Obećali veće plate, ali štrajk i dalje opcija

    4 meseca pre 294 pregleda Izvor: pobjeda.me

Predstavnici Vlade obećali su da će plate najugroženijoj grupaciji u zdravstvu – medicinskim sestrama, tehničarima, farmaceutskim tehničarima – biti povećane, rekao je Pobjedi predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva Crne Gore Mihailo Babović.

Oni su juče razgovarali sa predstavnicima Vlade, a nakon što su prošle sedmice najavili da će 29. januara organizovati generalni štrajk ukoliko se, između ostalog, srednjem medicinskom kadru ne uveća zarada 17 odsto.

-Rekli su na sastanku da ministar finansija treba sjutra da doputuje iz Austrije i da će do kraja sljedeće sedmice imati tačno budžetsku liniju koliko novca u što kraćem roku da opredijele za najranjivije grupe. Biće sigurno 17 posto. Mi nećemo da pristanemo ispod toga – rekao je Babović.

Iz Ministarstva finansija saopštili su da će o modelu privremenog rješavanja problema niskih zarada koje potenciraju sindikati zdravstva razgovarati na narednom sastanku, te da bi se on mogao odnositi isključivo na preraspodjelu u okviru sredstava koja su već opredijeljena budžetom Fondu za zdravstveno osiguranje.

Potpredsjednik Vlade Srđan Pavićević saopštio je da je Ministarstvo finansija organ koji će reći ima li prostora za povećanje.

-Zato je ovaj sastanak na njihovom terenu. Lično smatram da ne treba biti rigidan. Moramo shvatiti da zdravstvo nije profitabilna djelatnost. To je djelatnost koja pakuje proizvod koji nema cijenu. Taj proizvod se zove zdravlje nacije. Zdrava nacija može sve. Bolesna nacija ne može ništa – naveo je Pavićević.

Oglasio se nakon sastanka i ministar zdravlja Vojislav Šimun. On kaže da će, uvidjevši izvjesne potrebe sindikalaca, nastaviti razgovore sa ministrom finansija i Ministarstvom finansija u cilju analize izvjesnih budžetskih linija i nastojanja da se izađe u susret trenutnoj situaciji i eventualno nekom možda i ranijem privremenom rješenju.

Medicinske sestre imaju primanja od 590 do 650 eura i traže da im se vrati dostojanstvo.

Sindikat je najavio da će 29. januara organizovati generalni štrajk i od te ideje ne odustaje. To bi značilo da bi, recimo, hirurzi primali samo hitne slučajeve i građani bi osjetili posljedice.

Iako im je, kako kaže Babović, na sastanku obećano da će do kraja sljedeće sedmice ministar finansija sačiniti budžetsku liniju, koliko novca treba da izdvoje za uvećane zarade, štrajk je i dalje opcija. Babović podsjeća da su na sastanak sa ministrom zdravlja čekali 18 dana.

Ministar zdravlja je saopštio da, što se tiče najavljenog štrajka, očekuje da će zdravstveni radnici imati razumijevanja, imajući u vidu dobru volju Vlade da riješi ovaj problem.

– Sadašnji premijer bio je ministar finansija u Vladi koji je uradio najviše za zdravstvene radnike i zdravstveni sistem ikada – rekao je on.

Dok se ne realizuje dogovor, sindikalci istovremeno pripremaju teren za štraj i potpisuju se zaposleni koji će da podrže taj vid radikalizacije.

Babović kaže da će se uvećanim zaradama vratiti dostojanstvo zaposlenih.

Ističe da ga nakon sastanka posebno raduje saznanje da će se mijenjati Zakon o zaradama u javnom sektoru, da će doći do izmjena i Granskog kolektivnog ugovora i da će se određeni koeficijenti koji su prenijeti u Zakon vratiti u GKU.

-Da se više Zakon i političari neće pitati o visini i promjenama koeficijenata ljekara i svih zaposlenih. Poblem je što su svi specijalisti i supspecijalisti stavljeni u Zakon pod istim koeficijentom, što je ranije GKU i te kako razlikovao. Ljudi koji rade u operacionim blokovima, intenzivnim salama… imali su veći koeficijent, a sada su svim specijalistima, bio neko hirurg ili epidemiolog, isti koeficijenti, što nije u redu – rekao je on.

Potpredsjednik Vlade Pavićević je saopštio da mu je jako drago što su kolege i sa jedne i sa druge strane shvatile da je ovo proces dogovaranja i da ne može biti otvoren i zatvoren na jednom sastanku.

-Ne bih volio da se istrčavamo u javnost sa stvarima koje su proizvoljne i neprovjerene. Naime, stav Vlade, Ministarstva zdravlja i Kabineta potpredsjednika u čijoj je ingerenciji zdravstvo jeste da ćemo sve stvari o zaradama u zdravstvu definisati Zakonom o zaradama u javnom sektoru, koji će na proljeće biti spreman. Taj zakon će biti krovni dokument koji će pokušati da ispravi sve anomalije koje sada postoje – rekao je on.

Dodao je da je za srednji medicinski kadar i nemedicinsko osoblje jako bitno napraviti stratifikaciju svega onoga što znače njihova primanja jer ne mogu srednjem medicinskom kadru davati ista primanja nezavisno od kompleksnosti njihovog posla i količine rizika.

-Dakle, Zakon o zaradama u javnom sektoru treba da uradimo zajedno, po principu partnerstva. Predstavnici Vlade i sindikata moraju sjesti za sto i uraditi sve što je u našoj moći da ono čime raspolažemo raspodijelimo na najbolji mogući način. A to znači da Zakon treba pretrpjeti značajne izmjene i modifikacije kako bi u drugom koraku Granski kolektivni ugovor s osloncem na Zakon mogao iznijansirati specifičnosti koje se tiču primanja medicinskog i nemedicinskog kadra – rekao je Pavićević.

Dodaje da konačno u ovoj zemlji moramo da shvatimo da nema i ne može biti jednostranih istupa i ultimatuma.

-Dijalog je početna premisa. A naši razgovori su tek počeli. Svakako da će biti kompeksni jer moraju da daju najbolja rešenja koja će zadovoljiti i jednu i drugu stranu – rekao je on.