Odluke sa 14. sjednice Vlade Crne Gore

    2 godine pre 445 pregleda Izvor: gov.me

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 14. sjednici kojom je predsjedavao premijer  DritanAbazović, usvojila Smjernice makroekonomske i fiskalne politike za period od 2022-2025. godine.

– Glavni cilj fiskalne politike u posmatranom periodu je stabilizacija makroekonomskog ambijenta, obezbijeđivanje održivosti javnih finansija i stvaranje uslova za dinamičan ekonomski rast. S tim u vezi, u posmatranom periodu projektuje se: ekonomski rast na nivou od prosječno preko 6 %; kontinuirano smanjenje deficita javnih finansija sa procjenjenih 7,65 % u 2022. na 4% BDPa u 2025. godni; ulaganje u finansiranje kapitalnih projekata od oko 1,3 milijarde. € u periodu 2022-2025. godine, kao i obezbijeđivanje održivosti javnog duga u dugom roku. Imajući u vidu i dalje snažno prisustvo pritiska na javne finansije i ograničenostiskalnog prostora, u dokumentu se, pored ostalog, naglašava da je u narednom periodu potrebno implementirti dodatne mjere fisklane konsolidacije koje će obezbijediti bolju naplatu i ostvarenje dodatnih budžetskih prihoda, kao i optimizovati javnu potrošnju uz njeno strukturiranje u korist javnih investicija, kako bi se obezbijedila održivost javnih finasija u dugom roku, a istovremeno stvorio fiskalni prostor za obezbijeđivanje podrške dinamičnom ekonomskom rastu- saopšteno je iz Vlade.

Utvrđen je Predlog zakona o jakim alkoholnim pićima s Izvještajem sa javne rasprave. Predloženo zakonsko rješenje doprinijeće postizanju višeg nivoa zaštite potrošača,sprečavanju nelegalne proizvodnje i prometa alkoholnih pića, kao i omogućiti praćenje puteva alkohola, čime se garantuje porijeklo i kvalitet proizvoda. Donošenje ovog zakona proisteklo je i iz potrebe postizanja usaglašenosti sa propisima EU, posebno u pogledu definisanja, opisivanja, označavanja i geografskih oznaka alkoholnih pića.

– Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o žigu s Izvještajem sa javne rasprave. Donošenju Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o žigu pristupilo se primarno sa ciljem usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije. Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentima s Izvještajem sa javne rasprave. Donošenje zakona ima za cilj ispunjavanje obaveza koje proizilaze iz postupka pristupanja Evropskoj uniji, kao i unapređenje sistema zaštite pronalazaka u Crnoj Gori. Vlada je utvrdila i Predlog zakona o potvrđivanju Singapurskog ugovora o žigovnom pravu. Cilj donošenja zakona je unapređenje sistema podnošenja prijava za registraciju žigova, kao i poboljšana pravna sigurnost za podnosioce prijava i nosioce žigova. Takođe, potvrđivanje Singapurskog ugovora je jedan od zahtjeva u postupku pridruživanja Crne Gore Evropskoj uniji. Utvrđen je Predlog zakona o obradi podataka o putnicima u vazdušnom saobraćaju u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih djela terorizma i drugih teških krivičnih djela. Zakon se donosi u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih djela terorizma i drugih teških krivičnih djela, i on predstavlja jednu od ključnih mjera u pregovaračkom poglavlju 24 iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Naime, donošenjem ovog zakona, prvi put u Crnoj Gori se uređuje obaveza prevoznika u vazdušnom saobraćaju da u okviru redovnog poslovanja dostavljaju Upravi policije podatke o putnicima radi obrade, u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih djela terorizma i drugih teških krivičnih djela, vođenja krivičnog postupka, kao i pronalaženja lica za kojima se traga zbog ovih krivičnih djela. Obradu podataka vršiće posebna organizaciona jedinica u Upravi policije. Predlog zakona takođe propisuje i razmjenu podataka i rezultata te obrade (na zahjtev) sa nadležnim domaćim organima, organima nadležnih za obradu podataka iz drugih država, te EUROPOL-om- navedeno je iz Vlade.

