Proteklih dana ponovo visoke koncentracije sumpor dioksida u vazduhu u Pljevljima

    2 godine pre 338 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Iako su iz Agencije za zaštitu prirode i životne sredine već nekoliko puta u protekloj godini obavještavali javnost, da bi uskoro trebale biti potpuno u funkciji Mjerne stanice, sa mogućnošću praćenja podataka u realnom vremenu već više od godinu dana nema ništa od tog obećanja.

S mjerne stanice u Pljevljima smještene u „Gagovića imanju“ u realnom vremenu i dalje nema informacija za praškaste PM čestice, koje su veoma opasne za zdravlje ljudi, a dostupne su samo informacije za azot dioksid, sumpor dioksid i ugljen monoksid, dok sa mjerne stanice „Gradina“ koja se nalazi van grada, uz azot dioksid i sumpor dioksid dostupni su podaci i za ozon.

I na osnovu dostupnih podataka sa ove dvije Mjerne stanice locirane na području opštine Pljevlja, sasvim je jasno da je vazduh koji udišu građani Pljevalja veoma zagađen u užem dijelu grada što jasno pokazuju podaci u proteklih nekoliko dana sa Mjerne stanice u Gagovića imanju, izmjereni za sumpor dioksid i azot dioksid.

Za razliku od ove Mjerne stanice u gradu, podaci sa Mjerne stanice Gradina, koja je značajno udaljena od gradske sredine, pokazuje da vazduh nije zagađen, kad su u pitanju podaci za azot i sumpor dioksid.

Već duži vremenski period i pored oslobađanja Sumpora prilikom rada velikih industrijskih postrojenja i iz individualnih ložišta, lošoj ekološkoj situaciji u gradu doprinose i meteorološke inverzije, koje ne dozvoljavaju štetnim materijama da odu u atmosferu, već se zadržavaju bliže tlu u magli.

Najveće satne koncentracije Sumpor dioksida u proteklih nekoliko dana sa mjerne stanice u Gagovića imanju bilježe se u poslepodnevnim časovima i to u trocifrenom broju 13. januara od 16 do 19 časova, 14. januara od 9 časova do iza ponoći, a 15. januara od 12 do 18 časova.

Iako su podaci zabilježeni sa Mjerne stanice u Gagovića imanju veoma loši za zdravlje ljudi, skoro da se ništa ne čini na obavještavanju građana da ne izlaze na otvoreno u vrijeme najveće zagađenosti vazduha u gradu. Najbolji primjer nebrige za vlastite građane pokazuje odluka lokalnih vlasti da u užem dijelu grada na otvorenom obezbjedi rad klizališta za omladinu, iako su svjesni da je udisanje štetnih materija veoma štetno za zdravlje djece.

I dalje na lokalnom javnom emiteru RTV Pljevlja nema kajrona, koji bi prenosio građanima informacije u realnom vremenu o stanju životne sredine sa gradske Mjerne stanice, iako su novim ugovorom sa osnivačem opštinom Pljevlja dobili više novca novim ugovorom nego ranijih godina. Takođe nema ništa od višegodišnjih obećanja Agencije za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore o postavljanju video bima u užem dijelu grada sa podacima u realnom vremenu, koji su trebali da realizuju u saradnji sa pljevaljskom lokalnom upravom.

Ostaje da se građani Pljevalja nadaju da će u ovoj godini posle više decenija lažnih obećanja, konačno početi realizacija toplifikacije grada i Ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja. Izgubljeni životi se ne mogu nadoknaditi ali se mogu spasiti drugi, jer je krajnje vrijeme da građani Pljevalja počnu udisati vazduh koji je u skladu sa zakonskim odredbama o graničnim koncentracijama štetnih materija u vazduhu, koje ne ugrožavaju zdravlje ljudi i dovode do smrtnih posledica.