Otvoren konkurs za 20 miliona dolara za energetske projekte u regionu

    1 godina pre 220 pregleda Izvor: balkangreenenergynews.com
Foto : Pixabay –

Agencija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) pozvala je zainteresovane da dostave početne informacije o potencijalnim projektima za učešće u regionalnom projektu Investicije u energetiku, čiji je cilj da podrži projekte koji su tehnički, ekonomski i ekološki održivi i pomogne im da dođu do potencijalnih investitora i finansijskih institucija.

Svrha poziva koji je uputio USAID je da se uzmu u razmatranje potencijalni projekti za izradu studija predizvodljivosti i izvodljivosti, dok će se oni za dalju procenu birati na osnovu konkursa, navodi se u pozivu. Početne informacije treba poslati na sledeće adrese: [email protected] ili [email protected], a rok za dostavu je 10. februar 2023. godine.

Projekti za dalju procenu će se birati na osnovu konkursa

Regionalni projekat Investicije u energetiku, čiji je početak u Srbiji obeležen u oktobru, će se fokusirati na unapređenje investicionog potencijala ekološki prihvatljive proizvodnje, prenosa i distribucije toplotne i električne energije, na centralizovane sisteme grejanja, vodosnabdevanja i kanalizacije, kao i na unapređenje energetske efikasnosti stambenih i poslovnih zgrada, navodi se u pozivu.

USAID je za ovaj projekat obezbedio 20 miliona dolara.

Izbor projekata za finansiranje vršiće se u saradnji sa bankama, međunarodnim finansijskim institucijama i investitorima

Projekti će se birati u saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama, bankarskim sektorom, investitorima i korisnicima. Minimalni iznos investicije u projekat je 10 miliona američkih dolara, s tim što će se, kao posebni slučajevi, razmatrati i projekti ispod 10 miliona dolara ukoliko postoji dovoljno interesovanja od strane međunarodnih finansijskih institucija, navodi se u pozivu.

Minimalni iznos investicije je 10 miliona dolara

Podrška se odnsi na projekte u Albaniji, Jermeniji, Azerbejdžanu, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Gruziji, Grenlandu, Kosovu*, Moldaviji, Severnoj Makedoniji i Srbiji, a moguće i u drugim zemljama regiona u kojima bi projekti, posredno ili neposredno, mogli koristiti prethodno nabrojanim korisnicima.