Putin poručio da Wagnerovi pobunjenici mogu ići u Bjelorusiju ili se pridružiti ruskoj vojsci

    10 meseci pre 1018 pregleda Izvor: slobodnaevropa.org

Foto : Pixabay –

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je u ponedjeljak, 26. juna, da plaćenici paravojne grupe „Wagner“, koji su sudjelovali u pobuni tokom vikenda, mogu ili pristupiti ruskoj vojsci ili otići u Bjelorusiju.

„Imate priliku nastaviti služiti Rusiji, sklapanjem ugovora s Ministarstvom odbrane ili se vratiti svojoj porodici i prijateljima. Tko god želi može ići u Bjelorusiju. Obećanje koje sam dao bit će ispunjeno“, rekao je Putin u unaprijed snimljenoj poruci emitiranoj na državnoj televiziji.

Obraćajući se prvi put nakon prekinute pobune „Wagnera“, Putin je u petominutnoj izjavi zahvalio zapovjednicima i vojnicima te jedinice jer su „izbjegli krvoproliće“.

„Okrenuvši se natrag, izbjegli su daljnje krvoproliće. Pobuna bi ionako bila ugušena, a organizatori su shvatili da su njihovi postupci kriminalni“, kazao je Putin, dodavši i da su većina pripadnika „Wagner“ ruski domoljubi.

Putin optužio Zapad

Tokom obraćanja, ruski predsjednik nije spomenuo Jevgenija Prigožina, ali je rekao da su organizatori pobune „izdali ruski narod“.

Ruski predsjednik je upozorio da će svaki pokušaj ucjene ili nemira u Rusiji biti „osuđen na propast“. Također je ustvrdio da Zapad želi da se Rusi „međusobno ubijaju“.

Prigožin, nekada bliski Putinov saveznik čija je Wagner grupa predvodila veći dio borbi u Ukrajini, pokrenuo je pobunu u petak nakon tvrdnje da je ruska vojska ubila neke od njegovih ljudi u zračnom napadu.

Svađa između vođe „Wagnera“ i ruskog vojnog vrha učestala je od početka ruske invazije na Ukrajinu, u februaru 2022. Kulminirala je tokom vikenda, kada su plaćenici „Wagnera“ napustili Ukrajinu kako bi zauzeli vojni štab u gradu na jugu Rusije.

Prigožin je, navodno, pristao napustiti Rusiju i otići u Bjelorusiju nakon što je iznenada naredio svojim snagama da odustanu od napredovanja prema Moskvi, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Bjeloruski lider Alekasndar Lukašenko je tokom marša Wagnera ka Moskvi razgovarao sa Prigožinom i ponudio mu da dođe u Bjelorusiju, ali bjeloruske vlasti su u ponedjeljak saopćile da nemaju informaciju da je on ušao u tu zemlju.

U međuvremenu, Prigožin je 26. juna objavio audio poruku u kojoj tvrdi da cilj pobune bio spašavanje „Wagnera“, a ne zbacivanje ruskih vlasti.

Poručio je da je namjera marša njegovih trupa prema Moskvi bila da ukažu na nesposobnost ruskog vojnog vodstva u ratu protiv Ukrajine.

Krivični postupak protiv Prigožina

Krivični postupak protiv Prigožina pokrenut je u Rusiji 23. juna nakon što je najavio „marš za pravdu“ svojih boraca protiv vojnog vrha, za koje je rekao da su kukavice koje potkopavaju ratne napore Rusije u Ukrajini.

Kao dio dogovora, kako je iznio glasnogovornik Kremlja, prijave protiv pobunjenika trebale su biti odbačene u zamjenu za njihov povratak u logore, a Prigožin je trebao da se preseli u Bjelorusiju.

No, ruski list Komersant objavio je 26. juna da je krivični slučaj ostao otvoren i da Federalna služba bezbjednosti (FSB) nastavlja istragu u okviru slučaja. Tri glavne ruske novinske agencije – TASS, RIA i Interfaks – takođe su javile da je krivični postupak protiv Prigožina ostao otvoren i da se istraga nastavlja.

Zatvorska kazna prema ruskom zakonu za takav zločin je od 12 do 20 godina.

U međuvremenu, ruske vlasti trude se predstaviti da se situacija normalizira, poništavanjem protuterorističkih mjera u Moskvi i nekim regijama, nakon Prigožinove kratkotrajne pobune.

Američki predsjednik Joe Biden i drugi zapadni lideri ocijenili su da je kratka pobuna „Wagnera“ bila dio borbe unutar ruskog sistema. Biden je poručio da ni Sjedinjene Američke Države (SAD), ni njihovi saveznici, nisu umiješani.

Pripadnici „Wagnera“ borili su se u Libiji, Srednjoafričkoj Republici, Maliju i Siriji otkako je ova jedinic osnovana 2014, nakon što je Rusija anektirala Krim i počela podržavati proruske separatiste u ukrajinskoj istočnoj regiji Donbas.

Generalštab Oružanih snaga Ukrajine je u svom dnevnom izvještaju 26. juna naveo da su ukrajinske snage uspješno odbile pojačane pokušaje Rusije da napreduju u istočnoj regiji Donjeck.

Odbili su, kako navode, 36 napada u oblastima Lyman, Bakhmut, Avdiyivka i Maryinka tokom proteklog dana.

Generalštab je, također, izvijestio da ukrajinske trupe nastavljaju svoje operacije u oblastima Zaporižja i Hersona, ne iznoseći više detalja.