Pojeftinjenje realno: Hljeb neće poskupjeti, moguće sniženje od pet centi

    2 godine pre 281 pregleda Izvor: Portal DAN

Najavljene izmjene zakona o PDV-u, koje bi podrazumijevala nultu stopu poreza na hljeb, mogle bi dovesti do pojeftinjenja ove namirnice. Iz pekarskih udruženja nijesu bili konkretni koliko će hljeb tačno pojeftiniti, jer problem predstavlja poskupljenje cijena pšenice u Srbiji, koja je nedavno dopustila izvoz ove žitarice za zemlje regiona.

Kako su nezvanično rekli iz Udruženja pekara pri Privrednoj komori (PKCG), maloprodajna cijena hljeba je sada 80 centi za veknu, što bi trebalo da uz umanjenje PDV-a, dovede do cijene od 75 centi.

– Maloprodajna cijena je sada 80 centi, država se u korist građana, odnosno krajnjeg kupca odriče tog dijela, pa će u slučaju tog scenarija i hljeb pojeftiniti na 75 centi. Po istom sistemu snižene su i cijene ulja, brašna i soli, ali treba imati u vidu da se proizvođačke kalkulacije u razvijenim državama rade bez te stavke, jer PDV ne predstavlja ni prihod ni rashod za proizvođača – naveli su iz ovog udruženja.

Direktor Uniprom pekare Vesko Nikolić je istakao da ne želi još uvijek da licitira eventualnim sniženim cijenama hljeba.

– Prema informacijama kojim raspolažemo, cijene brašna iz Srbije su dodatno porasle i cijena tone je između 430 i 440 eura. Postoje i određene najave da će narednih mjeseci porasti porasti između 460 i 470 eura. Problem predstavlja i kriza na svjetskom nivou, što dovodi do konstantnog rasta, pa je u Srbiji cijena kilograma pšenice već na oko 40 dinara – kazao je Nikolić.

Na Produktnoj berzi u Novom Sadu najveći udio u trgovanju ove sedmice bilježila je upravo pšenica.

– Povećana aktivnost učesnika na ovom tržištu, u odnosu na prethodni period, dovela je do nove rekordne cijene ove žitarice. Trgovanje pšenicom započeto je po cijeni od 39,50 dinara po kilogramu bez PDV-a, a kako je vrijeme odmicalo ponude su dostizale viši nivo. Najviša ponuđena cijena bila je 41 dinar, međutim, realizovanih ugovora na ovom nivou nije bilo. Krajem sedmice, realizovani ugovori su dostigli cijenu od 40,50 dinara bez PDV-a, što je najviša registrovana cijena za pšenicu rod 2021. godine. U odnosu na prošlu nedjelju, ova žitarica bilježi rast cijene od 1,14 odsto. Ovonedjeljna ponder cijena iznosi 40,19 dinara bez PDV-a – navodi se u izvještaju novosadske berze.

Podsjećamo, poslanici SD su predložili izmjene i dopune Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV), kojim se umjesto dosadašnje stope od sedam odsto predviđa nulta stopa PDV-a na hljeb, a sve sa ciljem stvaranja održivih pretpostavki za nižu prodajnu cijenu ove osnovne prehrambene namirnice.

Kako je istakao poslanik ove partije Damir Šehović, nedavno smanjenje stope PDV-a na brašno i ulje dobijeno od suncokreta (sa sedam na 0 odsto), kao i na so (sa 21 na 7), sa rokom do 31. decembra 2022. godine, po reakcijama iz pekarske industrije, ne utiče na smanjenje cijene hljeba, budući da su pekarima troškovi suštinski ostali isti, jer, kako tvrde, sada oni neće plaćati PDV na brašno, ali neće ni imati pravo na povraćaj PDV-a, dok će trgovci imati iste troškove kao i do sada.

Zanatski pekari snizili cijenu na 65 centi za veknu

Predstavnik Udruženja zanatskih pekara Svetozar Radonjić je naveo da su članovi ovog udruženja već snizili cijene na 65 centi po vekni.

– Naše je da hljeb pravimo, a država je ta koja mora da brine o građanima, tržištu i proizvođačima. Mi i dalje moramo da se borimo da hljeba bude dovoljno za sve, tako da se do jeseni mora sijati i spremati brašno. Članovi našeg udruženja već su spustili cijene na 65 centi, jer smo donijeli odluku da radimo sa minimalnim maržama svjesni situacije u kojoj se nalazimo – poručio je Radonjić.