Popis u Crnoj Gori: Oglas za popisivače u nekim opštinama još u toku, nije se prijavio dovoljan broj kandidata

    7 meseci pre 500 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Popis stanovništva u Crnoj Gori, po svemu sudeći, biće održan u prvoj polovini novembra, a iz Monastata kažu da još nijesu izabrani svi popisivači. 

Pitali smo ih i na osnovu kojih kriterijuma se biraju instruktori i popisivači, ali i članovi popisnih komisija. Pojasnili su nam i koje su obaveze popisivača i instruktora.

“Javni oglas je raspisan 22. septembra i odabir instruktora je ili završen ili u toku. Razlog tome je produženje oglasa ali i razmatranje dokumentacije koja je eventualno poslata poštom. Izuzetak je opština Tuzi kod koje je oglas objavljen sa zakašnjenjem. Što se tiče potrebnog broja instruktora on je ispunjen u svim opštinama”, kazali su iz Monstata za Portal Analitika. 

Kada je riječ o izboru popisivača konkurs je u pojedinim opštinama, kako su naveli, produžen do 20. oktobra jer se, kažu, nije prijavio dovoljan broj učesnika.

Obaveze instruktora popisa 

Obaveze učesnika popisa su, prema navodima Monstata, posebno poglavlje u Metodologiji popisa, a sastavni dio čine i obaveze instruktora koje su kategorizovane na: obaveze prije, u toku i nakon terenskog rada.

“Instruktori obavezno prisustvuju instruktaži za instruktore, u okviru koje će se sprovesti testiranje o osposobljenosti instruktora za angažovanje u popisu, zatim detaljno upoznavanje sa svim obavezama utvrđenim metodologijom popisa i Zakonom o popisu, te dodatno pripremanje za održavanje instruktaže za popisivače”, navode iz Monstata. 

Obaveza instruktora je, kako kažu, i obilazak granica popisnih krugova. Instruktori kontinuirano kontrolišu rad popisivača, a vrše kontrolu i već popisanih jedinica na terenu. 

Njihov zadatak je, kako pojašnjavaju iz Monstata, i kontrola rada popisivača u domaćinstvu, kontrola kvaliteta popunjenih upitnika, kontrola dinamike popisivanja, kontrola obuhvata, kontinuirana podrška popisivaču. Oni primaju od popisivača kompletan popisni materijal i kao takav predaje ga državnim instruktorima.

Kriterijumi za izbor popisivača 

Kada je riječ o kriterijumima na osnovu kojih biraju instruktore i popisivače za predstojeći popis, iz Monstata kažu da popisna komisija prilikom izbora instruktora/popisivača vodi računa o kriterijumima koji su navedeni u javnom oglasu. 

„Kandidati za instruktore moraju da imaju završen fakultet i to najmanje VI nivo kvalifikacije nivoa obrazovanja, dok je kandidatima za popisivače neophodna završena srednja škola – najmanje IV nivo kvalifikacije nivoa obrazovanja. I jedni i drugi moraju biti punoljetni državljani Crne Gore”, navode iz Monstata. 

Javnim oglasom, podsjeća Monstat, predviđeno je da prednost imaju kandidati koji imaju prebivalište u jedinici lokalne samouprave za koju aplicira (zbog poznavanja terena), da su nezaposleni i da imaju iskustvo u realizaciji statističkog istraživanja. Kako dodaju, za instruktore je dodatna prednost da imaju iskustvo u održavanju obuka, organizaciji i koordiniranju aktivnosti sa većim brojem lica.

“Prilikom izbora instruktora/popisivača treba voditi računa o rasporedu istih kao i o tome: da je kandidat dostavio svu potrebnu dokumentaciju-dokaz o državljanstvu, školskoj spremi i popunjenu prijavu. Takođe, da kandidat dobro poznaje teren za koji će biti zadužen i da za rad na terenu ne mora da koristi prevozna sredstva, pri tome vidjeti u Prijavi za učesnike u popisu šta je kandidat naveo u mjesto-naselje u kome je kandidat zainteresovan da radi aktivnosti popisa zbog dobrog poznavanja terena i blizine mjesta stanovanja i adresa”, objašnjavaju iz Monstata.

