Nije realno očekivati povratak stomatologa u škole ni naredne školske godine

    1 godina pre 273 pregleda Izvor: dnevno.me
Foto : Pixabay –

Prošlo je više od godinu otkako je Ministarstvo zdravlja iniciralo ideju da stomatolozi budu vraćeni u škole. Prošlo je, takođe, sedam mjeseci od najave tadašnje ministarke zdravlja Jelene Borovinić – Bojović da će đaci od septembra ove godine moći da koriste usluge stomatologa u školama.

U međuvremenu, u Crnoj Gori došlo je do prekomozicije na političkoj sceni, pa je jedna garnitura ministara zamijenjena novom, te je tako i Ministarstvo zdravlja dobilo novo rukovodstvo – umjesto Borovinić Bojović na čelu te institucije je Dragoslav Šćekić. Ni u njegovom sazivu Ministarstvo nije uspjelo da sprovede plan o povratku stomatologa u škole do prvobitno predviđenog roka, a do objavljivanja ovog teksta, portal Dnevno iz tog resora nije dobio odgovore na pitanja kada će se to desiti.

“Potrebno poslušati struku”

Predsjednica Udruženja dječjih i preventivnih stomatologa Crne Gore Danijela Subotić kazala je za naš portal da to Udruženje podržava uvođenje stomatološke prevencije u obrazovnim ustanovama, ali da je prvo potrebno riješiti brojne prepreke.

Istakla je i da se radno tijelo za vraćanje stomatologa u školske ustanove, čiji je član, sastajalo više puta i tražilo od Ministarstva zdravlja da im dostave plan na osnovu kojeg su zamisli da odrade neophodnu reformu, ali da iz njihovog odgovora nijesu saznali ništa novo, već ono “što je svaki građanin znao i prije godinu”

“Potrebno je bilo da se izjasnimo oko tog plana, odnosno da damo naše predloge kako bi trebalo da se sprovede reforma. Mi smo te predloge iznijeli, i to je naišlo na podršku radnog tijelog Stomatološke komore. Da li će oni to da usvoje ili ne, ne znam. To su posljednje informacije koje imamo. Više od toga ni na jedan sastanak nijesmo pozvani, niti znam šta se dalje dešava”, kazala je Subotić za Dnevno.

Prema njenim riječima, nije realno očekivati ponovno uvođenje stomatološke prevencije ni naredne školske godine.

“Nisam sigurna da će plan koji Ministarstvo zdravlja pokušava da sprovede, naići na podršku Stomatološke komore. Mislim da je potrebno pronaći neki kompromis. Da malo poslušaju struku, da se usaglasimo svi, pa tek onda može da se nešto uradi”, smatra Subotić.

Na pitanje da li jedan od problema predstavlja nedostatak stručnog kadra, Subotić kaže da će prije biti nedovoljan broj ordinacija.

“Veoma je mali broj ordinacija koje su oni htjeli da uključe ovim programom. To je tek nešto više od 50. Po nekoj normi, na jednog doktora stomatologije trebalo bi da bude najviše 1200 pacijenata. Ukoliko se desi da ukinu taj fond, kao što je bilo priče, to bi značilo da ćemo dobiti jako veliki broj pacijenata koji bi bili neravnomjerno raspoređeni. Tako bi imali jedan nonsens jer, na primjer, u Mojkovcu uopšte nema stomatološke ordinacije. Mnogo je tu stvari koje treba da se riješe, a još uvijek nijesu, i to je ono na šta smo mi iz Komore ukazivali. Potrebno je prvo riješiti sve te stvari kako bi mogla da se sprovede reforma. Ne može se sve raditi’ iznebuha’, poručila je naša sagovornica.

„Edukaciju o oralnom zdravlju započeti u predškolskom uzrastu“

Iako su, prema najavama Ministarstva i vrtići uključeni u ovaj program, naša sagovornica tvrdi da ih na spisku koje im je taj resor dostavio, nije bilo. 

“Odnosno, ima nekoliko vrtića, ali nisu svi uključeni. Generalno gledano, uvođenje stomatološke prevencije bi bilo jednako obavezno koliko i uvođenje u osnovnim školama. Zbog toga svi moraju da se uključe u ovu priču. Nama srednja škola kad je posrijedi preventiva nije ni bitna, koliko nam je bitna u predškolskom i školskom uzrastu djece. Taj uzrast je najbitniji za preventivu”, navodi ona.

Ipak, i pored toga što rok predviđen za otvaranje ordinacija nije ispunjen, Subotić ne misli da će ta ideja ostati samo na obećanju, jer je, kako kaže, “iz budžeta izdvojen novac koji se mora usmjeriti negdje”

Pitanje je samo, smatra ona, na koji način će se sprovesti te reforme.

“To je najbitnije od svega, i stoga mislim da bi iz Ministarstva zdravlja trebalo najprije da poslušaju struku. Da se naše mišljenje usaglasi sa njihovim mogućnostima, jer je to važnije od svega. Da nađemo neki kompromis, koji bi bio dobar prvenstveno za djecu, a onda i za stomatologe”, zaključila je predsjednica Udruženja dječjih i preventivnih stomatologa Crne Gore.