Reporter portala „Biznis CG“ u Njemačkoj: Cijene hrane niže i do 50 odsto nego u Crnoj Gori

    3 sedmice pre 316 pregleda Izvor: Biznis CG

Cijene hrane u njemačkim trgovačkim lancima niže su i 50 odsto od onih u Crnoj Gori, pokazuje analiza reportera portala „Biznis CG“ koji je posjetio Njemačku.
Reportera portala je šokirala činjenica da je cijena kilograma paradajza u njemačkom „Lidlu“ 1,39 eura, dok se kod nas u Crnoj Gori kreće od 2,29 eura pa naviše.


Ne postoji ekonomska logika za ovako visoku cijenu u Crnoj Gori, budući da su svi inputi u Njemačkoj značajno skuplji, a klima naše države značajno povoljnija za gajenje paradajza od njemačkih uslova.
Cijene pakovanja 10 nešto kvalitetnijih jaja u Njemačkoj su uglavnom ispod dva eura -1,99 eura dok se u Crnoj Gori ta cijena kreće od 2,09 pa do 4 eura.

Pošto je u posljednjih godinu dana došlo do značajnog pada hrane za živinu, jasno je da u Crnoj Gori ostvaruje ekstraprofit onaj ko se bavi industrijom proizvodnje jaja.
Ipak, šampion skupoće u Crnoj Gori je kilogram lososa koji u poznatom trgovačkom lancu košta 37,99 eura, dok je kilogram kvalitetnog lososa u Njemačkoj svega 14,99 eura.
Pošto se losos svakako uvozi, jasno je da su crnogorski trgovački lanci odredili ekstremno visoku maržu za uvozne proizvode od ribe.

Litar „tetrapak“ mlijeka sa čepićem u Njemačkoj košta 95 centi, dok je u Crnoj Gori sa akcijom „Limitirane cijene“ taj proizvod se konačno spustio ispod jednog eura.


Zanimljivo je da se kilogram popularnog ananasa u najvećoj evropskoj ekonomiji prodaje po cijeni 1,89 dok je kod nas od 2,49 pa naviše.
Cijena kilograma banane u njemačkom „Lidlu“ košta stabilnih 1,29 eura, dok kod nas varijaju ali su uglavnom veće nego kod Njemaca.
Cijene mesa i prerađevina od mesa su uglavnom niže nego u Crnoj Gori, ali pošto su drugačiji proizvodi onda je teško za adekvatno poređenje.
Minimalna bruto plata u Njemačkoj iznosi 2054 eura, dok je kod nas minimalna neto zarada 450 eura.
Podsjetimo, kako su objavile Vijesti, šest najvećih trgovačkih lanaca, kao i jedan najveći uvoznik prehrambenih i ostalih potrepština imali su lani ukupan prihod od 1,08 milijardi eura, što je rast od 16 odsto u odnosu na 930 miliona prihoda iz 2022. godine. Tih sedam kompanija je prošle godine imalo neto dobit od 35,5 miliona eura, odnosno porasla je za 62 odsto u odnosu na 21,9 miliona iz prethodne godine.

U Crnoj Gori je trenutno na snazi akcija “Limitirane cijene” koja daje dobre početne rezultate, ali je očigledno da se mora proširiti po broju proizvoda ali i na dobavljače i transport.

Foto: Biznis CG