Picula: Podržavamo sprovođenje popisa kao doprinosa razvojnoj politici svake zemlje

    7 meseci pre 262 pregleda Izvor: vijesti.me
foto: European Parliament

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula rekao je sinoć da popis ne treba koristiti kao još jedan politički alat za dodatnu polarizaciju društva.

„Kako bi se otklonile bilo kakve nedoumice oko popisa, ne govorimo o njegovom bojkotovanju već podržavamo sprovođenje popisa kao doprinosa razvojnoj politici svake zemlje. Ono što predlažemo je da se popis ne koristi kao još jedan politički alat za dodatnu polarizaciju društva. Otkalanjanje političkih blokada bio bi konstruktivan preduslov za njegovo održavanje na otvoren i transparentan način bez ikakvog političkoh uplitanja. Na kraju, iako je ogromna većina nas željela iskreno čuti bolje vijesti iz Crne Gore u ovom mandatu, naglašavam da mi je bila izuzetna časta obavljati dužnosti izvjestioca za Crnu Goru“, kazao je Picula.

On je rekao da je, preuzimanjem dužnosti izvjestioca prije četiri godine, očekivao da će njegov posljednji govor u mandatu posvetiti čestitkama Podgorici u privođenju kraju dugih i zahtjevnih pregovora o članstvu u EU.

„Očekivao sam da ćemo zajedno proslaviti zatvaranje poglavlja. Na žalost stvarna situacija demantovala je moja, ali ne samo moja očekivanja“, rekao je Picula u EP predstavljajući njegov izvještaj o Crnoj Gori.

Crna Gora je, kako je kazao, i dalje lider u integracijama formalno, ali je u praksi proširenje dobilo novu političku relevantnost nakon ruske agresije na Ukrajinu, lista kandidata se proširila i gotovo sve druge zemlje napredovale, dok Crna Gora propušta svoje prilike.

„U međuvremenu je politička situacija u Crnoj Gori kontinuirano opterećena blokadama, a političkom scenom pretežno dominiraju međusobna sukobljavanja i političke turbulencije. Podrška članstvu se često zadržavala na samo formalnim deklaracijama, dok su neki politički predstavnici bili glasnogovornici vanjskog uplitanja. Ovdje želim reći da je EP pozdravio rezultate svih izbora koji su se u međeuvremenu održali u Crnoj Gori. Jednako tako poštujemo volju gotovo 80 odsto građana koji žele članstvo u EU“, rekao je Picula.

Dodao je da bi taj podatak mogao služiti kao kohezivni faktor u visoko-polarizovanom društvu.

„Posebno to želim naglasiti u kontekstu formiranja nove vlade i očekivanog glasanja u Skupštini sljedeće sedmice“.

Istakao je i ulogu SPC koja je „aktivan faktor u Crnoj Gori i često se koristi kao faktor stranog uplitanja“.

On je iz izvještao istakao pozitivne stvari, kao što je usklađenost sa vanjskom politikom EU i uvođenje sankcija Rusiji, imenovanje troje sudija Ustavnog suda, napredak u borbi protiv kriminala i korupcije, uvođenje strožih kazni za napade i prijetnje novinarima i uspostavljanje ad hok komisije za praćenje nasilja nad medijima…

Varhelji: Crna Gora mora ići naprijed, mora se zaustaviti period političke nepredvidivosti

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji rekao je da je prioritet EK da radi sa Crnom Gorom u ubrzavanju progresa, ali da je vrijeme da Crna Gora ispiruči rezultate.

On je u EP rekao da je Crna Gora posljednjih godina izgubila fokus, a smatrana je državom koja je najviše napredovala na EU putu.

„Izgubili smo dragocjeno vrijeme i slažemo se sa ovim domom da Crna Gora mora ići naprijed a to je moguće samo ako se zaustavi period političke nepredvidivosti“, poručio je Varhelji.

Podsjetio je da crnogorske institucije ne funkcinionišu, parlament nije funkcionalan nakon izbora i potrebna je snažna većina u parlamentu koja će ispuniti ključne zadatke i reforme.

„Isto tako, nadamo se da će doći do formiranja stabilna vlade i važno je reći da, što duže institucije ne funkcionišu to su ranjivije na vanjske uticaje“, poručio je Varhelji.

„Nova vlada mora biti neupitno proevropska“

Poslanik EP i predsjedavajući Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) Vladimir Bilčik rekao je da nova crnogorska vlada mora biti neupitno proevropska.

Poručio je da Crna Gora ima istorijska mogućnost da krenu naprijed ka EU i pozvao sve prave proevropske političare da državu drže na evroskom putu.

Poslanik EP Matjaž Nemec kazao je otimista što se tiče Crne Gore, a taj optimizam mu daje široka podrška crnogorskih građana članstvu u EU.

Poručio je da Crnoj Gori treba evropska vlada, a Evropi konstruktivan partner u Crnoj Gori kojeg će podržati.

Poslanik Tomas Vajc poručio je da treba imati u vidu da Crna Gora ipak ostvaruje napredak, naroćito u borbi protiv organizovanog kriminala i pozvao je CG političare da ostave po strani sporenja i urade sve da približe Crnu Goru EU-

„To je država koja ima najbolje šanse da uđe u EU u nerednih nekoliko godina“, kazao je Vajc.

„Povratak broda Jadran znači dobre odnose“

Poslanica Željana Zovko kazala je da izvještaj pokazuje veliku podršku Crnoj Gori u evropskim integracijama, ukazujući da je kroz amandmane istakla da je za Hrvatsku sveto njeno kulturno nasljeđe.

Ona je kazala da „povratak broda Jadran znači dobre odnose“.

„Mislim da je krajnje vrijeme da Crna Gora učini taj jedan prijateljski čin i da završimo sa tom pričom“, poručila je.

Poslanik EP Tomislav Sokol smatra da su političku krizu u Crnoj Gori izazvale antievropske snage koje pokušavaju formirati prosrpsku i prorusku vladu I to je samo slijed političkog haosa koji traje od izbora 2020.

„Od tada zapadne sile podršku daju onima koji su privrženi EU na riječima, a ne u stvarnosti. U stvarnosti svjedoci smo sve brže srbizacije crnogorskih institucija sa posljedicom postupnog zatiranja identiteta Crnogoraca kao zasebne nacije“, tvrdi Sokol.

O izvještaju o Crnoj Gori glasaće se danas.