Ni posle više mjeseci EPCG se nije iselila iz objekta za naplatu el.energije na Jaliji -Kasni rekonstrukcija zgrade bivše Atlas banke

    2 godine pre 624 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Posle kupovine zgrade Atlas banke u Pljevljima, Elektroprivreda Crne Gore je prije dva mjeseca najavila da počinje sa rekonstrukcijom zgrade za potrebe funkcionalne cjeline „Snadbijevanje“. Od opštine Pljevlja iz EPCG su zatražili projekat unutrašnjih instalacija. Radiće se rekonstrukcija prvog sprata. Radovi obuhvataju zamjenu stolarije, grijanje, rekonstrukciju zidova…

Po poslednjim informacijama do kojih je došla Redakcija portala „PV Informer“, za rekonstrukciju zgrade bivše Atlas banke u Pljevljima urađen je projekat rekonstrukcije. Posle uvida u stanje zgrade koja odavno nije u funkciji, utvrđeno je da je potrebno zamjeniti kompletnu stolariju, što bi samo za te radove bilo potrebno izdvojiti oko 70 hiljada eura, uz dodatne troškove za grijanje i neke druge građevinske radove.

Proteklog dana na internet stranici NVO „Husein paša“ Pljevlja je kroz napisanu objavu izraženo nezadovoljsto što toliko dugo traje iseljenje EPCG iz prostorija u naselju Jalija, koje se koriste za naplatu električne energije, a u vlasništvu je vakufa Islamske zajednice u Pljevljima.

Još prije dva mjeseca Nikola Rovčanin, Izvršni direktor EPCG je izjavio da očekuje da bi se za 15 dana mogao raspisati tender. Procjenjena vrijednost radova je okvirno oko 80.000 eura. EPCG je zgradu kupila po cijeni od 349.000 eura, na licitaciji, koju je organizovala stečajna uprava Atlas banke. Iako se možda čini da sve teče sporo potrebno je ispoštovati Zakon o javnim nabavkama. Očekuje se da bi radovi mogli biti završeni za par mjeseci. Istovremeno došlo je i do promjene u rukovodećoj strukturi funkcionalne cjeline „Snadbijevanje“, jer je Dragan Leković imenovan za rukovodioca „Snabdijevanja“ u Pljevljima iz razloga što dosadašnji rukovodilac odlazi u penziju.

Izvršni direktor EPCG je još u aprilu ove godine najavio da će EPCG preseliti na novu lokaciju Službu naplate u Pljevljima, čime će biti stvoreni uslovi da se prostor na kojem je nekada nalazila Hadži Hasanova džamija vrati u vlasništvo Islamske zajednice Crne Gore. Vlasnik tog prostora u dužem periodu je bio Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS).

Iako je pljevaljska javnost decenijama unazad očekivala da bivša vlast ispravi istorijsku nepravdu i objekat na Jaliji vrati Islamskoj zajednici Crne Gore, posebno zbog toga što se u okviru vladajuće strukture nalazila i Bošnjačka stranka, to je tek ove godine uspjelo čelnicima Demokratske Crne Gore, koji su se našli na čelnim funkcijama EPCG i CEDIS-a. Nikola Rovčanin, Izvršni direktor EPCG i Vladimir Čađenović, izvršni direktor CEDIS-a, sredinom maja ove godine uručili su Rifatu Fejziću, reisu Islamske zajednice Crne Gore, akt o povraćaju objekta Hadži Hasanove džamije, Islamskoj zajednici Crne Gore.

Prvog dana Ramazanskog Bajrama, Islamskoj zajednici u Crnoj Gori vraćen je vakuf na kome se nekada nalazila Hadži Hasanova džamija u Pljevljima. Iz Islamske zajednice je u to vrijeme predočeno javnosti da će se prostor nekadašnje Hadzi Hasanove džamije najvjerovatnije koristiti kao Islamski kulturni centar sa bibliotekom i posebnim molitvenim prostorom.

Hadži Hasan džamija na Jaliji je eksproprisana prema podacima OIZ Pljevlja 6. februara 1965. godine uz minimalnu nadoknadu. Od džamije je ostala minara, zidana lijepo tesanim kamenom, visoka 30 metara. Na temeljima džamije sagrađen je objekat Elektrodistribucije. Harem ove džamije kao i groblje je uništeno. Vakuf ove džamije je imao berbernicu, dva dućana, pekaru, baštu, džamiju od tvrdog materijala i groblje uglednih građana islamske vjere. Od svega toga ostalo je samo minare da prkosi jednoj suludoj politici u kojoj nisu pošteđena ni groblja Islamske vjerske zajednice kao ni vjerski objekti.