Rodić: U Crnoj Gori imamo 120 tužilaca, 250 sudija, svi su ćutali na slučajeve dodjele stanova

    2 godine pre 370 pregleda Izvor: Portal Borba

Advokat Goran Rodić gostujući u emisiji „Slobodna zona“ sa Draženom Živkovićem kazao je da je zbog kompleksnosti teško komentarisati situaciju u pravosuđu.

„U Tužilaštvu Crne Gore ima negdje 110-120 tužilaca. U sudstvu, 250 sudija, plus minus. Cjelokupna javnost je upoznata sa nezakonitom dodjelom stanova ili u slučaju predsjednice Vrhovnog suda, trostrukom dodjelom nekog vida takve pomoći. Interesantno je da od tolikog broja sudija i tužilaca niko nije progovorio. U tim slučajevima je ćutanje u pitanju. Niko se ne buni. Po Zakonu i Ustavu svi su oni jednaki. Vrhovni državni tužilac je prvi među jednakima. Isti je slučaj i sa predsjednikom Vrhovnog suda. On bi prvi trebao svojim ponašanjem da daje primjer. Sa te lične strane smo ipak imali neprimjereno ponašanje. Interesantno je da 250 ljudi u sudu npr. na tu temu ćuti“, kazao je on.

Rodić; foto: Borba

Rodić naglašava da je svima jasno ali da ćute i da oni ipak najbolje znaju kakvo je stanje u njihovoj kući.

Na pitanje voditelja kako komentariše slučaj privođenja Vesne Medenice, Rodić kaže da je pozitivno iznanđen.

„To je žena koja je imala moć. Ta reakcija novog Specijalnog državnog tužioca je nešto novo u crnogorskom društvu. To šalje poruku da je Zakon isti za sve. Građane je do sad boljela selektivna pravda. Kroz određena ponašanja to je postalo toliko vidljivo da je za prijatelje moglo sve a za neprijatelje je sve bilo primjenljivo. U ovom slučaju, kad pominjete bivšu predsjednicu promiče i činjenica da je prvi takav slučaj u svojoj kući SDT isto otvorio protiv svog kolege zbog nekog uklanjanja zapisnika iz spisa predmeta. To je tužioc iz Kotora. Time Glavni specijalni tužilac principijelno radi i ide „ni po babu ni po stričevima“. On šalje poruku građanima da nema razlike“, kazao je Rodić.

On je kazao da svakako treba poštovati prezumpciju nevinosti u slučaju Vesne Medenice, ali i da postoji osnovana sumnja za krivična djela za koja se tereti.

„To prati i lišavanje slobode od strane suda. To ukazuje na težinu slučaja“, kaže Rodić.

Evidentno je, kaže Rodić, da nisu napredovali oni koji su oni koji su to i zaslužili, već da se kadriralo na drugi način.

„Ne možemo svakako generalizovati. Ipak, oni koji su bili na tim pozicijama, kao npr. Vesna Medenica, stvorili su mehanizam da može da završi. Od 250 sudija ima načina i mehanizma da određenu stvar, ako je to za neke potrebe koje su npr. za „nacionalne interese“ ili u korist nekog pojedinca, da to mogu uraditi „po dubini“. Imali su, čim je to tako moglo da prolazi. Ta pozicija Predsjednika Višeg suda i Vrhovnog državnog tužioca je određena političkom voljom. Politika vas na te pozicije i bira, tako da je tu uticaj nesporan, makar za pokrivanje tih važnih funkcija. Ja sam to i lično doživio 2013. kad sam se prijavio za VDT-a. Tada su bila predviđena tri kandidata. Imao sam prilike da vidim da je to izazvalo potpuni šok – šta tražim tu kad je to predviđeno za te organizacije?“, kazao je Rodić.

Isto tako, kazao je advokat Rodić, su se raspisivala mjesta i za predsjednika Vrhovnog suda i da se u određenim momentima nije niko javljao što je zastrašujuće.

„30. avgusta 2020. godine, nakon što je došlo do promjene vlasti na izborima. Nova većina političara mislim da nije prepoznala važnost promjena u društvu i prioritete i da je to prvenstveno pravosuđe kao temelj pravne države iz kog se izvode sve ostale oblasti da bi ovo društvo sa jednog naopakog sistema vrijednosti počelo da gradi novi sistem vrijednosti gdje će se zakon i pojedinac poštovati“, kazao je Rodić.

Rodić kaže da je kod političara potrebna svijest o opštem interesu, što je postalo izbrisana kategorija od 90ih godina, već da se o tome samo propagandno priča.

„Ne treba zaboraviti da su mlađe sudije i tužioci živjeli i radili u toj kući upravo u svom ovom vremenu. Sigurno je svima bio poznat način unutrašnjeg funkcionisanja, mehanizmima upravljanja, i bilo bi pogrešno da kad im se otvorio prostor za napredovanje da nastave istim putem. Otvara im se prostor da svoju funkciju obavljaju na častan stručan i profesionalan način unapređujući i sebe, time dajući korist cijelom društvu“, kaže Rodić.

Rodić se 5 godina nije pojavljivao u medijima zbog tadašnjeg postupka koje je SDT protiv njega vodio, a koji je rezultirao pravosnažnom oslobađajućom presudom.