Problemi pljevaljskih penzionera: Primanja 145 eura, a plaćanje Doma za stare 300

    3 godine pre 1059 pregleda Izvor: dan.co.me

Ubjedljiva većina pljevaljskih penzionera u slučaju potrebe da borave u Domu starih ne bi imali mogućnost da sa svojom penzijom pokriju troškove boravka u ovoj gerontološkoj ustanove.

Naime, od 6.537 penzionera samo njih 2. 672 mogli bi pokriti potrebe plaćanja troškova u Domu za stare. Njih 3.865 koji primaju penziju u iznosu od 145 do 283 eura ne bi mogli svojim primanjem da podmire troškove borvaka u ustanovi za smještaj starih.

Kako je „Danu“ saopšteno iz Centra za rad i socijalno staranje smještaj u Domu starih, pokretnog starijeg lica, staje 300 eura, a smještaj nepokretnog lica staje 450 eura. Kako većina pljevaljskih penzionera, njih 3. 865, prima penziju u iznosu od 145 do 283 eura, neophodno je da boravak u Domu starih finasijski dotira rodbina ili da se uz penziju uzme i dio imovine lica koje bi se smjestilo u ovu geronto ustanovu.

foto: Vlada CG

Doznali smo da najčešće rodbina prihvata da dotira koji se mjesečno kreću do 100 eura, a u drugim slučajevima se dešava da se uzima dio imovine ako lice posjeduje imovinu. Ukoliko lice nema nikakva primanja država finasira boravak sa 200 eura, a ostatak se dotira iz sredstava ustanove ili opet od imovine tog lica.

U svakom slučaju situacija nije dobra za pljevaljske penzionere koji imaju izuzetno niska primanja, odnosno nisu u mogućnosti da sa sopstvenom penzijama finasiraju boravak u Domu starih.

-Kada su u pitanju primanja naših penzionera, najviše je onih koji primaju penziju u iznosu od 179 do 283 eura. Sa ovim penzijama imamo čak 2.016 penzionera. Imamo i 912 penzionera koji primaju penzije od 145 eura, odnosno to su penzioneri sa najnižim primanjem u Crnoj Gori.Imamo i 937 penzionera koji primaju penzije u iznosu od 147 do 179 eura. Dok 1.975 penzionera prima penziju u iznosu od 283 do 500 eura – ističe predsjednik pljevaljskog Udruženja penzionera Vukadin Damjanović uz napomenu da se radi o podacima koji se utvrđuju na kraju godine.

On navodi da u Pljevljima ima i 691 penzioner sa primanjem od 500 do hiljadu eura.

-Preko hiljadu eura prima svega šest penzionera u Pljevljima – kaže Damjanović.

Prema zvaničnim statističkim podacima, penzioneri u Pljevljima su najbrojnija grupacija, jer od 31 hiljadu stanovnika, koliko je bilo na popisu 2011. godine, šest i po hiljada je penzionera. Prosjek starosti pljevaljskog stanovništva je davno prešao 40 godina, a u gradu na Breznici sve je više onih koji traže pomoć gerontodomaćica za brigu u starijim članovima domaćinstva.

Veliki problem je kada su u pitanju stara lica čija su djeca davno otišla iz Pljevalja i nijesu u mogućnosti da finasiraju osoblje koje bi im pazilo roditelje, a roditelji imaju izuzetno niska primanja pa nijesu u mogućnosti da sami plate tu uslugu ili borvak u Domu za stare.

– Loša i pljačkaška privatizacija pljevaljskih preduzeća dovela je do otpuštanja radnika. Danas ti radnici, koji nijesu mogli imati dovoljno staža, imaju preniske i minimalne penzije. Praktično imali su veoma težak život u nekim srednjim godinama i danas imaju nesigurnu starost- saopšteno je iz pljevaljskog Odbora Nove srpske demokratije uz poziv Vladi da se ubuduće vodi računa o povećanju penzija.