Vlada se upoznala sa Nacrtom zakona o Vladi, što, kako je naglašeno, predstavlja prvi korak u izradi i donošenju ovog važnog sistemskog propisa. U cilju postizanja maksimalne transparentnosti i inkluzivnosti, o tekstu Nacrta zakona biće organizovana javna rasprava koja će trajati 40 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva javne uprave. U raspravi je istaknuto da će se donošenjem ovog zakona sistemski urediti sva pitanja od značaja za organizaciju, mandat, sastav, način rada, odlučivanja, odnosa sa drugim organima, kao i druga pitanja od značaja za rad Vlade, što će biti osnov i svakoj budućoj izvršnoj vlasti da, u skladu sa najboljim praksama i principima dobrog upravljanja, vrši svoju funkciju.

– Takođe, donošenjem Zakona o Vladi izvršiće se kodifikacija propisa iz oblasti državne uprave i smanjiti broj propisa koji uređuju određena, međusobno povezana pitanja što će olakšati radsamoj Vladi, državnim organima ali i građanima i drugim zainteresovanim subjektima koji bi  jednostavnije i efikasnije ostvarivali saradnju. Ovim zakonom posebno je uređen odnos između Skupštine i Vlade, kao i Predsjednika Crne Gore i Vlade, dok su određene odredbe posvećene uređivanju ovlašćenja Vlade kojoj je prestao mandat do izbora Vlade u novom sastavu- rečeno je iz Vlade.

Donijeta je Uredba o izmjenama i dopunama Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave Uredbom je dopunjen dio nadležnosti Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma u dijelu poslova koji se odnose na praćenje stanja i kretanja u industrijskoj proizvodnji u cjelini i po pojedinim sektorima i oblastima, kao i utvrđivanje predloga i sprovođenje strategije i politike razvoja sektora industrije, zatim koordinacija sprovođenja i evaluacije industrijske politike i predlaganje sistemskih i drugih podsticajnih mjera i analiziranje njihovog uticaja na ekonomski položaj i uslove privređivanja subjekata iz oblasti industrije. Uredbom je izmjenjena nadležnost Ministarstva evropskih poslova, s obzirom da se isti poslovi, već obavljaju u Generalnom sekretarijatu Vlade.

– Predviđeno je i da dosadašnja Uprave za kadrove postaje Uprava za ljudske resurse, Uprave javnih radova postaje Uprava za kapitalne projekte, a Uprava za šume postaje Uprava za gazdovanje šumama i lovištima. Vlada je donijela Odluku o utvrđivanju osnovne i doplatne liste ljekova. Cilj donošenja Odluke je da se stvore uslovi da se zdravstvena zaštita odvija na efikasan i racionalan način, odnosno da se sredstvima opredijeljenim za nabavku ljekova građanima obezbijedi dostupnost kvalitetnih, bezbijednih i efikasnih ljekova, uz najpovoljniju cijenu. Odlukom je utvrđeno i da su referentne zemlje kao uporedive u pogledu bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika, nivoa cijena ljekova, opšte ekonomske situacije, zdravstvenog sistema, sistema refundiranja ljekova i asortimana ljekova Republika Srbija, Republika Hrvatska i Rumunija. Odlukom su obuhvaćena 452 lijeka, a kako je ocijenjeno sa novim maksimalnim cijenama, ostvariće se ušteda u budžetu na nivou od 281.700 eura u odnosu na važeću odluku o utvrđenoj Listi ljekova- rečeno je iz Vlade.

Vlada je donijela Odluku o formiranju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije. Odlukom je predviđeno da se na čelu Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije nalazi predsjednik Vlade, dok se za njegovog zamjenika imenuje ministar bez portfelja zadužen za sprovođenje politike u oblasti borbe protiv korupcije. Među članovima Savjeta je osam članova Vlade, direktorica Agencije za sprečavanje korupcije, direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, direktor Uprave policije, direktorica Uprave za inspekcijske poslove, direktor Uprave prihoda i carina, vrhovna državna tužiteljka, specijalni državni tužilac, predsjednica Vrhovnog suda, član Senata Državne revizorske institucije, predsjednica Privredne komore, predstavnik Zajednice opština, kao i tri predstavnika nevadinih organizacija. Glavni zadatakSavjeta je da pripremi strategiju za borbu protiv korupcije sa pratećim akcionim planovima u saradnji sa Ministarstvom pravde.