Ističu da prednost imaju nezaposlena lica, uključujući studente i penzionere, lica koja imaju iskustvo u statističkim istraživanjima, lica koja, pored crnogorskog jezika, poznaju i drugi jezik za rad na tom govornom području. 

“U slučaju instruktora prednost imaju lica koja imaju iskustvo u održavanju obuka i organizaciji i koordinaciji u radu sa više lica”, kažu iz Monstata. 

Obaveze popisivača

Monstat smo pitali i koje su obaveze popisivača. Pojašnjavaju i šta popisivači ne smiju raditi prilikom popunjavanja upitnika. 

“Popisivači imaju važnu i značajnu ulogu u sprovođenju popisa. Uspjeh popisa u velikoj mjeri zavisi od njihovog ponašanja i ophođenja prema građanima u toku popisivanja, detaljnog upoznavanja sa načinom popisivanja, potpunog shvatanja suštine pitanja postavljenih u upitnicima popisa i od njegovog stvarnog zalaganja u vršenju dužnosti. Svaki popisivač za svoj rad odgovara svom instruktoru, a dalje državnom instruktoru”, poručuju iz Monstata. 

Popisivači su dužni na prisustvuju instruktaži. Obaveza popisivača je, kako navode iz Monstata, da popiše svako lice, svako domaćinstvo i svaki stan u okviru dodijeljenog popisnog kruga, prema uputstvu.

“Popisivač mora obići svaki objekat koji se nalazi unutar popisnog kruga za koji je zadužen i popisati ga, kao i sva lica koja žive unutar tih objekata, prema objašnjenju datom u dijelu Jedinice popisa”, poručuju iz Monstata. 

Pojašnjavaju da na osnovu veličine popisnog kruga, gustine naseljenosti i konfiguracije terena instruktor, zajedno sa popisivačem, pravi procjenu koliko dana je potrebno da se završi popisivanje.

“Procjena je potrebna instruktoru da bi mogao da planira svoje aktivnosti i napravi raspored za primopredaju materijala. Ukoliko naiđe na situaciju za koju ne može naći riješenje u Uputstvu za popisivače, ili naiđe na neke smetnje u radu, dužan je da se obrati svom instruktoru radi objašnjenja ili preduzimanja mjera i da tačno postupi prema objašnjenjima koja dobije od instruktora”, objašnjavaju iz Monstata. 

Napominji i da je obaveza popisivača da ne dozvoli drugim licima pristup popisnom materijalu.

“Popisivač je dužan da svom instruktoru preda sređeni popisni materijal, popunjene upitnike i ostali materijal, svog popisnog kruga u roku koji mu je odredio instruktor. Ukoliko instruktor pri pregledu materijala ustanovi greške i nepotpunosti koje se na drugi način ne mogu ispraviti, popisivač je dužan da ispravi greške i nepotpunosti u popisnom materijalu ponovnim odlaskom u domaćinstvo”, objašnjavaju iz Monstata. 

Popisivači, kako ističu, ne smiju komentarisati podatke koje su dobili tokom popisivanja niti sa učesnicima u popisu, niti sa drugim licima. 

“Popisivač je dužan samo svom instruktoru ili državnom instruktoru dati odgovore na pitanja koja se odnose na podatke prilikom kontrole materijala. Ova obaveza odnosi se kako na period terenskog rada tako i nakon završenog popisa”, kažu iz Monstata. 

Popisivač je dužan da pоdаtke prikupljеne u pоpisu čuva kao službenu tajnu shodno članu 28 i članu 29 Zakona o popisu.

“Shodno tome potpisaće Izjavu o poštovanju principa povjerljivosti, shodno odredbama zakona kojima se uređuje zvanična statistika. Prikupljene pojedinačne podatke popisivač može da preda samo svom instruktoru kao popisni materijal. Dužnost popisivača je i obilazak granica popisnog kruga”, navode iz Monstata. 

Kada popisivač stigne na teren, odnosno u domaćinstvo, dužan je da se predstavi i da objasni cilj posjete.

