Šef UN agencije za klimu: Čovječanstvo ima dvije godine da spasi planetu

    3 sedmice pre 223 pregleda Izvor: Beta
Foto: Pixabay

Čovječanstvu je ostalo još dve godine da „spasi planetu“ uvođenjem drastičnih promjena u kontroli emisije gasova koji proizvode efekat staklene bašte i još manje vremena da djeluje da obezbjedi finansiranje tako velikih promjena, rekao je danas šef UN agencije za klimu.

Izvršni sekretar kancelarije Okvirne konvencije UN o klimatskim promjenama (UNFCCC) Sajmon Stil (Simon Stiell) rekao je danas da zna da njegovo upozorenje možda zvuči melodramatično, ali je istakao da je djelovanje tokom naredne dvije godine – neophodno.

„I dalje imamo šanse da izdejstvujemo smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte usvajanjem novih nacionalnih planova za klimu. Ali ovi jači planovi su nam potrebni sad, odmah“, rekao je Stil u institutu Četam haus, u Londonu.

On je ukazao da klimatsko djelovanje nije rezervisano samo za moćne ljudi, u ne tako prikrivenom osvrtu na izborni kalendar ove godine, kada gotovo polovina svjetskog stanovništva glasa na izborima.

„Ko tačno ima dvije godine da spasi svijet? Odgovor je svaka osoba na planeti“, rekao je Stil.

„Sve više ljudi hoće djelovanje po pitanju klime, velikim dijelom zato što osjećaju uticaj klimatske krize u svojim svakodnevnim životima i na svojim kućnim budžetima“, rekao je on.

Suše koje uništavaju usjeve su povećale potrebu za smjelijim djelovanjem, da se smanje emisije štetnih gasova i pomogne farmerima da se prilagode, što bi moglo da podstakne prehrambenu bezbjednost i smanji glad. Smanjenje zagađenja fosilnim gorivima će značiti bolje zdravlje i ogromne uštete, kako za vlade tako i za domaćinstva, rekao je Stil.

Nisu svi uvjereni da će takva upozorenja pomoći.

Naučnik za klimu na američkom univerzitetu Prinston, Majkl Openhajmer rekao je da je upozorenje ‘dvije godine da se spasi svijet’ u najboljem slučaju beznačajna retorika i vjerovatno će biti ignorisano, a u najgorem slučaju će biti kontraproduktivno.

Nivoi ugljen dioksida i metana u vazduhu prošle godine dostigli su rekordne nivoe, prema računici vlade SAD, dok su naučnici proračunali da su emisije ugljendioksida u svijetu uvećane za 1,1 odsto. Prošla godina bila je daleko najtoplija godina ikad zabilježena, zaključile su grupe koje prate prosječne temperature.

Ako emisije ugljen dioksida i metana od sagorijevanja ugla, nafte i prirodnog gasa nastave da rastu i ne počnu naglo da padaju Stil je rekao da će se nastaviti i velike nejednakosti između najbogatijih i najsiromašnijih zemalja i zajednica u svijetu, koje se pogoršavaju sa klimatskim promjenama.

Stil je govorio uoči sastanaka Svjetske banke i drugih velikih multinacionalnih razvojnih institucija, gdje se slabije razvijene države angažuju za velike reforme u sistemima za pozajmljivanje novca siromašnim nacijama, posebno onim pogođenim katastrofama vezanim za klimu.

Stil je pozvao da se ove godine značajno uveća finansiranje borbe protiv klimatskih promjena. On je pozvao da se uvedu olakšice za dugove zemljama kojima je to najpotrebnije, naglašavajući da one troše 400 milijardi dolara za finansiranje dugova, umjesto da se pripremaju za sprečavanje budućih klimatskih promjena.

Pozvao je za više finansijske pomoći, ne samo zajmova, već i više novca iz različitih grupa kao što su banke, Međunarodne pomorske organizacije, i G20, dvadeset svjetskih najmoćnijih privreda. Te zemlje su odgovorne za 80 odsto svjetskih emisija gasova sa efektom staklene bašte, rekao je on.

Dodao je da je vrijeme da investitori, ministri finansija, bankari usmjere hiljade milijardi dolara koje su davali za energiju i infrastrukturu, ka čistijoj i održivoj budućnosti, odnosno da osiguraju da najsiromašnije i najranjivije zemlje imaju korist od toga.