– Donijeta je Odluka o pokretanju postupka dodjele lovišta „Ulcinj“, „Bar“, „Kotor“, „Podgorica I“, „Podgorica II“, „Podgorica III“, „Danilovgrad“, „Cetinje“, „Bratogošt“, „Grahovo“, „Morača“, „Bijelo Polje“, „Maja Karanfili“, „Hridsko jezero“, „Plužine“, „Šavnik“ i „Žabljak“ na korišćenje. Vlada je usvojila Program razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD III – 2021-2027. Programom je utvrđeno da je ukupan iznos sredstava bespovratne podrške poljoprivrednim proizvođačima opredijeljen iz javne podrške za implementaciju definisanih mjera 81.975.947 eura, od čega je doprinos EU 63 miliona eura, odnosno 75%, dok nacionalni doprinos iznosi 18.98 miliona eura odnosno 25%. Cilj Programa je da pripremi cmogorske poljoprivrednike za ulazak u EU, a što će za posljedicu imati unapređenje kvaliteta proizvoda, povećanje obima proizvodnje, veću konkurentnost i dostizanje EU standarda bezbijednosti hrane u primamom i prerađivačkom sektoru. Ovim Programom finansiraće se investicije u modernizaciju poljoprivrednih gazdinstava, unapređenje postojećih i izgradnju novih prerađivačkih kapaciteta, unapeđenje ruralne infrastrukture, kao i investicije u seoski turizam i zasnivanje i zaštitu šuma. Donijet je Akcioni plan za sprovođenje Strategije upravljanja ljudskim resursima u Upravipolicije (2019-2024), za 2022. godinu Vlada je usvojila Informaciju o radu Savjeta za kontrolu biračkog spiska. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo unutrašnjih poslova da do naredne sjednice dostavi mišljenje o nastavku rada Savjeta. Usvojena je Informacija o dodatnoj finansijskoj podršci Košarkaškom savezu Crne Gore. S obzirom na to da je muška košarkaška reprezentancija dobila poziv za učešće na Evropskom prvenstvu, a da u trenutku prijave na javni konkurs u februaru 2022. godine KSCG nije mogao predvidjeti učešće na EP, Vlada je odlučila da za tu namjenu iz Budžeta izdvoji 100.000 eura. Usvojena je Informacija o sprovedenim aktivnostima u postupku davanja koncesije za korišćenje akumulacije Otilovići radi izgradnje male hidroelektrane i prihvaćen tekst Ugovora o koncesiji sa „Elektroprivredom Crne Gore“AD Nikšić- navodi se u saopštenju.

Vlada je usvojila Informaciju o kreditnom aranžmanu između Evropske investicione banke i Investiciono-razvojnog fonda Crne Gore A.D. za finansiranje malih i srednjih preduzeća, klimatskih i prioritetnih projekata VI B (93.806) i dala saglasnost na Ugovor o finansiranju u iznosu od 50 miliona eura, po osnovu druge tranše kreditnog aranžmana koji ukupno iznosi 150 miliona.

Prihvaćen je Predlog za davanje saglasnosti na kreditno zaduženje Glavnog grada Podgorica, za kupovinu autobusa, kod NLB Banke AD Podgorica, u iznosu od 4.000.000 eura. Imajući uvidu značaj nabavke novih autobusa za unapređenje i modernizaciju javnog prevoza u gradu i  kvalitetno pružanje usluga građanima, Glavni grad je u 2022. godini iz sopstvenih sredstava kupio 16 autobusa. S obzirom na opredijeljenost da se nastave aktivnosti na modernizaciji sistema javnog prevoza, ponovo je započeta procedura realizacije kreditnog zaduženja, koje je planirano u iznosu od 4.000.000 eura za nabavku dodatnog broja novih autobusa, sa ciljem reorganizacije postojećih i uvođenja novih linija, povećanja učestalosti polazaka, smanjenja saobraćajnih gužvi i zagađenja životne sredine kroz povećano korišćenje sistema javnog prevoza, u pravcu uspostavljanja održivog i kvalitetnog sistema javnog gradskog prevoza. Vlada je usvojila Informaciju o neophodnoj potrebi da se uništi 2.131.173,453 grama trajno oduzete opojne supstance droge po pravosnažnim sudskim odlukama sa usvojenim sugestijama iz Izvještaja Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem kao i Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, broj 07-002-3150 od 25. maja 2022. godine.

