Njemačka traži zamjenu ruskim energentima i sprema pomoć stanovništvu

    2 godine pre 282 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Poskupljenje energenata od početka ukrajinskog rata ozbiljno pogađa Nemačku, rekao je ministar privrede te zemlje, Robert Habek (Habeck). On je najavio brz zaokret od Rusije kao ključnog snabdjevača i novi paket olakšica za stanovništvo.

Sada 55 odsto svog uvoza iz Rusije otpada na gas. Njemačka iz Rusije pokriva i polovinu potreba u uglju i nešto više od trećine u nafti.

Strahujući da će moguće šire sankcije Rusiji izazvati nestašice, Njemačka je pod ogromnim pritiskom da hitno pronađe alternativne izvore.

Robert Habek (dpa – standardna prava upotrebe) Foto: Michael Kappeler/dpa

Habek je za Frankfurter algemajne (Allgemeine) od nedelje rekao da zemlja napreduje u potrazi za drugim izvorima energenata. „Svakog dana, svakog sata se opraštamo od dijela uvoza iz Rusije,“ rekao je.

„Ako uspijemo, do jeseni nećemo zavisiti od ruskog uglja, a od nafte do kraja godine,“ rekao je. Što se gasa tiče, „to je komplikovanije“ jer Njemačka još nema terminale za prijem tečnog prirodnog gasa (LNG). Međutim, „gradimo ih punom parom,“ dodao je.

Habek planira da posjeti države koje proizvode LNG, od Norveške do Katara. „Namjeravamo da proširimo uvozni potencijal, kratkoročno LNG, a već na srednji rok to mora biti vodonik, klimatski neutralno gorivo budućnosti“. Habekovo ministarstvo je zaduženo i za energetsku tranziciju privrede.

Ministar privrede Njemačke je ponovio da se protivi širenjem sankcija na zabranu Rusiji da izvozi gas, upozorivši da to nosi teške privredne i društvene posledice.

„Ako sada zaustavimo uvoz, imaćemo nestašice iduće zime, privrednu recesiju, stotine hiljada ljudi bez posla i mnogo više onih koji će jedva moći da priušte odlazak na posao,“ rekao je Habek.

Mada je gorivo u Njemačkoj uveliko na rekordu, ministar finansija Kristijan Lindner (Christian) odbacuje predlog da porez na dodatu vrijednost obori sa 19 na sedam odsto.

Svako ko to predlaže, „prvo mora da kaže šta treba da izbacimo iz budžeta … ili da odredi kako da se zadužimo,“ rekao je za on za dnevnik Tagesšigel (Tagesspiegel).

Lindner je naglasio da je jasno koliko cijene energenata pritiskaju stanovništvo i privredu i dodao da vlada žustro radi na paketu olakšica. „Tražimo brza i fleksibilna rješenja koja će zaista pomoći ljudima.“

Habek je agenciji dpa rekao da na tržištu energenata „spiralu cijena pokreću strah od nestašica i špekulacije.“

Planirani paket mjera posebno stanovništvu sa slabijim primanjima treba da pomogne u plaćanju grijanja i benzina, da podstakne štednju i obezbjedi „što efikasnije tržišne impulse“.

Vlada Njemačke radi i na paketu za kreditiranje dijela privrede koje ukrajinski sukob pogađa zbog sankcija, kao i na mogućoj pomoći za premošćavanje enormnih troškova za energiju.