Savez drvoprerađivača: Tender prilagođen privilegovanim koncesionarima?

    2 godine pre 346 pregleda Izvor: dan.co.me

Iz Crne Gore zatražili su od odgovornih u Vladi i Upravi za šume da se iz raspisanog tendera za davanje sirovine u dubećem stanju, izbaci stavka “radnici iz prošle godnine“. Podsjetili su da pomenuta stavka predstavlja jedan od kriterijuma na osnovu kojeg drvoprerađivači na tenderu, koji se zaključuje 15. jula, mogu ostvariti pravo da iz državnih šuma dobiju sirovinu za rad. Istakli su da na ovaj način privilegovani koncesionari prijavljuju fiktivne radnike i da tako, kršeći zakon, stvaraju nejednake preduslove za sve drvoprerađivače.

– Ovakvim tenderom zaustavljeno je otvaranje pogona koji ne rade više godina. I do sada smo imali ovakve konkurse Uprave za šume koji su zvanično proglašeni nezakonitim i monopolističkim, i na osnovu kojih je zaustavljen razvoj lokalnih drvoprerada i zapošljavanje većeg broja radnika. Ako odgovorni u Vladi i Upravi za šume ne spriječe ove nezakonite djelatnosti privilegovanih koncesionara i određenih službenika u nadležnom Ministarstvu, koji su sastavljali smjernice tendera, tražimo od tužilaštva da formira predmet o dosadašnjem radu privilegovanih koncesionara i njihovih pomoćnika i tako spriječi i ove godine odliv iz državnog budžeta u privatne džepove od preko 100 miliona eura. Kao što smo i više puta navodili, naš Savez stoji na raspolaganju s dokazima i dokumentacijom, a pogotovo u slučaju plavskih šuma – naveli su iz Saveza drvoprerađivača.

Tvrde da su i ove kao i prethodnih godina, privilegovani drvoprerađivači pokazali da su jači od države i zakona.

 Privilegovani drvoprerađivači su na nedavnoj sjednici u Privrednoj komori saopštili stav da se sirovina ne smije davati svim drvoprerađivačima, jer se tako stvara konkurencija, kako kažu, njima velikim drvoprerađivačima. Nakon toga su pojedini službenici u Ministarstvu pronašli način da im ispune želju i po već ustaljenoj praksi dozvoljavaju apliciranje s lažnom dokumentacijom, a prije svega s podacima o broju radnika, na osnovu koje dobijaju sirovinu. I pored toga što se dolaskom Srđana Pejovića na mjesto direktora Uprave za šume prekidaju dotadašnje malverzacije, u Ministarstvu ostaje jedan dio službenika koji ne radi u interesu države, već za lični i interes privilegovanih drvoprerađivača – naveli su iz Saveza.

Drvoprerađivači nijesu naveli ko su privilegovani koncesionari.

Iz Saveza drvoprerađivača tvrde da se nastavlja s praksom koja namjerno guši razvoj drvoprerade na lokalnom nivou.

– Koliko je odgovornima koji su plasirali najnoviji tender o dobijanju sirovine u dubećem stanju stalo do interesa lokalnog stanovništva, ukazuje činjenica da su za raznoj lokalne drvne industrije dali samo 10 bodova. Lokalna drvna industrija je trebalo da dobije najmanje 20 bodova kako bi se podstakli lokalni drvoprerađivači da učestuju na tenderu. Međutim, na ovaj način lokalni drvoprerađivači se ponovo tjeraju da, kao i ranijih godina, kupuju sirovinu od privilegovanih koncesionara, čime kroz vid preprodaje drvne mase krše ugovor potpisan sa Upravom za šume – ističu iz pomenutog Saveza.

Nakon otkrivene prevare, otpustili radnike

Naglasili su da se jedna od malverzacija, koju sprovode privilegovani drvoprerađivači, ogleda i u prijavljivanju radnika s invaliditetom.

– Kao jedna u nizu kriminalnih radnji kojima pribjegavaju privilegovani koncesionari je prijavljivanje radnika s invaliditetom s preko 50 odsto invaliditeta, jer u tom slučaju država refundira 75 odsto od njihove zarade. Tako imamo firmi privilegovanih koje imaju oko 30 fiktivnih radnika s invaliditetom i 13 radnika koji svaki dan rade. Plata radniku s invaliditetom je oko 80 do 100 odsto veća nego onom ko svakodnevno obavlja radne zadatke. Kada im privilegovani, po ustaljenoj praksi, obračunaju platu na iznos od 900 eura i uplate im novac na račun, radnici s invaliditetom su primorani da vrate firmi 700 eura, a da 200 zadrže za sebe. Država toj firmi na osnovu refundiranja troškova uplati 700 eura i ta firma nezakonito, već duži niz godina, po radniku s invaliditetom, mjesečno prihoduje 500 eura. Kada se to pomnoži sa 30 radnika, ona na mjesečnom nivou ošteti državni budžet za 15.000, a na godišnjem 180.000 eura. Kada je razotkrivena ova prevara od strane Saveza drvoprerađivača i kada su digle glas i ostale NVO, privilegovani koncesionari su otpustili te radnike,tako da na dan objave tendera nemaju ni jednu trećinu prošlogodišnjih radnika – istakli su iz Saveza.