između onoga što je ustavno opredjeljenje od 2006. godine – Crna Gora kao građansko društvo, demokratska, ekološka država vladavine prava, i onoga što je faktičko stanje.

„Faktičko stanje je da smo otišli u pravcu onoga što je pokušaj da se obezbijedi jedna vrsta življenja jednih pored drugih, guranja u grupe po različitim obrascima – nacionalnim, vjerskim… Tu je napravljena greška od samog početka. Drugo, izjednačavanje partije i države je u startu jedan cijeli dio crnogorskog društva otuđio od onoga što je trebalo da bude suština identiteta Crne Gore“, kazala je ona u Bojama jutra na TV Vijesti.

Ukazala je, između ostalog, da i dalje „nismo uspjeli da se izborimo“ s onim što su slabe institucije. „Vjerujem da se namjerno radilo na tome, jer jake institucije garantuju jako društvo“, ocijenila je ona.

Nenezić je istakla da građani zaslužuju bolju vlast i političke lidere koji će osmisliti javne politike „koje će nas vući ka onome što je zapadna orijentacija zemlje“, odnosno Evropska unija.

„A za ovo vrijeme smo imali endemsku korupciju, organizovani kriminal, sve ono na šta EU upozorava, i nedostatak spremnosti da se zaista uhvatimo u koštac sa problemima, kako bismo imali šansu da postanemo članica EU, što želi 85 odsto građana“.

Nenezić je, komentarišući predstojeće parlamentarne izbore, istakla da su ogromne svote novca koji se izdvajaju za izbore nešto što treba da bude predmet pažnje.

„Oni koji prikupe potpise, a vrlo je sporan način kako se prikupljaju potpisi, trenutno imaju 37.000 eura na raspolaganju da vode kampanju. Nekome dajete značajan novac, a ničim ga ne uslovljavate… Ako ta lista ne može da osvoji ni broj potpisa koje je predala, onda tu nešto nije u redu. To je neka vrste prevare građana“.

Kada su u pitanju programi partija pred izbore 11. juna, ukazala je da je jedino javno dostupan program Pokreta za promjene.

„Čini mi se da smo sistem pogrešno okrenuli. Građani imaju moć, oni su ti koji garantuju položaj i beneficije i vrlo lijep položaj samih političara koji se nađu na najvišim funkcijama. A trebalo bi da zapravo mi biramo političare koji nama mogu da garantuju bolju budućnost. Ako pogledate strukturu naših političkih lidera, vidjećete da je to njima prvi posao, jedini izvor prihoda… To moramo okrenuti i promijeniti, da bismo očekivali da će tu biti ljudi koji će raditi u javnom interesu“, navela je ona.

Nenezić smatra da je unutrašnja reforma u DPS-u „prilično zakašnjela“.

„Negdje se i unijela zabuna porukom da će se Đukanović uključiti u kampanju. Bunite birače, jer se suštinski komuniciralo da se on povukao sa svih funkcija, nisam sigurna da je to pravi način. Nisam sigurna ni šta je njihova ponuda, šta oni zapravo nude“, istakla je ona.

„Sa druge strane imate Evropu sad, za koju često kažemo da ima vrlo populistički izraz. Oni se okupljaju oko ekonomske politike, konkretna rješenja koja nude… Koliko su utemeljena u realpolitici, to je na biračima da procijene i na bazi onoga kako će oni to predstaviti, kako će ostvariti to što garantuju. Da li su to samo lijepa obećanja koja će pući kao balon poslije izbora i napraviti štetu društvu, ili nešto što je realno ostvarivo. Ja bih voljela da je ovo drugo“, dodala je.

URA i Demokrate su se, navodi, okupili oko onoga što je suštinski vladavina prava, garantujući borbu protiv korupcije i kriminala.

„Opet jedan način koji se ne vezuje za ono ideološko, nacionalno, djeljivo, nego ono što bi moglo unaprijediti društvo. Takođe treba tek da čujemo kako, na koji način, jer ta kampanja nije počela i mislim da je dugoročno za partije dobro što nemamo drugu kampanju. Nije lako za većinu ovih politika i obećanja odgovoriti kako ćete to ostvariti. Lijepo sve to zvuči“, naglasila je Nenezić.

Osvrnula se i na stranke koje su proistekle iz Demokrastkog fronta, a koje su se opredijelile da „odu na sami krajnji centar, vjerujući da će im to povratiti koji su dominantno pretrčali kod Evrope sad.

„Ono što je njihova politika podjela ne mislim da je dobro za društvo. Taj radikalni izraz, iako postoji u svakoj zemlji, nije ono što gradi društvo, već unosi podjele i razdor.“

Nenezić je ocijenila da su partije na ivici cenzusa računale na slabljenje DPS-a i DF-a i da budu ti koji će pokupiti glasove. „Nisam sigurna da je to pravi pristup, jer morate nešto ponuditi. Vjerujem da ćemo imati četiri do pet lista koje će dostići parlamentarni status, uz manjinske partije, što se poklapa sa onim što je bilo i ranije“.

Smatra da se nijedna partija neće fokusirati značajno na programe.

„Cijene nažalost da to nije od ključnog značaja za građane, već da je važnije probuditi kod njih emociju i nadu da ćete im donijeti životnu promjenu. Vidimo da su građani fokusirani na ekonomsko-socijalni status, osjetili su šta to može da znači i da negdje mogu imati bolji život i okolnosti, i mislim da će to biti dominantno.“

Uočava se, kako je kazala, da će Evropa sad, koja se pozicionirala kao „najjači igrač u ovom trenutku“, biti predmet „udara sa svih strana“.

„Okupljaju birače koji su bili i DPS i DF. Ne radi se o identitetskim pitanjima, ekonomskim pitanjima se prevazilazi ono što ih je razdvajalo. Vidjećemo na koji način će obje te partije pokušati da dio tih birača povrate. Koliko radikalnim izrazima ili alternativnim modelima. Voljela bih više da vidim, a ne vidim, je zagovaranje evropskih integracija i objašnjenje na koji način će se to dostići. Nama je taj prostor još otvoren, podrška građana je vrlo respektabilna i značajna, a o tome se ne govori često“.

„Voljela bih da vidim kako će partije obezbijediti ono što smo upisali u Ustavu, mislim da bi oko toga trebalo da se vodi politika. Mislim da će kampanja biti negativna, posebno u završnim fazama“, zaključila je ona.