Pljevaljski ribolovci sumnjaju da otrovi ponovo idu u rijeku Vezišnicu

    2 godine pre 351 pregleda Izvor: dan.co.me

Da vode rijeke Vezišnice s vremena na vrijeme budu mutne kao što je to bio slučaj u julu 2019. godine, kada je izazvan pomor ribe u Ćehotini, upozoravaju iz Sportskog ribolovačkog kluba „Lipljen“.

U koritu rijeke se pojavljuje i prepoznatljiva šljaka, koja je prethodnih godina dolazila iz otpadnih voda Termoelektrane (TE).

Ribolovci sumnjaju da se u određenom periodu otpadne vode navodno opet ispuštaju iz Termoelektrane u rijeku.

– Vezišnica povremeno i dalje bude bijela, taman se dno prečisti i ukaže se prirodno tlo pogodno za vraćanje bentosa, a onda se iznova pojavljuje neko ispuštanje iz TE i dno opet postaje zacementirano bijelom šljakom, kazao je prvi čovjek Sportsko ribolovačkog kluba „Lipljen“ Vaso Knežević, dodajući da ribolovci nijesu utvrdili tačno kada se vrši ispuštanje otpadnih voda u Vezišnicu.

Otpadne vode koje se slivaju u Vezišnicu, nakon nepunog kilometra, ulivaju se u Ćehotinu, tako da se istovremeno ugrožavaju i vode ove rijeke.

– To je jasna činjenica da TE i dalje ispušta privremeno nešto, iako nismo tačno utvrdili šta i odakle, ali takva bjeličasta šljaka samo od TE dolazi, jer je tako bilo i kada se desio pomor ribe 2019.godine. Fotografije najbolje govore i potkrepljuju ovo o čemu je riječ, kaže Knežević, koji je dostavio fotografiju od 31. januara ove godine kada su zabilježili da su vode Vezišnice bile bijele.

Prethodnih dana vode Vezišnice nijesu bile mutne, ali se u koritu primjećuju ostaci šljake o kojoj govori Knežević. Nema ni tragova da se trenutno ispuštaju otpadne vode iz Termoelektrane, ali je vidno da uzvodno od TE nema ostataka šljake, koja se pojavljuje u toku ispod nje.

Sve moguće sumnje i optužbe po ovom pitanju odbacuju iz Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), tvrdeći da otpadne vode Termoelektrane ne ugrožavaju životnu sredinu, odnosno da nemaju nikakav dodir sa rijekom Vezišnicom.

– Tehnološke vode deponije Maljevac koriste se kroz zatvoren ciklus vodonepropusne Kasete III, taložnika obloženog vodonepropusnom HDPE folijom te, kroz čelični cjevovod povratne vode. Tehnološke vode deponije Maljevac ni u jednom trenutku nemaju dodira sa životnom sredinim i rijekom Vezišnicom- navodi se u odgovoru izvršnog direktora Elektroprivrede Nikole Rovačnina.

Prethodnih dana na društvenim mrežama pojavili su se snimci o kapitalnim ulovima ribe u rijeci Ćehotini. Nema podataka o uginuću ribe. Međutim, trenutno je vodostaj Vezišnice i Ćehotine prilično visok.

Ranije su ekolozi tvrdili da kada je vodostaj visok i pored ispuštanja otpadnih voda iz Termoelektrane ne može doći do uginuća ribe. Navodno uginuće ribe se desilo, usled ispuštanja otpadnih voda u julu mjesecu 2019. godine, usled sušnog ljeta i jako niskog vodostaja pomenutih rijeka.

U Pljevljima se čuju i nezvanične tvrdnje da iz Termoelektrane navodno ispuštaju otpadne vode u momentu kada je visok vodostaj Vezišnice i Ćehotine, kako štete od otpadnih voda ne bi bile vidne.

Takve navode je, ipak, teško dokazati, posebno kada iz Elektroprivrede tvrde da nema nikakvog ispuštanja otpadnih voda u rijeku Vezišnicu.

Za pomor ribe u Ćehotini niko nije odgovarao

U slučaju trovanja ribe u rijeci Ćehotini 5. jula 2019. godine, protiv odgovornih lica iz Termoelektrane Ratomira Debeljevića, Dragana Babića, Vladimira Šestovića Slavka Vukašinovića vođen je sudski postupak, koji je prekinut nakon što je sudski vještak Snežana Didanović promjenila svoj stav.

Naime, Didanovićeva je promjenila raniji stav, na osnovu kog je tužilaštvo temeljilo optužnicu.

Poslije takve situacije tužilaštvo je obustavilo krivično gonjenje a sudija u postupku je obustavila dalje suđenje.

Ekolozi su u tim prilikama oštro reagovali, ali su osumnjičeni oslobođeni svake odgovornosti.

Za trovanje ribe u Ćehotini niko nije odgovarao, jedino je Elektroprivreda izdvojila značana sredstva za novo poribljavanje.