Pljevlja, grad na tri rijeke po više mjeseci bez vode za piće

    2 godine pre 1019 pregleda Izvor: mrezamedija.me

Iako kroz Pljevlja protiču tri rijeke, građani najsjevernije crnogorske opštine decenijama unazad, pored problema sa zagađenim vazduhom, veoma često i po nekoliko mjeseci u godini umjesto vode za piće dobijaju samo tehničku vodu iz gradskog vodovoda.

Tako  je u ovoj godini u okviru tri gradska vodovoda voda sa Pliješi bila  mutna oko  60 dana,  voda sa Breznice oko 45 dana, a  voda sa Jugoštice oko  15 dana.

Da se ništa nije promjenilo za proteklih pola vijeka jasno ukazuju izjave građana Pljevalja iz 1975. godine, koje su objavljene na državnoj televiziji,a govore o tome da voda koja se isporučuje građanima nije bakteriološki ispravna uz česta zamućenja prilikom padavina, pa su građani prinuđeni da koriste izvorsku vodu tokom čitave godine bez obzira na vremenske uslove.

https://www.youtube.com/watch?v=yVcuIJ4bXTU

Voda koja je u to vrijeme isporučivana građanima iz vodovoda Breznica nije bila za ljudsku upotrebu zbog prisustva  bakterija „koli“ potvrdili su nadležni iz higijensko-epidemiološke službe u tadašnjem pljevaljskom medicinskom centru. Čak šta više, Higijenski zavod Srbije iz Zemuna, ustvrdio je tada da kvalietet vode nije bezbedan ni za napajanje domaćih  životinja.

Da je stanje u dotrajaloj vodovodnoj mreži u pojedinim gradskim ulicama izuzetno loše pokazuje primjer porodice Lojo, koja vodu dobija iz priključka iz Bihaćke ulice u strogom centru grada, a vodovodna mreža pripada vodovodu Breznica.

Voda iz vodovoda Breznica u domaćinstvu iz Bihaćke ulice

U pojedinim vremenskim periodima u čaši vode su mogli golim okom mogli da primjete  sitne mikroorganizme i larve insekata. Iako su sve prijavili Vodovodu, ništa nije učinjeno po tom pitanju, a još nije izvršena ni rekonstrukcija vodovodne mreže u ovoj ulici, tvrdi Sabina Lojo, čija porodica već nekoliko decenija ima probleme sa vodom za piće iz gradskog vodovoda Breznica.

Ono što je zajedničko svim bivšim predsjednicima opštine Pljevlja u proteklih nekoliko decenija je da su prilikom početka mandata obećavali kao strateške ciljeve toplifikaciju grada I izgradnju pogona za prečišćavanje vode iz jezera Otilovići,a ništa nije konkretno urađeno po tom pitanju.

Voda iz gradskog vodovoda Breznica kod porodice Lojo

Opština Pljevlja ima dovoljno sredstava da može samostalno finansirati projekat pa ostaje da vidimo da li će u dogledno vrijeme građani Pljevalja imati redovno snabdjevanje vodom za piće ili će i  dalje biti prinuđeni da koriste vodu sa prirodnih izvorišta u opštini Pljevlja.

Pljevaljski ekolozi traže poštovanje zakona i Ustava kad je u pitanju redovno snabdjevanje građana vodom za piće

Iz lokalnog ekološkog društva “Breznica” su se više puta oglašavali I tražili da lokalna uprava i država Crna Gora kao ekološka država moraju za građane Pljevalja da obezbjede u skladu sa zakonima i  Ustavom vodu za piće i čist vazduh : “Mi smo prije više od 20 godina prepoznali problem i ukazivali na situaciju da će grad ostati bez kvalitetne vode što se i desilo. Opština i državne institucije moraju naći način da gradu obezbjede uredno vodosnabdjevanje kvalitetnom vodom za piće i to treba da bude prioritet, a ne da se rješavanje tog problema odlaže u nedogled.Silno prirodno bogatstvo eksploatacijom je odlazilo iz Pljevalja,a Pljevljima vraćane mrvice na račun punjenja državnog budzeta i izgradnje Podgorice,a pri tom malo se ulagalo decenijama unazad na izgradnji nove primarne i sekundarne vodovodne mreže što bi značajno  smanjilo ogromne gubitke vode na mreži tvrdi Milorad Mitrović,direktor lokalnog ekološkog društva “Breznica”.

Gradonačelnik Pljevalja o problemima sa vodosnabdjevanjem Pljevalja

Rajko Kovačević, novi gradonačelnik Pljevalja je kao i njegovi prethodnici u obraćanju medijima među glavne pravce djelovanja naveo i obezbjeđivanje osnovnih ljudskih potreba za vodom za piće i  čistim vazduhom.

