Šolc: Nuklearni napad je „crvena linija“

    1 godina pre 199 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Njemački kancelar Olaf Šolc (Scholz) je pozdravio je saglasnost predsjednika SAD i Kine Džoa Bajdena (Joe Biden) i Si Đinpinga protiv upotrebe nuklearnog oružja.

„Veoma je dobro što su i njih dvojica naglasili da je upotreba atomskog oružja crvena linija koja se ne smije preći,“ rekao je Šolc po dolasku na Bali, za samit Grupe 20 vodećih privreda svijeta.

foto: Kay Nietfeld/dpa

Si i Bajden su na Baliju, u trosatnom razgovoru prethodnog dana osudili prijetnje Kremlja Ukrajini nuklearnim arsenalom, saglasivši da „atomskog rata nikada ne smije da bude“, saopštila je Bijela kuća.

Šolc je ovog mjeseca u Pekingu rekao da se sa Sijem složio u osudi nuklearne prijetnje. „Veoma je važno, da to bude potpuno jasno, da upotreba atomskog oružja u tom ratu ne dolazi u obzir, da to svi osuđuju“, naglasio je tada.

To pitanje će biti tema i na dvodnevnom samitu G20. Umjesto predsjednika Vladimira Putina, u Nusa Dua je doputovao šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Šolc je ocijenio da je samit „izuzetno važan sastanak“ i da očekuje da tu neće biti prazne priče. Najvažnija tema, prema njegovim riječima, je rat Rusije protiv Ukrajine, a cilj samita je da učesnici dođu do pravih riječi o tome.

Pregovarači članica G20, uključujući i Rusiju, nedeljama su pregovarali o nacrtu završne deklaracije samita. Tek u utorak, predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel (Charles Michel) je potvrdio da je dogovor postignut.

Prema saznanjima agencije dpa, zapadni pregovarači su, uprkos početnom protivljenju Moskve, uspjeli u tekst da ubace i formulaciju da „je rat u Ukrajini dodatno pogoršao stanje svjetske privrede“.

Putinovi predstavnici su navodno prihvatili i izjavu kako je upotreba nuklearnog oružja nedopustiva.

Grupa G20 okuplja 19 država članica i Evropsku uniju. Zajedno, članice grupacije pokrivaju skoro dvije trećine svjetskog stanovništva i četiri petine globalne ekonomije.