Simović-Zvicer: Još uvijek pričamo o tome da li je nekom isplaćena zarada za prekovremeni rad

    3 sedmice pre 145 pregleda Izvor: pobjeda.me
Foto: Pixabay –

Crna Gora ima skoro u potpunosti usklađen pravni okvir sa onim što su tekovine Evropske unije, ali je drugačija situacija u praksi – kazala je profesorica na Univerzitetu Crne Gore Vesna Simović-Zvicer, gostujući na TV E.

“Mi danas u Crnoj Gori još uvijek pričamo o tome da li je nekom isplaćena zarada za prekovremeni rad, da li je nekom poštovano radno vrijeme od 40 sati sedmično, a morali bi da se bavimo i drugim pitanjima u 21. vijeku. To je zaštita moga dostojanstva na radnom mjestu. Dakle, mi zbog toga što imamo, što bi rekli – preča posla jer se ne poštuju osnovna radnična prava, ne bavimo se temama kojima se danas bave u razvijenim evropskim zemljama”, kazala je Simović-Zvicer, u emisiji “Na kraju dana”.

Kako objašnjava, dosta je primjera koji pokazuju da je situacija u praksi drugačija od pravnog okvira, a primjer za to su i dešavanja u Javnom servisu, u vezi sa izborom generalnog direktora Borisa Raonića.

“Bojim se da u nekim slučajevima postoje zloupotrebe koje su očigledne. Vi ste pomenuli neke primjere u najavi. Primjer javnog oglašavanja, primjer pogrešnog tumačenja instituta radno iskustvo – koji je uslov za zasnivanje radnog odnosa i jasno je definisan Zakonom o radu. Ne može se drugačije ni definisati. Evo, recimo, najočigledniji primjer jeste sa generalnim direktorom RTCG-a. Dakle, imamo situaciju da čovjek ne ispunjava poseban uslov radnog iskustva jer ga nema i onda imamo ta kreativna tumačenja koji su ili rezultat ogromnog neznanja ili nečega drugog“, kazala je Simović-Zvicer.

Sagovornica TV E ukazala je na još jedan, kako je navela, važan problem, a to je zloupotreba instituta preuzimanja zapošljenih.

“Jedan broj javnih preduzeća, posebno nakon što je došlo do promjene vlasti 2020, zloupotrebljava taj institut kako bi, vrlo vjerovatno, one koji su njima podobni doveli u ta preduzeća, javne ustanove, koristeći Sporazum o preuzimanju. Oni su zapošljeni u nekoj privatnoj firmi, da li fiktivno ili su radili – to je nebitno, i potpisuju Sporazume o preuzimanju”, objašnjava Simović-Zvicer.

Navodi i da je Inspekcija rada ukazala na tu nepravilnost, te da je nekima od njih dala i rokove da se te nepravilnosti otklone.