Pitka voda i čist vazduh – decenijska obećanja

    2 godine pre 577 pregleda Izvor: rtcg.me

Pitka voda i čist vazduh su decenijama unazad gorući problemi Pljevalja sa čijim se rješavanjem bezuspješno bavilo desetak lokalnih uprava, još od vremena SFRJ. Nažalost, dalje od obećanja nije se puno odmaklo, pa ne čudi što su te teme i u fokusu novoizabranog predsjednika opštine Rajka Kovačevića. Ekolozi, međutim, strahuju da će i njegov mandat proteći u nerealizovanim obećanjima.

Na prvi pogled maleni park u centru Pljevalja, prošaran snijegom, sve dok ne priđete bliže, jer „ne pada snijeg da pokrije brijeg“, upozoravaju ekolozi.

“Kakav vazduh udišu Pljevljaci najbolje se vidi po ovom snijegu koji je star desetak dana i koji se otopa. Na njegovoj površini se vide produkti sagorijevanja- čađ i pepeo. Kada vidite ovo onda postaje jasno zbog čega je i ovom novom predsjedniku Opštine na prvom mjestu prioriteta čist vazduh i čista voda”, kaže Milorad Mitrović, iz ekološkog društva „Breznica“.

Prava na pitku vodu i zdrav vazduh su iz domena osnovnih ljudskih prava. No kako se u Pljevljima u prošlosti radilo svjedoči i činjenica da čista voda i vazduh tek dolaze na red.

“Bilo bi suviše pretenciozno da danas iznosim detaljnije planove i projekcije onoga čemu će sve lokalna saouprava biti posvećena u narednom periodu, ali dozvolite da generalno i kratko pomenem- čistu vodu, čist vazduh i zapošljavanje”, kaže Rajko Kovačević, predsjednik opštine Pljevlja.

Dobro je što su problemi uočeni, ali nije dobro što je Kovačević posljednji u nizu od desetak predsjednika, još od vremena SFRJ, sa istim obećanjima, upozoravaju građanski aktivisti.

“Međutim za sve njih je jedinstveno da na kraju mandata ništa od toga nisu uradili”, kaže građanski aktivista Kemal Pajević.

A novca da se stanje poboljša je bilo, kaže Mitrović, dodajući da je i ono urađeno imalo pogrešan redosljed poteza.

“Tako smo napravili postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda od sedam i po miliona koje danas ne radi. Da li smo toliko bogati pa da pravimo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a da nemamo postrojenje za prečišćavanje pitke vode”, pita Milorad Mitrović iz ekološkog društva „Breznica“.

Pljevljaci su bili neraspoloženi za razgovor pred kamerama na ovu temu, možda i zbog toga što su uprkos brojnim obećanjima, u januaru imali osam, a u februaru devet čist vazduh.