U pljevaljskoj gimnaziji 12. decembra 2019. godine formiran školski Tim za prevenciju i zaštitu djece od nasilja i vandalizma

    4 godine pre 699 pregleda Izvor: PV Informer

Vlada Crne Gore usvojila je Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama sa Akcionim planom 2019-2021.godine, a Nacionalni savjet zaobrazovanje je u novembru dao pozitivno mišljenje na Uputstvo školama-Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i vandalizma. U skladu sa navedenim Programom, direktorima obrazovnih ustanova date su odgovarajuće smjernice.

U Ministarstvu prosvjete Crne Gore, tim povodom, organizovani su sastanci na kojima su prisustvovali direktorica Gimnazije „Tanasije Pejatović“ Ljiljana Bajčetić, ICT koordinator Mirka Popadić i pedagoškinja Ivana Vukašinović. One su, svako u svom domenu, na sjednici Nastavničkog vijeća održanoj 12. decembra 2019.godine, detaljno upoznale zaposlene sa navedenim Programom i Uputstvom. Na istoj sjednici formiranje i školski Tim za prevenciju i zaštitu djece od nasilja i vandalizma.

Koordinator Tima je pedagoškinja Ivana Vukašinović, a članovi su direktorica, Mirka Popadić-ICT koordinator, Sanja Golubović-profesorica engleskog jezika, Ivana Klačar-profesorica francuskog jezika iDanko Despotović-profesor fizičkog vaspitanja.

Uloga Tima je da zaposlenim olakša proceduru pomoći djeci kada se posumnja da su izložena nekoj vrsti nasilja, kao i da se utvrde rizici i sprovode aktivnosti u odnosu na smanjenje štete kao posljedice vandalskih postupaka.

Školski Tim ostvaruje komunikaciju sa Centrom za socijalni rad i ostalim službama koje se bave zaštitom imovine i lica. Njegova obaveza je da sve podatke o obavljenim aktivnostima i preduzetim mjerama unosi u MEIS.Obnovljena je, već postojeća, Kutija povjerenja koja se nalazi u holu škole.U Statut gimnazije, u skladu sa preporukama, unesena je nova tačka koja se tiče nadležnosti i odgovornosti direktora.

Sa navedenim Uputstvom i aktivnostima koje su sprovedene u školi, upoznati su članovi Savjeta roditelja. Učenici su, na sastancima Odjeljenskih zajednica, razgovarali o različitim vrstama nasilja i vandalizma, o tome kako ga prepoznati i preduzeti korake u cilju njegovog prevazilaženja.

Preporučeno je nekoliko tema o kojima će se razgovarati na sličnim sastancima u predstojećem periodu.Na Oglasnoj tabli istaknut je prilog –Definicije i pokazatelji nasilja. Na roditeljskom sastancima, jedna od tačaka dnevnog reda bila je i tema o podjeli odgovornosti u cilju prevencije i u slučajevima pojave nekog vida nasilja i vandalizma.

U tom kontekstu razmatrana je uloga roditelja i značaj jačanja međusobnog povjerenja i saradnje. Kako bi doprinijeli podizanju svijesti o odgovornom pristupu za prepoznavanje, reagovanje i prevazilaženje izazova u gimnaziji je objavljen interni Konkurs za likovni rad, „Stop nasilju“ koji je trajao do 29. januara 2020. godine. Njegovi rezultati biće naknadno objavljeni.