– Uništavanje preko 2 tone droge zaplijenjene po pravosnažnim sudskim odlukama, jeneophodan kako bi se oslobodio prostor za skladištenje velike količine droge, za koju se vodi postupak oduzimanja. Usvojena je Informaciju o potrebnim sredstvima za dodatne premije na kvalitet otkupljenog mlijeka. Dodatna podrška od 0,03€ po litru se dodjeljuje registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima koja predaju mlijeko odobrenim objektima za preradu mlijeka – mljekarama i sirarama. Podrška se odnosi na mjesece jun, jul, avgust, septembar, oktobar, novembar i decembar 2022. godine. Na mjesečnom nivou bi to povećalo redovne premije za oko 50.000 eura ili ukupno do 350.000 eura. Vlada je prihvatila Predlog za kandidovanje projekta „Izgradnja hotela B Kolašin po kondo modelu poslovanja“ na Listu razvojnih projekata u oblasti turizma. Prihvaćena je prijava Privrednog društva „Ski resort – Kolašin 1450“ sa sjedištem u Kolašinu, od 6. jula 2022. godine po kojoj je u neposrednoj blizini ski -staze, planirana izgradnja hotela kategorije 4 zvjezdice po kondo modelu poslovanja, sa 77 smještajnih jedinica, predračunske vrijednosti 8,7 miliona eura. Namjera investitora je da u okviru hotela otvori 52 nova radna mjesta. Usvojen je Šesti periodični izvještaj o primjeni Evropske povelje o regionalnim i manjinskim jezicima i Četvrti izvještaj Crne Gore o ostvarivanju Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina- saopšteno je iz Vlade.

Vlada je usvojila Završni izvještaj o relizaciji Akcionog plana zasprovođenje Strategije izvršenja krivičnih sankcija (2017-2021). Data je saglasnost za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve, po kojoj se dodjeljuje 800.000 eura Opštini Tuzi za realizaciju kapitalnih projekata. Imajući u vidu da je u Opštini Tuzi u toku 2022. godine planirano otvaranje novih fabrika i to: fabrike proizvodnje čipsa, proizvodnje suncokretovog ulja i fabrike za proizvodnju prirodnih sokova, a da u najavi imaju i otvaranje fabrike sira i fabrike za proizvodnju gradjevinske armature, Opština se obratila zahtjevom za davanje podrške za realizaciju tih projekata. Za realizaciju tih projekata neophodno je obezbjediti komunalnu infrastrukturu u vrijednost od skoro 2 miliona eura dugoročnih investicija, a odobrena sredstva biće iskorišćena za hitne potrebe unapredjenja lokalne putne infrastrukture, vodovoda i kanalizacije, elektro-energetske mreže i ostale prateće infrastrukture.

– Vlada je dala saglasnost za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve za izvršenje projektnih aktivnosti „Safe Together“ EU prekograničnog projekta Ministarstva unutrašnjihposlova, u iznosu od 391.236,43 eura. Projekat za prevencija rizika u  prekograničnom području se fokusira na jačanje ljudskih i materijalnih kapaciteta za reagovanje u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća u prekograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Projektnim partnerima su kroz ovaj projekat odobrena sredstva Evropske unije kako bi ojačali vlastite kapacitete i kako bi se na adekvatan i uspješan način nosili sa izazovima povezanim sa elementarnim nepogodama i drugim nesrećama. Utvrđeni su pravilnici o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva finansija, Generalnog sekretarijata Vlade, kao i Specijalnog državnog tužilaštva i DOO „Project-Consulting“ – Podgorica. Vlada je prihvatila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, koji je Skupštini Crne Gore podnio poslanik Miloš Konatar i, s tim u vezi, zaključila da Skupštini dostavi Mišljenje u tekstu koji je pripremilo Ministarstvo finansija. Na današnjoj sjednici, između ostalog, data je saglasnost za korišćenje sredstava Tekuće budžetske rezerve. Tim povodom donijeti su zaključci kojima se po 5.000 eura dodjeljuje Javnoj ustanovi „Centar za kulturu“ Gusinje za realizaciju kulturne manifestacije IV „Gusinje Etno fest“ i NVO Kulturno sportski centar „DiANo“ Herceg Novi za učešće na Internacionalnom festivalu mira u Maroku- saopšteno je nakon sjednice.