Foto : pljevlja.me

”Agenda mojih prioriteta je veoma jednostavna.Svodi se na dva po meni, najvažnija prioriteta za svaku urbanu sredinu, čistu vodu i čist vazduh. To su bazični preduslovi života. Svi veliki projekti koje želimo da realizujemo vezani su za ove dvije najvažnije teme, izgradnju dva postrojenja za preradu pitke vode”Breznica” i “Bogiševac” ,rekonstrukciju postrojenja pitke vode “Pliješ”, rekonstrukciju glavnog dovoda iz izvorišta u Potpeću do Pljevalja. Sada imamo sledeće stanje: veliki su gubici na vodoizvorištima, primarna vodovodna mreža je još prožeta azbestnim cijevima, sekundarna mreža je loša, gubici su enormno visoki. Zbog svega toga imamo česta upozorenja da voda nije ispravna za piće. Grad na tri rijeke i mnoštvo izdašnih vodoizvorišta to ne smije sebi da dozvoli”.

Izvorska voda nije hlorisana i bakteoroliška ispitana ali su građani prinuđeni da je koriste

 D.O.O.”Vodovod” nema zakonsku obavezu da vrši kontinuirani nadzor nad vodom koja nije tretirana u sklopu redovnih uzorkovanja (izvorska voda u gradskom parku “Vodice”), ali se ipak vrši uzorkovanje par puta godišnje, isključivo kada voda sa gradskog vodovoda nije za piće zbog povećane mutnoće.

U vrijeme kad voda iz gradskih vodovoda nije za piće ne postoji ni reakcija lokalne uprave da građanima obezbjedi snabdjevanje vodom za piće iz cisterni.

Pljevljaci nemaju vodu za piće i po više mjeseci u toku godine

Kakve probleme imaju građani Pljevalja kad je u pitanju nedostatak vode za piće najbolje ukazuje izvještaj lokalnog preduzeća D.O.O. “Vodovod” -Pljevlja iz 2015.godine u kome se navodi :

“D.O..O “Vodovod“ Pljevlja se u toku 2015.godine bavilo tekućim pitanjima kontrole kvaliteta vode naročito zbog činjenice da je u periodu od 05.12.2014.godine do  25.05.2015.godine došlo do zamućenja vode kako sa Akumulacije „Otilovići“ tako i sa svih drugih izvorišta, što je izazvalo velike probleme kako za DOO “Vodovod“ Pljevlja tako i za potrošače koji su u navedenom periodu vodu imali samo za tehničku upotrebu.

Prirodno izvorište u parku “Vodice”

Foto : Građani I po snijegu i mrazu na prirodnim izvorima

Sedamdesetih godina XX vijeka je počelo intenzivno investiranje u distribucioni sistem i objekte vodovoda, a najznačajnija investicija je bila izgradnja postrojenja za precišćavanje vode Pliješ i dovod vode iz Odžaka. U sušnom periodu se gradu plasira oko 140 l/sec, u kišnom djelu godine oko 200 l/sec. Ukupna dužina cjevovoda iznosi 73.904 m. Rezervoarskog prostora ima ukupno 4.000 m3”. Sve ovo projektovano trebalo je da zadovoji potrebe Pljevljaka iz tog perioda, ali tokom vremena broj stanovnika je povećan znatno.

Nažalost 2015.godina nije jedina godina u kojoj građani Pljevalja nisu imali vodu za piće u kontinuitetu po više mjeseci u periodu   kad zbog velikih padavina dolazi do zamućenja vode,a ne postoji pogon za njeno prečišćavanje.Tako su i 2018.godine građani Pljevalja tri mjeseca neprekidno bili bez vode za piće.Praktično svake godine građani Pljevalja povremeno nemaju vodu za piće i  snalaze se kako znaju i umiju.

Azbestne cijevi i dalje u upotrebi iako su štetne za zdravlje ljudi

Pljevlja imaju samo postrojenje za prečišćavanje izvorske vode, ali postojeće postrojenje nije predviđeno za prečišćavanje jezerske vode. Zbog dotrajale primarne i sekundarne mreže i gubitaka na mreži do 70 odsto,posebno zbog dotrajalih azbestnih cijevi, koje su u Crnoj Gori zabranjene od 2016.godine, jer štetno utiču na zdravlje ljudi u lokalnom vodovodu su bili prinuđeni da koriste u značajnim količinama vodu iz jezera “Otilovići”, da bi podmirili potrebe stanovništva.

Ukupna dužina  azbest – cement vodovodnih cijevi  u opštini Pljevlja po informacijama koje je redakcija portala dobila od nadležnih u lokalnom preduzeću Vodovod iznosi 25.576 km  od čega primarni cjevovod Potpeć – Pliješ 20 .476 km prečnika od DN 200 do DN 400 mm , a primarni Jugoštica-Bogiševac 5.100 km cjevovod  prečnika DN 200 mm. Detaljniji podaci će se znati nakon izrade Glavnog projekta zamjene AC cijevi u vodovodima na područiju Crne Gore čija realizacija je pokrenuta od strane  Udruženja VIK Crna Gora.

mrezamedija.me

AUTOR: Redakcija portala PV Informer

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta “Transparentnost lokalnih online medija za jačanje demokratskih kapaciteta”, a koji finansira Ambasada SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.