Систем је крив за лоше резултате на ПИСА тестовима, а не дјеца

    5 meseci pre 304 pregleda Izvor: ПВ Информер

пише: Горан Даниловић, предсједник Уједињене Црне Горе

Неподношљива је хајка разних „истраживача“ на „кривце“ и „наводне кривце“ због лоших резултата ПИСА тестирања наших петнаестогодишњака. Незнање разних приучених стручњака у коментарисању поменутог тестирања је много јадније од наводног незнања наше дјеце. Ти и слични примјерци „стручњака“ и не траже суштинске разлоге лоших резултата на ПИСА тестовима – траже потврду за своје опкскурне иделошке дијареје које изливају у аналитичним салвама из дана у дан.

Пазите последњи урадак Радија Слободна Европа (РСЕ): „Промјена власти августа 2020. године довела је и до промјена на челним позицијама у образовању. Након пада тродеценијске власти Демократске партије социјалиста изабрана је Влада Здравка Кривокапића, која је смијенила готово све директоре основних и средњих школа 2021. године. Министарка те Владе Весна Братић је у том периоду на чело већине школа поставила особе блиске Српској православној цркви. Међу њима је била и наставница Рада Вишњић која је ученике звала на молебан, док је у Пљевљима за директорицу основне школе постављена Бојана Ђачић која је баштинила идеологију четничког покрета.“

Ако је ово истраживачко новинарство онда несојског подметања квази-факата нема. Смјена директора основних и средњих школа који су деценијама постављани по најгорем партијском кључу тако је подмукло исфорсирана за један од кључних и прекретних фактора за потоње назадовање у ПИСА тестирању.

Нико не помиње на који начин је у вријеме ковид пандемије организована настава? РСЕ не помиње колико је времена требало бившем управљачком кадру у секторима основног и средњошколског образовања да организују квалитетну онлине наставу? Заборавило се оно лудило у којему је због предизборне славе и очекиване зараде у туристичкој сезони Влада Душка Марковића објавила потпуно закључавање да бисмо постали прва „корона-фри“ земља у Европи? На шта је личило то кључно прољеће за полуматуранте, рецимо? Дјеца нису пратила наставу преко рачунара него, у огромном проценту, преко мобилних телефона, а и тај технички недостатак може имати огроман утицај на лоше ПИСА тестове. Да не говоримо о томе да су бројна предавања ишла преко тв канала, без могућности интеракције са учениницима. Нијесу наставни кадар онога доба, нити планове и програме „закључаног образовања“ креирали „четници и четникуше“ Здравка Кривокапића, него комитски прваци који су били на врхунцу снаге и у врховима извршне и судско-тужилачке власти, турирајући глисере пуне скупе робе; турирајући патриотизам и тракторе који су, онако античетнички и грађански, сервисирани за прогон једног цијелог народа који је, ваљда, требао да услиједи.

Радио Слободна Европа слобода је таман колико му говоре и оснивачке одлуке из доба Хладног рата. Бизарно је у премисе за закључивање навести како је Весна Братић, 2021. године, на чело већине школа поставила особе блиске Српској православној Цркви. Стиче се утисак да је то кључни разлог некаквог неуспјеха наше дјеце, те да су људи блиски СПЦ постављени из Цркве на мјесто директора школа, а не из школских колектива у којима су провели професионални вијек? „Слободна Европа“ подсјећа да је наставница Бојана Ђачић, баштинила „четничку идеологију“ а постављена за директорицу школе у Пљевљима. Лажу, наравно, јер није постављена, а од четничке идеологије је имала капу на једној фотографији. Рада Вишњић из Бара, кажу, позивала је дјецу на молебан? Ово су, дакле, истраживачки домети „Слободне Европе“ чији би новинари, евидентно, на ПИСА тестирању прошли горе од наше дјеце.

Истине ради, они који заиста баштине „четничку идеологију“ знају да најчувенији представници „четништва“ нису имали проблема са образовањем. Многи од њих своје школе завршили су на престижним европским академијама, били међу најшколованијим људима, представљали најписменији дио становништва, бранили државу којој су се заклели, и четири године рата били подржавани од антифашистичких савезника. Врховна команда им је била у Лондону, за разлику од оних које је постављала совјетска Коминтерна и који су, углавном, од стручне спреме имали занате и навјежбану, упуцану руку. Први од тих четника постхумно је одликован од стране америчком предсједника Трумана, а најмање још двојица његових колега, говорили су о Михаиловићу као првом герилцу Европе.

Дакле, наша дјеца, драга господо приучени истраживачи, немају проблем са четништвом, него са школским системом који је утемељен на комунистичком, једнопартијском мишљењу, систему који никада није истински реформисан, систему који је ДПС – СДП коалиција усавршила у поданичке сврхе, надограђујући га лажним дипломама и лажним знањем. Проблем је у систему који је заточен застарелошћу, који је претрајавао у запуштеним учионицама и у којему многи раде из нужде, а не из љубави. Ипак, наставници и професори су углавном последњи Мохиканци који гледају како поред њих језди полусвијет у скупим кочијама, који су недопустиво дуго робинзони овог доба ућуткани гласовима ненаједених новобогаташа који презиру школу и школство, било каква тестирања и знање уопште. Наша луча-дјеца нису себи поставила просвјетни оквир и нису крива што су најбоља у траженом и задатом, што се од њих тражи бубачко, а не примјењиво знање. Да, наша дјеца преписују на матурским тестовима али зашто би било другачије у друштву у којему је плагијаризам опште мјесто на установама високог образовања? Зашто је изненађење што нам средњошколци преписују када поједини професори, па и цијеле „организоване академске групе“, стичу своја академска звања на бувљацима и пазарима знања? Оставите дјецу на миру. Оставите на миру и Цркву, „четништво“ и молебне. На ПИСА тестирањима смо таман ту гдје заслужујемо и гдје јесмо. На горим позицијама би нам биле многе установе знања када би их рангирали по неким писа правилима. На горем мјесту су нам: екологија, хуманизам, јавна управа, правда и право, култура и иновације.

Не иживљавајте се на дјеци – погледајте се у огледалу. То што будете видјели једини је кривац наше ПИСА исподпросјечности.