SD: Raskol u PES-u uvod u krizu vlasti

    2 meseca pre 307 pregleda Izvor: Pobjeda

„Ostavka Jakova Milatovića na članstvo u Pokretu Evropa sad nije nikakvo iznenađenje, i predstavlja samo početak dugo najavljivanog i očekivanog raskola ove grupacije, koja je došla na vlast na krilima populističkih obećanja, koja su se odmah po izboru Vlade raspršila kao kula od karata“, ocijenili su u Socijaldemokratama Crne Gore (SD).

Ovakva podjela je, ističu u toj partiji, karakteristična i očekivana za ideološki nezaokružene političke pokrete, koja se obično i dešava nakon suočavanja sa realnim životom i stvarnim izazovima koje vršenje državne vlasti podrazumijeva.

– Još gore od toga je to što su i Jakov Milatović i Milojko Spajić na različite načine odgovorni zbog toga što je parlamentarna većina koncipirana na način da je u potpunosti zavisna od politike Andrije Mandića, a samim tim apsolutno servilna prema interesima Aleksandra Vučića i zvaničnog Beograda. Milatović jer je saradnju sa Demokratskim frontom od starta, vrlo dosljedno, otvoreno i bez bilo kakve zadrške zagovarao, a Spajić jer je takav pristup prihvatio. I ne samo da je prihvatio, nego čak većinu kojoj DF kroji kapu pokušava da predstvi evropskom, građanskom i naprednom – navode u SD-u.

Napominju da Milojko Spajić ima poslednju šansu da se oslobodi pomenutog štetnog uticaja u parlamentarnoj većini i Vladi čiji je premijer.

– Sve dok ne pokaže spremnost za tako nešto, politički ćemo tretirati i njega i gospodina Milatovića na identičan način. Ukoliko na tu vrstu jasnog i nedvosmislenog otklona ni nakon ostavke svog dojučerašnjeg partijskog zamjenika nije spreman, onda nakon raskola u sopstvenoj partiji i ne zaslužuje da bude premijer – naglašeno je u saopštenju SD-a.

Očigledno je, kažu u SD-u, da ni četiri godine nakon avgustovskih promjena iz 2020. godine, Crna Gora i njeno društvo nemaju neophodnu političku stabilnost.
– Od juče svjedočimo ozbiljnoj krizi vlasti. Milatovićeva ostavka je samo još jedna potvrda heterogenosti i nespojivosti političkih subjekata unutar parlamentarne većine.Znamo da će se još jednom građanima servirati teza da je riječ o demokratskim procesima, a suštinski se zapravo radi o tome da su aktuelne vladajuće garniture nesposobne da vrše vlast i rješavaju realne probleme građana – zaključeno je u saopštenju.