Stiropor na fasadama u Pljevljima da bude od 10 centimetara

    1 godina pre 600 pregleda Izvor: dan.co.me

Postavljanje novih fasada i nove stolarije na stambenim objektima u Pljevljima jedna je od glavnih ekoloških mjera, a iz Ekološkog društva „Breznica“ sugerišu da je neophodno da debljina stiropora bude najmanje deset centimetara kako bi to dalo pozitivne efekte i kakom bi se u grejnoj sezoni trošilo što manje uglja i drva za zagrijavanje stambenog i poslovnog prostora. Iz ED „Breznica“ tvrde da je ranijih godina, iz njima nepoznatih razloga, debljina stiropora postvljanog na fasadama stambenih objekata bila mnogo manja, odnosno svega pet centimetara.

– Ako u Pljevljima imamo debljinu stiropora manju od deset centimetara, onda možemo slobodno reći da takva fasada nije efikasna za naše prilike. Tu nemamo energetsku efikasnost ni manju potrošnju ogreva. Praktično fasade debljine od pet centimetara ne popravljaju situaciju ni u čemu – naglašava Milorad Mitrović, direkor ED „Breznica“ i apeluje da se uvaži činjenica da su Pljevlja izuzetno hladan grad.

On pojašnjava i da grejna sezona u grdu na Breznici traje oko šest mjeseci i da dobro i kvalitetno urađene fasade jedino mogu umanjiti trošenje ogreva, a samim tim i spriječiti zagađenje vazduha.

– Sezona grijanja traje jako dugo, a to znači i dugo loženje ugalja i drva, što se negativno održava na kvalitet vazduha u Pljevljima – naglašava Mitrović.

Ovih dana, nakon brojnih oštećenja fasade na objektu Akademskog centra, koji je rekonstruisan 2008. godine otkrilo se da je debljina stiropora pet centimetara. Rekonstrukcija ovog objekta je koštala oko milion eura, a kvalitet radova i visina potrošenog novca često su bili tema na dnevnom redu odbornika pljevaljskog parlamenta.

Iz tadašnje izvršne vlasti, koju su u osnovi činili kadrovi Demokratske partije socijalista, odbacivali su sve optužbe, tvrdeći da su svi radovina fasadama rekonstruisanih stambenih objekata, pa i Akademskog centra, urađeni kvaliteno i valjano i po svim pravilima koje struka nalaže.

Od nekadašnjih radnika Agencije za stambeno – poslovni fond, koja je ugašena, doznali smo da je na pojedinim stambenim objektima postavljana fasada, gdje je debljina stiropora bila osam centimetara, te da je debljina stiropora zavisila od iznosa novčanih sredstava sa kojima su raspolagali upravnici stambenih zgrada, odnosno stanari.

– Tamo gdje nije bilo dovoljno novca stavljan je tanji stiropor, pa čak i od pet centimetara – kažu bivši radnici Agencije za stambeno – poslovni fond i slažu se da debljina stiropora, posebno na objektima novije gradnje, treba da bude deset centimetara.

Subvencije za postavljanje fasada u selima

Iz lokale uprave tvrde da se fasade na stambenim zgradama rade kvaliteno i da poslednjih godina ni jedna fasada nije urađena a da debljina stiropora nije odgovarajuća.

– Fasade koje su urađene poslednjih godina imaju debljinu stiropora od deset centimetara. Svi poslovi se jako kvalitetno završavaju, a tako će se raditi i u narednom periodu – kaže potpredsjednik opštine Pljevlja Nenad Rubežić.

On ističe da će u narednom periodu Opština Pljevlja subvencionisti postavljanje fasada i na seoskom području, ali tu će postojati određena pravila.

– Jedno fizičko lice neće imati mogućnost da konkuriše za subvencije na izradi fasade na stambenom objektu u gradu i na selu. Posebno neće se dozvoliti da se subvencioniše postavljanje fasada na objektima u kojima se ne živi tokom čitave godine – podvlači Rubežić.