Projekat „Obrazovanje i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa žena i djevojaka u Crnoj Gori – EKOS“

    11 meseci pre 502 pregleda

Saopštenje za javnost

Crna Gora je patrijarhalna država, suočena sa ekonomskom i drugom rodnom diskriminacijom. Situacija je posebno zabrinjavajuća u sjevernom, manje razvijenom dijelu zemlje, gdje je već svaka treća žena/djevojčica žrtva nekog oblika nasilja. Zavod KROG iz Slovenije, u partnerstvu sa NVO IKRE Rožaje i NVO IMPULS iz Crne Gore, je počeo realizaciju projekta „Obrazovanje i ekonomsko osnaživanje ranjivih grupa žena i djevojaka u Crnoj Gori – EKOS“, koji finansira Ministarstvo vanjskih i evropskih poslova Republike Slovenije. Projekat će obuhvatiti pet sjevernih opština Crne Gore i trajaće od aprila 2023. do septembra 2025. godine.

Osnovni cilj projekta je podizanje svijesti o prevenciji nasilja, podrška ekonomskoj nezavisnosti ranjivih grupa žena i djevojaka i pružanje doprinosa smanjenju rodnog jaza u najnerazvijenijem dijelu sjeverne Crne Gore. Projekat će uključiti više od 400 žena, djevojaka, predstavnica lokalnih nevladinih organizacija, a partnerske organizacije će se povezati i sa lokalnim vlastima, lokalnim preduzećima, javnim institucijama i medijima. Kroz različite kampanje za podizanje svijesti, projekat će se obratiti i široj javnosti u ovom dijelu zemlje.

Projektom je predviđena saradnja deset lokalnih nevladinih organizacija na prevenciji rodno zasnovanog nasilja. Projektom su predviđene obuke za šesnaest profesionalaca, članica i volontera iz deset nevladinih organizacija, koje već rade na ovim prostorima u oblasti rodne ravnopravnosti, jednakih mogućnosti, prevencije rodno zasnovanog nasilja i osnaživanja žena i djevojaka iz ranjivih grupa. Cilj obuka će biti jačanje predstavnika mreže za dalji rad sa ranjivim grupama, povećanje njihovih kompetencija u pružanju psihosocijalne podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja, u pružanju doprinosa obezbjeđivanju njihove ekonomske nezavisnosti i širenju svijesti među ženama i djevojkama o njihovim pravima i principima rodne ravnopravnosti. Sadržaj obuke će biti stavljen na raspolaganje profesionalcima i široj javnosti putem online akademije integrirane na web stranicama partnera.

Organizovaće se dva programa obuke, uz dodatno jednomjesečno mentorstvo 20 žena i djevojaka iz oblasti proizvodnje, prerade i prodaje ljekovitog i biljnog bilja, uključujući izradu poslovnog plana i promotivne kampanje za promociju samozapošljavanja.

U dvogodišnjem periodu biće sprovedena kampanja tokom šesnaest dana aktivizma (25 novembar – 10 decembar) s posebnim fokusom na prevenciju rodno zasnovanog nasilja sa ličnim savetovanjem, radionicama, uličnim akcijama, grupama za samopomoć i slično usklađeno sa lokalnim kontekstom. Ukupno četrnaest tribina, pet okruglih stolova i šesnaest radionica na ruralnim područjima sjevernih opština zemlje doprinijeće podizanju svijesti šire javnosti o značaju rodne ravnopravnosti. Projektom je predviđena i aktivna saradnja sa lokalnim javnim institucijama u cilju integrisanja ove teme u lokalne strateške planove.

Projekat će na taj način doprinijeti podizanju svijesti o značaju jednakih mogućnosti i prevenciji rodno zasnovanog nasilja, kao i povećanju ekonomske nezavisnosti i osnaživanju žena i djevojaka na sjeveru Crne Gore.

NVU „IKRE“ Rožaje