Njemačka želi potkresivanje „birokratske džungle“ Evropske unije

    8 meseci pre 291 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Njemačka zajedno sa Francuskom treba da pogura Evropsku uniju ka širokom potkresivaanju birokratije, rekli su u utorak agenciji dpa njemački ministri privrede i pravosuđa Robert Habek (Habeck) i Marko Bušman (Marco Buschmann).

„U Njemačkoj i EU je tokom decenija izrasla prava džungla birokratije,“ rekao je Habek neposredno pred početak dvodnevnog sastanka vlade u zamku Meseberg. „Danas je to ozbiljna prepreka investicijama i krajnje je vrijeme da to adresiramo.“

EU „mora da smanji planine papira“ potrebne za bilo kakav posao, rekao je Bušman. „Zadržaćemo ono što osnažuje Evropu, a ono što nas oslabljuje ide u reciklažu,“ dodao je.

Vlada kancelara Olafa Šolca (Scholz) svoj peti sastanak iza zatvorenih vrata ulazi na poluvremenu mandata. Jedna od tačaka dnevnog reda je usvajanje načela zakona o smanjenju birokratije.

„Borbu protiv iscrpljujuće birokratije smo već započeli na nivou federacije,“ rekao je Bušman.

Međutim, deo regulative koja guši privredu diktira EU. Habek i Bušman žele da njemačka vlada pokrene inicijativu deregulacije. „Za to prvo želimo da obezbjedimo podršku našeg bliskog saveznika Francuske,“ rekao je ministar pravosuđa.

U papiru u koji je dpa imala uvid, njih dvojica predlažu rasterećenje privrede od viška administracije i pozivaju evropske institucije i evropske partnere da podrže tu inicijativu, a Evropsku komisiju da brzo izradi ambiciozan akcioni plan.

Njemačke privredne organizacije se odavno žale na trošak birokratije koji im krnji konkurentnost, dodatno oslabljenu naraslim troškovima energije.

Deregulacija će ne samo podstaći privredni rast u celoj EU, ocijenio je Bušman, nego će i povećati atraktivnost članica stranim investitorima.

„Transformacija privrede, izgradnja strateški relevantnih sektora poput mikroelektronike, obnovljivih izvora energije ili široke evropske infrastrukture za vodonik može uspeti samo bez tereta viška birokratije,“ rekao je Habeck.

„Treba nam hitno rasterećenje bez odricanja od nužnog standarda zaštite,“ dodao je.

Habek i Bušman u svom papiru predlažu niz konkretnih poteza, poput ubrzanja i pojednostavljivanja postupka za odobrenje planiranja i projekata, jednostavnije propise o migraciji radne snage unutar EU i preciznije odredbe propisa o zaštiti podataka.

Među predlozima su oslobađanje malih i srednjih preduzeća dijela administrativnih obaveza i transparentniji okvir za trgovinu dozvolama za emisije štetnih gasova.