Od baterija, novčića, do nakita,… Šta djeca najčešće GUTAJU i kako REAGOVATI?

    12 meseci pre 1170 pregleda Izvor: kolektiv.me

Novčići, djelovi igračaka i nakita, baterije, magneti,… predmeti su koje djeca često znaju nesmotreno da progutaju. Obično ne predstavljaju prijetnju po zdravlje, ali postoje situacije koje su i ugrožavajuće po život, objašnjava pedijatar-gastroneterolog Instituta za bolesti djece dr Dušanka Novosel.

Naime, nijesu rijetke situacije da mališani iskoriste nepažnju roditelja, i progutaju razne sitne predmete koji im mogu ugroziti život.

Da se to dešava u praksi, potvrđuje nam i doktorka Novosel, koja navodi da iz dosadašnjeg iskustva može reći da djeca najčešće gutaju novčiće, potom djelove igračaka, nakita, magnete, baterije iz daljinskih upravljača, igračaka i ključeva za auto.

“Obično su u pitanju djeca najmlađeg uzrasta od 1-3 godine, ali zadesna ingestija može da se desi i starijoj djeci koja se zamisle dok gledaju TV ili igraju igrice, a pri tom u ustima drže neki dio olovke, priveska ili igračke.  Prošle godine smo imali čak dva slučaja djevojčice uzrasta oko desetak godina koje su namjerno progutale kovanice od 1 €, jer im je to bio izazov koji je postavljen na TikToku”, navodi doktorka.

A, koliko je gutanje stranih tijela opasno po zdravlje, da li može ostaviti posljedice?

Kako nam objašnjava naša sagovornica, gutanje stranih tijela u većini slučajeva nije opasno po zdravlje ukoliko strano tijelo nije veće od 3 cm i nema oštre ivice, što se najčešće odnosi na novčice i djelove igračaka i nakita.

Ipak, po zdravlje djece je najopasnije gutanje malih okruglih baterija, koja ostaje zaglavljena u jednjaku, što može dovesti do komplikacija.

“Ukoliko dijete proguta jedan magnet, on se ponaša kao strano tijelo po tipu novčića i najčešće propasira, međutim ukoliko dijete proguta dva ili više magneta, onda postoji rizik kada se u crijevima nađu na određenom razmaku da se spoje i na taj način naprave blok ili splet crijeva. Najopasnije po zdravlje jeste gutanje malih okruglih tkz. button baterija. Za nas ne postoji stresniji poziv u pripravnosti, nego kada nas zovu zbog ingestije baterije koja je zaglavljena u jednjaku kod djece. Ona mora da se vadi najkasnije u prva dva sata od gutanja jer oštećuje, nekrotiše okolno tkivo izlivajući se i uranja u njega, pa može dovesti do perforacije jednjaka, a nekada i smrtnog ishoda. Pravilo je jasno, što je baterija veća a dijete manje, rizik od komplikacija je veći”. 

Ukoliko se desi da dijete proguta određeni predmet, veoma je bitno da se u takvoj situaciji roditelj odmah javi ljekaru.

Takođe, kako savjetuje dr Novosel, ukoliko se dijete ne guši, roditelj ne treba da pokušava da vadi strano tijelo.

Od koristi može biti i med, ukoliko je mališan progutao okruglu malu bateriju.

“Ukoliko se dijete ne guši ne treba da pokušava da vadi strano tijelo, da ne izaziva nikakvo povraćanje jer može povrijediti okolna tkiva i povećati rizik da aspirira povraćeni sadržaj ili tijelo. Ukoliko je dijete progutalo okruglu malu bateriju, a uzrasta je preko godinu dana (već je probalo med) da djetetu odmah daju supenu kašiku meda koji ce donekle neutralisati njeno dejstvo na sluznicu, med ponavljati na svakih deset minuta dok se ne dođe u bolnicu”, naglašava dr Novosel.

Tokom 2022. godine, u Institutu za bolesti djece su imali oko 20-oro djece sa slučajevima gutanja stranih tijela.

Tako je od ukupnog broja sedmoro njih progutalo button baterije, od koji su čak tri bile bebe uzrasta od 9-10 mjeseci, sa zaglavljenom baterijom u jednjaku.

U kojim situacijama je neophodna hirurška intervencija i od čega to zavisi?

“Strana tijela u Institutu za bolesti djece vade dječiji gastroenterolozi i ORL specijalisti, putem gastroskopa i posebnih hvataljki. Djetetu se inicijalno radi rendgen grudnog koša i abdomena da bismo orjnetaciono locirali gdje se nalazi strano tijelo, pa samim tim i odredilil pristup vađenju. Pravilo je da se sva strana tijela iz jednjaka urgentno vade. Iz želuca se ne vade novčići i mali tupi predmeti već se dijete pušta kući i prati izmet djeteta, po potrebi ponavlja rendgen. Novčić se iz želuca vadi tek ako stoji 2-3 nedelje u njemu.  Potrebe za hiruškim interevencijama su iznimno rijetke, kod oštrih predmeta u crijevima, velikih predmeta koji su izazvali splet crijeva, višestrukih magneta”, zaključila je pedijatar-gastroneterolog Instituta za bolesti djece dr Dušanka Novosel.