U Beogradu počela Prva svjetska konferencija o borbi protiv Covid-19

    2 godine pre 358 pregleda Izvor: RTS

Beograd je domaćin Prve svjetske konferencije o borbi protiv kovida 19. Do ponedjeljka će više od hiljadu stručnjaka iz 35 zemalja, na više od 50 sesija razmijeniti iskustva iz prethodne dvije godine borbe protiv koronavirusa.

-Za nama je više od dvije godine velikih izazova. Niko ne može da predvidi šta će doneti sjutra. I zato je razmjena iskustava i znanja, i saradnja u zemlji, regionu, svijetu, uz humanost i solidarnost, ključna u borbi protiv ove, ali i svih drugih pandemija- poručeno je na početku Kongresa.

foto: Tanjug/Tara Radovanović

Član UO Kongresa i dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu Prof. dr Lazar Davidović kaže da je pandemija kovida 19 u potpunosti promijenila funkcionisanje planete i svakog njenog stanovnika.

Bila su neophodna mnogobrojna prilagođavanja, ali nisu svi jednako pritisnuti, najveći je na zdravstvenim radnicima, konstatuje Davidović.

Tatjana Adžić Vukičević, predsjedavajuća Kongresa i direktorka Kovid bolnice u Batajnici naglašava da je zdravstvena ustanova na čijem je čelu od 4. decembra 2020. do danas zbrinula oko 20.000 bolesnika.

„Ispunjava me činjenica da je naša zemlja u areni korone bila spremna da se suoči sa izazovima koje niko nije mogao da pretpostavi. Vakcina, lekovi, sve to je olakšalo borbu, iskreno se radujem činjenici da pandemija jenjava“, kaže Adžić Vukičevićeva.

Kluge: Ogromna patnja izazvana pandemijom

Predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu, koji se javio video-vezom, Hans Kluge ukazuje na to da su gubici i patnja izazvani pandemijom bili ogromni.

Previše ljudi, naročito zdravstvenih radnika, je umrlo. I kod zdravstvenih radnika ali i svih drugih ostale su mnogobrojne posljedice, od mnogobrojnih postkovid simptoma, do dugotrajnih posljedica po mentalno zdravlje, dodaje Kluge.

Prema njegovim riječima, šteta od kovida se može uvećati godinama poslije završetka pandemije. Tri ključne lekcije kojima nas je pandemija naučila jesu – moć nauke, moć solidarnosti, i moć zdravlja za čovječanstvo, smatra Kluge.

-To što je Beograd domaćin, potvrda je rezultata rada Vlade, Ministarstva zdravlja i zdravstvenih ustanova u Srbiji, i važne uloge naše zemlje u razmeni znanja i iskustva u oblasti medicine, jačanju struke i nauke i u očuvanju zdravlja svih građana- poručila je premijerka Srbije Ana Brnabić na otvaranju konferencije.

Kongres u Beogradu doprinjeće globalnoj borbi za svaki ljudski život, ali i za bolji kvalitet života i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu svakog čovjeka.