Radnici Rudnika u pismenom obraćanju menadzmentu tražili i odgovore o poslovanju preduzeća

    2 godine pre 1081 pregleda Izvor: PV Informer

U pismenom obraćanju Odboru direktora i Izvršnom direktoru, radnici pljevaljskog Rudnika uglja koji su održali protest upozorenja, između ostalih zahtjeva tražili su i finansijske podatke o poslovanju Preduzeća :

“ Ono što je jako važno za nas zaposlene,a to su planovi za dalji rad Rudnika uglja,kao i finansijska situacija u firmi o čemu zaposleni nemaju prave informacije.

Pa shodno navedenom imamo pravo da u skladu sa Zakonom o radu, član 192, tražimo odgovore na određena pitanja, koja se isključivo odnose na poslovanje i dalje funkcionisanje naše firme.

Da li je prilikom sklapanja ugovora Rudnika uglja sa Elektroprivredom Srbije o prodaji uglja po cijeni od 28.8 eura za tonu, ostvarena najbolja cijena za našu firmu,pošto znamo da se na berzi cijena uglja kreće oko 410 eura i da se iz rudnika u okruženju ugalj prodaje Elektroprivredi Srbije po cijeni od 71 euro ?

Da li je tačno da su određene količine uglja koje su isporučene Elektroprivredi Srbije otpisane zbog lošeg kvaliteta i da kao takve neće biti plaćene Rudniku uglja ?

Koliko je novca uplaćeno od Elektroprivrede Srbije na račun Rudnika uglja po osnovu isporučenih količina uglja i kolika je to zarada za našu firmu ?

Da li je tačno, da nam Elektroprivreda Crne Gore nije uplatila novac za isporučene količine uglja koje su bile niže kalorične vrijednosti, a pričinjena šteta prema našim saznanjima iznosi oko 50.000 eura ?

Shodno navedenom, postavlja se pitanje da li je neko iz menadzmenta Rudnika uglja snosio odgovornost zbog evidentnog propusta u radu ?

Postavlja se pitanje da li je Rudnik uglja zaštitio interese kada je u pitanju nabavka 2 dampera marke Belaz od Bjeloruskog proizvođača čija cijena iznosi 3.4 miliona eura, dok je prethodne godine Rudnik uglja izdvojio 2.5 miliona eura za nabavku dampera iste nosivosti i od istog proizvođača,to znači da je nabavna cijena po damperu porasla 450.000 eura po damperu za period od jedne godine ?

Zašto je raspisan tender za izradu projekta ( sajt javnih nabavki – 16.06.2022 g.) kada rudarski projekat za Potrlicu važi za 2025.godinu ?

Zašto Rudnik uglja ne radi projekat u sopstvenoj režiji ,kada posjeduje licencu za izradu rudarskih projekata ( za ležište Glisnica rudnik je uradio kompletnu tehničku dokumentaciju).Da nam se objasni ovako visoka vrijednost javne nabavke od 450.000 eura ?

Postavljamo pitanje da li je potpisan ugovor sa nekim od ponuđača i koliko je bila ponuda i o kojim se cijenama radi ?

Tažimo da nam se dostave podaci o iznosu novca koji je utrošen za sadnju lavande,kupovinu traktora kao i ostalih troškova vezano za sadnju lavande ?

Nadalje, tražimo odgovor koliko su povećani troškovi poslovanja za prvih 6 mjeseci u 2022.godini u odnosu na uporedni period iz 2020.godine ?

Šta se planira kada je u pitanju dalji rad DTO – Sistema gdje imamo 70 zaposlenih, koji već izvjestan period ne radi ili radi uz česte zastoje ?

Koliko je Rudnik uglja izdvojio novca po osnovu tužbi zaposlenih, i koja su to odgovorna lica koja su napravila propuste u radu i tako stvorila osnovu za pokretanje tužbi protiv Rudnika uglja ?

Da li je tačno, da smo u poslednje vrijeme kupili mehanizaciju vrijednu 23 miliona eura ?

Da li je tačno da dugujemo Elektroprivredi Crne Gore 13 miliona eura po osnovu neisplaćene dividende za 2020.godinu ?

Da li je tačno, da je za potrebe izmještanja korita rijeke Ćehotine neophodno izdvojiti oko 15 miliona eura ?

Koliko nam je potrebno novca za otvaranje Površinskog kopa Glisnica kao i za eksproprijaciju zemljišta za nastavak radova na Površinskom kopu Potrlica ?

Na kraju ako se uzme u obzir,da Termoelektrana Pljevlja neće biti u funkciji od 7 do 8 mjesreci zbog ekološkog remonta u 2024 godini,a znamo da glavne prihode ostvarujemo od prodaje uglja prema Termoelektrani i Elektroprivredi Crne Gore,pa se postavlja logično pitanje kako ćemo obezbjediti novac za finansiranje svih obaveza koje Rudnik uglja ima u navedenoj godini ?

Naša sindikalna organizacija u saradnji sa ostalim kolegama preduzeća, preduzeće dalje aktivnosti kako bi se zaštitili interesi zaposlenih i Rudnika uglja u cjelini „.