„Pala“ još trojica osumnjičenih

    2 godine pre 789 pregleda Izvor: pobjeda.me

Državljanin Bosne i Hercegovine, iz entiteta Republika Srpska, Stefan Regojević uhapšen je, saznaje Pobjeda, u ponedjeljak u Nikšiću u okviru istrage nedavne oružane pljačke Pošte u ovom gradu, tokom koje je ubijen radnik obezbjeđenja Ljubiša Mrdak.

Dan kasnije, u okviru iste istrage u entitetu BiH – Republika Srpska ponovo je uhapšen Stojan Albijanić iz Bileće, kojem su „lisice“ bile stavljene i dan nakon pljačke u Nikšiću, ali je odmah pušten da se brani sa slobode, jer crnogorsko tužilaštvo nije tražilo da bude pritvoren.

Pritvor

Prema saznanjima Pobjede, istražitelji su tada Albijanića ostavili na slobodi, kako bi preko njega pokušali da uđu u trag svim razbojnicima.

U utorak je u BiH uhapšen i Petar Zolak iz Laktaša, a njemu i Albijaniću na teret se stavlja teško ubistvo tokom razbojništva, za šta im je zaprijećen zatvor od najmanje deset godina ili dugotrajni zatvor.

Nikšićka policija Regojevića je nakon hapšenja sprovela u podgorički Viši sud, gdje mu je sutkinja za istragu Suzana Milić odredila pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bjekstva, opasnosti da će ponoviti ili dovršiti krivično djelo i zbog visine zaprijećene kazne.

Stojan Albijanić (Foto: Privatna arhiva)

Regojević je od ranije poznat organima reda.

U pritvoru su završili i Albijanić i Zolak, koji su u petak sprovedeni u Okružni sud u Banjaluci, gdje im je postupajući sudija Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala odredio jednomjesečni pritvor.

Dan nakon oružane pljačke u Igalu uhapšen je Nikšićanin Mitar Knežević kojem je određen pritvor do 30 dana zbog sumnji da je učestvovao u organizaciji ovog zločina. Pritvor je naložen zbog opasnosti od bjeksta, uticaja na svjedoke, opasnosti ponavljanja krivičnog djela i težine krivičnog djela za koje se sumnjiči.

Kako smo ranije objavili, on pred tužiteljkom Majom Jovanović nije sporio da je ranije ukrao automobil kojim su se razbojnici dovezli do Pošte, ističući da sa pljačkom nema nikakve veze, da nije učestvovao na bilo koji način, te da se tog dana nije ni nalazio u Nikšiću.

Prema sumnjama istražitelja, Knežević je pružao logistiku razbojnicima.

Ubistvo

Pljačka u centru Nikšića odigrala se ujutro oko devet sati, 20. oktobra, kada su naoružani i maskirani napadači presreli vozilo koje prevozi novac.

Napadači su čekali u terencu bosanskih registarskih oznaka, a očito su imali informaciju o vremenu i tačnom mjestu dopreme novca. Kada se kombi s novcem približio zgradi Pošte, vratima sa zadnje strane, naoružani napadači iskočili su iz džipa i pojurili ka vozilu.

U Mrdaka, koji je prema nezvaničnim informacijama, pokušao da im se suprotstavi, razbojnici su pucali, dok su preostala dva radnika obezbjeđenja koja su bila u pratnji novca, poprskali biber sprejom i izudarali kundacima. Mrdak (50) je ubrzo podlegao teškim povredama.

Brutalnom razbojništvu svjedočilo je više prolaznika.

Mitar Knežević

Pljačkaši su terencem BiH tablica pobjegli sa plijenom od 380.000 eura. Taj novac bio je namijenjen za isplatu penzija.

Vozilo razbojnika pronađeno zapaljeno u naselju Grebice u Nikšiću.

Mitar Knežević „stari“ je znanac policiji. Dva puta je hapšen u Bosni i Hercegovini – zbog pljačke poslovnice Prve banke i benzinske pumpe.

I Albijanić i Zolak poznati su policiji BiH, ali ne po nekim težim krivičnim djelima.

Zolak je bio u žiži u aprilu 2017. kada je bio jedan od aktera tuče u Laktašima u kojoj je učestvovao i sin srpske folk pjevačice Svetlane Cece Ražnatović i ratnog zločinca i kriminalca Željka Ražnatovića Arkana.

Veze sa Crkvom Srbije

Interesantno je da su Knežević i Albijanić povezani sa Crkvom Srbije, a jake veze sa njom imao je i ubijeni Mrdak.

Knežević je brat Ostoje Kneževića, sveštenika Crkve Srbije u Crnoj Gori, nedavno postavljenog za cetinjskog paroha. On je jedan od najbližih saradnika Joanikija Mićovića koji je postavljen na čelo Crkve Srbije u Crnoj Gori, nakon smrti Amfilohija Radovića.

Mitar Knežević blizak je i sa predsjednikom Opštine Nikšić Markom Kovačevićem iz Demokratskog fronta. Uoči nasilnog ustoličenja Mićovića u Cetinjskom manastiru 5. septembra, Knežević je bio dio grupe bezbjednosno interesantnih osoba koje je, navodno, organizovao Kovačević, kako bi „branili“ Manastir. Knežević je i pripadnik nekih takozvanih srpskih bratstava i navodno je bio jedan od glavnih promotera bratstva „Tvrdoš“.

Pretpostavlja se da se Albijanić i Knežević znaju od ranije, pogotovo u svjetlu činjenice da je Albijanić često boravio u Nikšiću, te da su i jedan i drugi bili bliski Crkvi Srbije.

Knežević za razliku od Albijanića ima pozamašan kriminalni dosije.

Albijanić je, kako su objavili mediji, simpatizer ekstremističke grupe „Srpska čast“, koja djeluje pod sloganom „Za krst časni i majku Srbiju“, a u avgustu prošle godine, na svojoj Fejsbuk stranici, pozdravio je pobjedu opozicije na izborima uz poruku „Veseli se srpski rode, veseli se zbog slobode“. Boravio je i u Cetinjskom manastiru, čemu svjedoče fotografije sa njegovog Fejsbuk profila.