CGO: Što još treba da se dogodi da Raonić odstupi?

    2 meseca pre 263 pregleda Izvor: pobjeda.me

Pobjeda je juče objavila mišljenje ASK-a u kojem je navedeno da je Savjet RTCG u postupku imenovanja Borisa Raonića, ali i prilikom njegovog reizbora, ugrozio javni interes koji upućuje na postojanje korupcije.

ASK je odluku donio nakon što su su Osnovni, Viši i Vrhovni suda potvrdili da je Boris Raonić nezakonito izabran na funkciju generalnog direktora RTCG.

Centar za građansko obrazovanje, se juče oglasio saopštenjem u kojem pitaju što još treba da se dogodi kako bi Raonić odstupio sa pozicije koju nezakonito pokriva već 944 dana.

– I, možda još važnije, kako je moguće da nijednoj od vladajućih političkih partija, koje se javno kunu u vladavinu prava i privrženost procesu pristupanja EU, ovo ne predstavlja problem, iako je jasno da nam je ovo ozbiljan balvan na putu ka EU? – poručili su iz CGO.

Goran Đurović, direktor Media centra je ukazao da su očekivali ovakvo mišljenje, za što su uputili još prije sedam mjeseci inicijativu ASK-u. Ipak, Media Centar nije optimističan kada je u pitanju rješavanje slučaja Raonić, odnosno da li će sudske presude i mišljenje Agencije uticati na Savjet.

– Iluzorno je očekivati bilo kakvu reakciju Savjeta RTCG povodom mišljenja ASK-a jer je većina u Savjetu spremna da ignoriše pravosnažne sudske presude i da čini krivična djela samo da bi omogućila Raoniću da nastavi sa nezakonitom obavljanjem funkcije – kazao je Đurović.

ASK je zaključila da postupak imenovanja Raonića za generalnog direktora predstavlja ugrožavanje javnog interesa i može uticati na narušavanje integriteta RTCG.

U dokumentu se ističe da je Savjet imenovao Raonića iako nije imao 10 godina radnog iskustva u VII1 stepenu kvalifikacije obrazovanja. ASK je u svojoj odluci uzeo u obzir presudu Višeg suda od maja prošle godine, prema kojoj je Raonić nezakonito izabran za generalnog direktora, ali u ovom slučaju zbog toga što je u vrijeme imenovanja obavljao drugu javnu funkciju – u Agenciji za elektronske medije.

CGO je juče podsjetio na činjenicu da je na to upozoravao dio civilnog sektora i medija. Istakli su da bi Raonić mogao tek 2028. godine, kada se navrši 10 godina od njegovog diplomiranja, da pokuša da se prijavi za poziciju koju sada nezakonito obavlja.

– Ignorisanje pravosnažnih sudskih presuda od strane RTCG urušava imidž javnog emitera koji plaćaju svi građani i građanke, ali i šalje lošu poruku afirmacije bezakonja – naglasili su iz CGO.

I u Media centru su kazali da treba da se zaustavi ponižavanje države i očigledno urušavanje koncepta vladavine prava, pa su pozvali SDT da konačno pokrene postupak.

SDT je prije sedam mjeseci formirao predmet povodom reizbora Raonića, a nakon nepoštovanja odluke Višeg suda. Saslušani su svjedoci, prikupljena je dokumentacija, a Pobjedi je portparol SDT, državni tužilac Vukas Radonjić kazao da čekaju da se završe postupci pred sudovima, koje će takođe cijeniti kao dokaz. Postoji jedna pravosnažna presuda koju je Viši sud donio prošle godine, po tužbi Nikole Markovića, po kojoj je odlučeno da je Raonić nezakonito izabran jer je bio u konfliktu interesa – u vrijeme imenovanja je bio član Savjeta Agencije za elektronske medije, što je suprotno Zakonu o RTCG.

– Većina u Savjetu RTCG je svojim odlukama do sada pričinila štetu od preko 120.000 eura koju plaćaju svi građani Crne Gore, jer Raonić nezakonito prima zarade skoro tri godine – ističe Đurović.

On je kazao da su za ovakvo stanje odgovorni Veselin Drljević, Amina Murić, Milica Špajak, Naod Zorić, Predrag Miranović, Filip Lazović, Bojan Baća i Predrag Marsenić, jer su, istakao je, „svjesno i suprotno zakonu, neki u avgustu 2021. a neki u junu 2023. birali Raonića, iako su bili upozoreni od Media centra (i drugih organizacija) u više navrata da Raonić ne ispunjava zakonom propisane uslove“.

– Svi pomenuti članovi Savjeta svojim djelovanjem su urušili kredibiltet i nanijeli sramotu institucijama i organizacijama koje su ih predložile za funkciju člana/ice Savjeta RTCG. Pomenuti članovi Savjeta više nikada ne treba da dobiju priliku da budu na bilo kojoj odgovornoj funkciji i da budu takozvani predstavnici NVO, Univerziteta Crne Gore, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Crnogorskog olimpijskog komiteta, Unije poslodavaca Crne Gore – poručio je Đurović.

Istakao je da je Marijana Camović-Veličković jedina članica Savjeta RTCG koja je svojim dosadašnjim djelovanjem sačuvala kredibilitet.

Đurović ističe da je Zakon o RTCG bio promijenjen 2021. godine, kako je to tražilo više od 40 NVO, vjerovatno da Veselin Drljević, Amina Murić, Milica Špajak i Naod Zorić nikada ne bi ni dobili priliku da predstavljaju nevladine organizacije u Savjetu RTCG.

– Da su u Savjetu RTCG bili slobodni predstavnici NVO, ne bi došlo do brutalnog kršenja zakona i izbora Raonića – rekao je on.

Đurović je u ime Media centra poručio da sve političke partije koje se budu suprotstavile predstojećim izmjenama Zakona o RTCG, u dijelu koji se odnosi na proces izbora članova Savjeta, staviće jasno do znanja javnosti da žele da zadrže kontrolu nad RTCG posredstvom kontrolisanih predstavnika nevladinih organizacija.