Nimanbegu: Manjinska vlada je nužna i ona ne proizilazi iz političke snage nego iz političke konfuzije

    2 godine pre 231 pregleda Izvor: adria.tv

Stavovi većine koja je iskazala spremnost da podrži manjinsku vladu ili da učestvuje u njoj, nijesu isti, kazao je lider FORCA Genci Nimanbegu.

„Došlo je do potpunog zastoja i prekida u pregovorima zato što stvari nijesu kvalitetno dogovorene. Manjinska vlada je nužna i ona ne proizilazi iz političke snage nego iz političke konfuzije. U politici treba saslušati i jedne i druge i otvoreno ići u pregovore”, ističe Nimanbegu.

Nimanbegu

Mandataru je, podsjeća, potrebna većina od 41 poslanika i u tom slučaju je jasno da bez DPS-a nema manjinske vlade. Smatra da su prije pregovora sve partije trebale napraviti dva koraka nazad.

„Ne možete da izmirite toliko suprotne politike, a da se niko od njih ne izvini. Nema puno dodirnih tačaka među partijama, a neki i dalje govore o svojim zahtjevima. Oni sigurno neće biti ispunjeni ni ako vlada bude formirana, jer neće imati podršku onih koji odlučuju – DPS-a“, podsjeća Nimanbegu.

Problem je, kaže, u porukama koje se šalju u javnost i ciljevima koje imaju određene strane. Ističe da se mora pohvaliti politička hrabrost Dritana Abazovića da se ponudi da sastaviti Vladu i dodaje da je, tokom prvog sastanka manjina sa Abazovićem u novembru prošle godine, obećao mandataru da ga „neće ostaviti u blatu bez obzira kako teku stvari“.

„Branim ga jer je smogao snage da se izvuče iz onoga što je uradio – ekspertske vlade. Njegov pokret je, iako on to ne priznaje javno, napravio otklon od onoga što su govorili. Želim mu pomoći da napravimo ozbiljnu vladu koja će da rješava stvari“, naglašava Nimanbegu.

Mišljenja je da se vlada ne može formirati preko twitt poruka ili poruka u medijima.

„Trebate sjesti za sto i dogovoriti se. I ne treba se stidjeti da sa svakim sjednete za sto. Pozdravio sam odluku SNP-a da bude dio manjinske vlade. Njihovim političkim liderima sigurno nije bilo lako. Ipak, da bi vlada bila održiva, mora da garantuje vrijednosti građanskog društva i kosmopolitizma“, zaključuje Nimanbegu.