Postoji li veza između zimskih oluja i globalnog zagrijavanja?

    1 godina pre 202 pregleda Izvor: dnevno.me

Svijet postaje sve topliji, uključujući zime. Međutim, Sjedinjene Države su posljednjih godina doživjele jake zimske oluje, a stručnjaci proučavaju vezu između ovih ekstremnih hladnih događaja i klimatskih promjena.

Dok je veza između globalnog zagrijavanja i toplotnih talasa vrlo direktna, ponašanjem zimskih oluja upravlja složena atmosferska dinamika koju je teže proučavati.

Uprkos tome, „postoje određeni aspekti zimskih oluja (…) gdje su veze s klimatskim promjenama prilično jake i robusne“, rekao je za AFP Majkl Man, klimatolog sa Univerziteta u Pensilvaniji.

Na primjer, zagrijavanje vodenih masa – jezera ili okeana – utiče na količinu snježnih padavina.

U SAD-u se pojavljuje mehanizam nazvan „snijeg zbog efekta jezera“ oko područja Velikih jezera na kanadskoj granici. Grad Bafalo, koji se nalazi na obali jednog od Velikih jezera, teško je pogodila smrtonosna snježna oluja tokom božićnog vikenda.

Sudar hladnog vazduha sa sjevera s toplijom vodom ovih jezera uzrokuje konvekciju, što dovodi do snježnih padavina.

„Što su te temperature jezera više, to je više vlage u vazduhu i veća je mogućnost za snijeg zbog efekta jezera“, napisao je Man u radu iz 2018. godine.

„Nije iznenađujuće da vidimo dugoročno povećanje sniježnih padavina zbog efekta jezera budući da su temperature rasle tokom prošlog vijeka“, dodao je.

Ne postoji, međutim, konsenzus o drugim mehanizmima, kao što je učinak klimatskih promjena na polarni vrtlog i struju vazduha.

Okružen je pojasom rotirajućeg vazduha, koji djeluje kao barijera između hladnog vazduha na sjeveru i toplijeg vazduha na jugu. Kako polarni vrtlog slabi, ovaj pojas vazduha počinje da se giba i poprima više ovalni oblik, donoseći više hladnog vazduha prema jugu.

Prema studiji iz 2021. godine, ova vrsta poremećaja javlja se sve češće.

„Svi se slažu da kada se polarni vrtlog poremeti, raste vjerovatnost oštrih zimskih vremenskih uslova“, rekao je za AFP Džuda Koen, glavni autor studije i klimatolog AER-a.

A upravo je taj polarni vrtlog opažen neposredno prije oluje koja je ovog decembra pogodila SAD, istakao je.

Isti je fenomen viđen u martu 2021, kada je oštro zahlađenje pogodilo Teksas, uzrokujući velike nestanke struje.

Aktivna rasprava

Ali centar rasprave je drugdje: Šta uzrokuje ove povećane poremećaje u polarnom vrtlogu?

Prema Koenu, oni su povezani s promjenama na Arktiku, koje su ubrzale klimatske promjene. S jedne strane ubrzano topljenje glečera, a s druge povećanje sniježnog pokrivača u Sibiru.

Ova posljednja tačka, međutim, ostaje „aktivna rasprava unutar naučne zajednice“, rekao je Man.

„Klimatski modeli još ne obuhvataju sve od temeljne fizike koja bi mogla biti relevantna za to kako klimatske promjene utiču na ponašanje struje“, dodaje.

Buduće studije biće potrebne u sljedećim godinama kako bi se riješila misterija ovih složenih lančanih reakcija.