“Popisivač mora da pokaže svoje Ovlašćenje (Obrazac P-4) i lični identifikacioni dokument – ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu. Popisivač treba da upozna građane sa činjenicom da su obavezni da daju tačne i potpune podatke koji se traže u popisu, a da je on, kao i svi ostali učesnici popisa, dužan da čuva, kao službenu tajnu, sve prikupljene podatke”, napominju iz Monstata. 

Popisivač, kako dalje objašnjavaju, u upitnike treba da upisuje podatke isključivo na osnovu izjava lica koja daju podatke. 

“Popisivač ne smije da utiče na ispitanika u smislu sugerisanja ili navođenja pri davanju odgovora. Redosljed postavljanja pitanja se ne smije mijenjati u odnosu na upitnike. Popisivač ne smije sâm mijenjati odgovore, osim ukoliko lice promijeni izjavu dok je popisivač u domaćinstvu, u odnosu na ono što je prethodno izjavilo”, kažu iz Monstata.

Prvobitni odgovor, pojašnjavaju, treba precrtati i upisati odgovarajući, a lica koje je izmijenilo izjavu treba da se potpiše pored izmijenjenog podatka.

“U slučaju da je lice nepismeno, potpisuje se pismeni član domaćinstva, a ako takvog člana nema u domaćinstvu, potpisuje se popisivač uz napomenu da je lice nepismeno. Popisivač treba da informiše popisana lica o mogućoj kontroli rada popisivača. Nakon završenog popisivanja svih lica u stanu, popisivač treba da im se zahvali na učešću u popisu”, pojašnjavaju iz Monstata. 

Zbog nepotpunih podataka ponovni dolazak

Ukoliko instruktor ili državni instruktor ustanovi da podaci nijesu potpuni, popisivač je, poručuju iz Monstata, dužan, ponovnim odlaskom u domaćinstvo da ih dopuni, a lice koje je dalo podatke treba da se potpiše pored dopunjenih podataka.

“Ukoliko popisivač naiđe na stan koji koristi strano diplomatsko osoblje, taj stan popisati kao prazan stan, ukoliko stan nije u vlasništvu države koju predstavlja. Popisivač je obavezan da svakodnevno izvještava instruktora o broju popisanih jedinica – stanova, domaćinstava i lica. Popisivač je obavezan da se redovno sastaje sa instruktorom radi kontrole popunjenih upitnika. Popisivač je obavezan da postupa u skladu sa Zakonom o popisu i potrebno je da naročito obrati pažnju na sljedeće članove 24, 29 i 34”, ističu iz Monstata. 

Dužnost popisivača je, kako kažu iz Monstat, da svom instruktoru preda sređeni popisni materijal.

Članovi popisne komisije

Formiranje popisnih komisija je, kako su nam kazali iz Monstata, definisano članovima 14. i 15. Zakona o popisu. 

“Članom 14je predviđeno da između ostalog: popisnom komisijom predsjedava gradonačelnik Glavnog grada i Prijestonice, odnosno predsjednik opštine i isti predlaže dva člana za rad u popisnoj komisiji za obavljanje pravnih i finansijskih poslova”, navode iz Monstata. 

S obzirom na to da je predsjednik opštine ujedno i predsjednik komisije a on predlaže i dva člana, ostaje nejasno ko će u Budvi činiti komisiju, jer je predsjednik opštine u zatvoru. 

“Dalje, članom 15 je definisan sastav popisne komisije: popisna komisija se obrazuje za svaku jedinicu lokalne samouprave. Članove popisne komisije imenuje direktor Uprave za statistiku, i to: 1) tri člana predstavnika jedinica lokalne samouprave, na predlog gradonačelnika Glavnog grada i Prijestonice, odnosno predsjednika opštine; 2) dva člana predstavnika Uprave za statistiku (državni instruktori); 3) jednog člana predstavnika Uprave za katastar i državnu imovinu, na predlog direktora te Uprave; 4) jednog člana predstavnika Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, na predlog direktora tog Zavoda”, navodi Monstat. 

Izuzetno od, kako pojašnjava Monstat, stava 2 ovog člana, u zavisnosti od broja stanovnika, broja naseljenih mjesta, površine i razuđenosti teritorije, uz posebno obrazložen zahtjev jedinice lokalne samouprave, direktor Uprave za statistiku može imenovati dodatne članove popisne komisije.