Pijačni prodavci u Pljevljima ogorčeni: Voće i povrće iz Srbije jeftinije od domaćeg

    2 godine pre 1307 pregleda Izvor: dan.co.me

Prisustvo nakupaca i proizvođača poljoprivrednih proizvoda iz Prijepolja na zelenoj pijaci u Pljevljima može se opravdati velikom razlikom u cijenama. Naime, na pljevaljskoj pijaci su cijene za 50 do 60 odsto veće nego u Prijepolju, iako je udaljenost ova dva grada 36 kilometara. Pljevaljski prodavci zbog dolaska prijepoljskih trgovaca stalno negoduju tvrdeći da im oni uzimaju posao.

– Mi sigurno ne bismo mogli ovako slobodno prodavata na pijaci u Prijepolju. Prosto ne znam kako sa robom koju donose prelaze granicu, kaže prodavac Miloš i pojašnjava da mnogi Pljevljaci isključivo čekaju robu prodavaca iz Prijepolja.

– Mnogi misle da je roba iz Prijepolja boljeg kvaliteta, a to nije tačno, ali oni proizvode daju po nižim cijenama – navodi prodavac Radoš i ističe da on zbog prodavaca iz Prijepolja mora da ostane po cijeli dan na pijaci da bi prodao povrće koje donese iz sopstvenog plastenika.

Inače, kilogram paradajza na pljevaljskoj pijaci prodaje se po cijeni do euro i po, a na pijaci u Prijepolju cijena mu je 100 dinara ili 90 centi. U Prijepolju 100 dinara košta i kilogram krastavca, a u Pljevljima je euro i po. Paprika somborka u Prijepolju košta 200 dinara po kilogramu, a u Pljevljima 2,5 eura. Kilogram kupusa u Pljevljima košta 70 centi, a u Prijepolju 50 dinara, odnosno 42 centa. Razlike u cjenama su velike i kada su u pitanju višnje, trešnje, kajsije i druge vrste voća. Posebno je velika razlika u cijeni kasije, koja se u Prijepolju prodaje 120 dinara po kilogramu, a u Pljevljima 2,4 eura.

Pored činjenice da Prijepoljci proizvode plasiraju na pljevaskoj pijaci, veliki broj Pljevljaka subotom, kada je u Prijepolju pazarni dan, odlaze tamo u trgovinu. Pored povrća i voća, često se trguje meso i drugi proizvodi, a prenos hrane i drugih proizvoda u iznosu do 100 eura ne predstavlja problem za prelazak granice.

– Cijene na pljevaljskoj pijaci govore da ima prostora za domaću proizvodnju povrća. Svakako mislim na ozbiljnu proizvodnju koja će umanjiti cijene na pijaci i koja će zaustaviti dolazak prodavaca iz drugih sredina – smatra predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković.

On ističe da je neophodno i da se lokalna uprava pozabavi ovim pitanjem jer bi se kroz povećanje proizvodnje povrća mogao zaposliti jedan broj radno sposobnog stanovništva.

– Opštinska uprava treba da, kroz određene mjere, osmisli na koji će način pospiješiti proizvodnju povrća, jer je zaista velika razlika u cijenama na pljevaljskoj i prijepoljskoj pijaci – ističe Živković.

Do 2006. godine, do razdvajanja Crne Gore i Srbije, cijene na pljevaljskoj pijaci bile su gotovo iste kao i u susjednom Prijepolju.

Pljevaljski sir bez konkurencije

Razlike u cijenama su velike i na mliječnoj pijaci, ali kako je kvalitet mliječnih proizvoda u Pljevljima bolji nego u Prijepolju, Prijepoljci u tom dijelu ne prave konkurenciju pljevaljskim stočarima. U takvim okolnostima prijepoljski sir se ne prodaje u Pljevljima, a česte su pojave da i Prijepoljci poručuju sir iz Pljevalja.

Kilogram sira na pljevaljskoj pijaci kreće se od četiri i po do šest eura, što je znatno veća cijena nego prošle godine.