PRIJAVLJENO 369 SUMNJI NA NEŽELJENE REAKCIJE

    3 godine pre 381 pregleda Izvor: vijesti.me

Crnogorskom Institutu za ljekove do kraja prošle sedmice stiglo je 369 prijava sumnji na neželjene događaje nakon vakcinacije, a najčešće reakcije su povišena temperatura, bol na mjestu primjene i malaksalost.

Iz Instituta je saopšteno da je zaključno sa 26. avgustom u Crnoj Gori primijenjeno 387.081 doza različitih vakcina protiv kovida-19 i da učestalost prijavljivanja i karakteristike neželjenih događaja govore u prilog činjenici da su vakcine strogo kontrolisani ljekovi, od neprocjenjivog značaja u borbi protiv pandemije.

“Poređenjem broja prijava sumnji na neželjene događaje nakon imunizacije sa brojem primijenjenih doza, zaključuje se da je na svakih 5.000 primijenjenih doza, prijavljeno pet sumnji…”, precizirali su iz Instituta.

Najveći broj dostavljenih prijava, ukupno 231, odnosi se na vakcinu Sputnjik V, 74 na vakcinu proizvođača Sinofarm, a 55 Astra Zeneka, dok je dostavljeno i devet prijava sumnje na neželjene događaje nakon primjene vakcine proizvođača Fajzer/Biontek.

“Nešto veći broj prijava koje se odnose na vakcinu Sputnik V u odnosu na vakcine ostalih proizvođača je posljedica prije svega činjenice da je veliki broj zdravstvenih radnika primio upravo ovu vakcinu, koja je bila prva dostupna vakcina protiv kovida-19 u Crnoj Gori. Svjesni značaja praćenja bezbjednosti primjene vakcina, zdravstveni radnici su u velikom broju prijavili neželjene reakcije koje su sami iskusili nakon vakcinacije”, kazali su iz Instituta.

Saopšteno je da su najčešće prijavljivani neželjeni događaji povišena temperatura, bol na mjestu primjene vakcine i malaksalost, a osim toga, i glavobolja, drhtavica, bolovi u mišićima i zglobovima.

“U pitanju su očekivani neželjeni događaji, koji su kod nekih pacijenata bili intenzivniji. U nešto manjem broju prijavljeni su takođe očekivani događaji kao što su mučnina, bol u leđima, pospanost. Zabilježeni su i pojedinačni slučajevi vaskularnih poremećaja, uglavnom kod pacijenata sa prethodno prisutnim oboljenjima, dok se nekoliko prijava odnosilo na alergijske reakcije, različitog stepena ozbiljnosti (reakcije preosjetljivosti). U slučaju alergijskih reakcija, nakon primijenjene terapije došlo je do povlačenja svih simptoma”, istakli su iz Instituta.

Bezbjednost primjene vakcina protiv kovida-19 prate Institut za ljekove i medicinska sredstva i Institut za javno zdravlje, a sve prijave prosleđuju se u globalnu bazu podataka o neželjenim dejstvima ljekova koje vodi Uppsala Monitoring Centre u Švedskoj.