RAKOČEVIĆ: ZAUSTAVLJEN INVESTICIONI CIKLUS, U 2023. MORAMO OBNOVITI POVJERENJE SA INVESTITORIMA

    1 godina pre 245 pregleda Izvor: Dnevno.me

Poslanik DPS i član skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Nikola Rakočević, sumirajući u ekonomskom smislu godinu za nama smatra da je posljednje dvije godine obilježila praksa zaustavljanja investicionog ciklusa u Crnoj Gori.

“Od juga – gdje se protjeruju kredibilni strateški investitori, do sjevera – gdje je država kao glavni investitor u infrastrukturu, posebno u segmentu opremanja skijališta, planski trebalo da stvori preduslove za investicioni zamah privrede i otvaranje radnih mjesta u realnom sektoru, a umjesto toga bez ekonomskog rezona odustala od dalje realizacije tih važnih projekata”, ocjenjuje Rakočević za Dnevno.me.

Podsjeća da je godinu za nama obilježilo puštanje u rad auto-puta “Princeza Ksenija”, ali da je to ipak “višegodišnji projekat vlada koje je predvodila DPS”.

“U vremenu otpočinjanja projekta najveći protivnik tog pregnuća koji je auto-put nazivao neisplativim projektom iz niđe u ništa, premijer u tehničkom mandatu, ironijom sudbine imao je priliku da formalo pusti auto-put u funkciju. Najveći domet u politici je kada protivnike vaše ideje dovedete u poziciju da tu ideju prisvajaju i govore u hvalospjevima o vašem pregalaštvu. To je satisfakcija politike DPS-a u ovom vremenu, a jedino važno je to što će građani i privreda protokom vremena imati značajne benefite korišćenjem najvećeg infrastrukturnog projekta u istoriji Crne Gore. Dakle, saldo aktuelne Vlade u prošloj godini je nula, uz brojne štete koje je proizvela”, smatra Rakočević.

Dodaje i da realizacija budžeta za 2022. sugeriše da će Vlada koja je sprovodila tu politiku, istu praksu primjenjivati i u ovoj godini.

“To je maćehinski odnos prema investicijama. Ukoliko se u 2023. godini raspišu vanredni izbori i dobijemo odgovornu Vladu, prioritet se mora staviti na uspostavljanje obnovljenog povjerenja sa investitorima i stimulaciju privrednog ciklusa za stvaranje nove ekonomske vrijednosti, koja izostaje već dvije godine. Nastavak intenzivne gradnje skijališta, prateća infrastruktura u sjevernom regionu mora biti prioritet, radi ubrzanog dostizanja ravnoteže u pogledu razvijenosti sjevernog u odnosu na južni i centralni region države”, smatra Rakočević.

U godini za nama, ocjenjuje, propuštene su brojne šanse.

“Propuštena je šansa da se uspostavi bolji odnos sa investitorima, da se projektuje razvojna ekonomska strategija za srednji rok, uz revidiranje određenih loših praksi iz prethodnog vremena i stavi fokus na novim tehnologijama, energetici i na povlačenju velikog finansijskog resursa kroz evropske fondove. Nastavilo se putem ekonomskog populizma, kako je Svjetska banka ocijenila stanje u Crnoj Gori u svom izvještaju. Gomilanje javne potrošnje i rashoda, bez ideje obezbjedivanja nove vrijednosti i novih budžetskih prihoda”, kaže poslanik DPS i član Odbora za ekonomiju, finansije i budžet.

On smatra da je u protekloj godini bilo neophodno konsolidovati javne finansije, kroz kontrolu javne potrošnje i fokusiranje na stvaranju nove ekonomske vrijednosti i novih realnih osnova za punjenje budžeta.

“Vlada je uradila apsolutno sve suprotno”, poručuje Rakočević.

Nije previše optimističan ni kada je u pitanju tekuća godina.

“Neodrživ budžet koji je potrošački a ne razvojni, sa planiranim velikim zaduženjem za naredne tri godine, radi servisiranja tekućih obaveza a ne sa ciljem ulaganja u kapitalne projekte, ne uliva nadu da će se konsolidivati javne finansije. Ipak, sa nekim pozitivnim pomacima u zakonskim rješenjima usvojenim koncem 2021. godine, uz korigovan ekonomski pristup, kroz rebalans budžeta nakon formiranja nove vlade poslije izbora, a vjerujem da će se u 2023. stvoriti uslovi za vanredne parlamentarne izbore, računajući na žilavost crnogorske privrede, možemo imati umjereni optimizam.

Ukoliko, pak, Crna Gora nastavi predviđenom dinamikom zaduženja i nekontrolisane javne potrošnje i nagomilavanja partijskih zaposlenja u javnoj upravi i državnim preduzećima, nesporno ćemo skliznuti prema bankrotu ili nepopularnom aranžmanu sa MMF-om”, zaključio je Rakočević.