Ukrajina povećava pritisak na Njemačku da prekine uvoz ruskog gasa

    2 godine pre 266 pregleda Izvor: dpa - standardna prava upotrebe

Ukrajina je pred samit Evropske unije u Versaju pojačala pritisak na Njemačku da uvede embargo na uvoz energenata iz Rusije, uz ocjenu da odbijanje Berlina više „nije moralno prihvatljivo“ zbog brojnih civilnih žrtava u ukrajinskom ratu.

„Pozivamo Njemce da donesu jedinu moguću ispravnu odluku i neodložno uvedu takav embargo, da stavimo tačku na Putinov rat protiv žena i djece,“ izjavio je za dpa ambasador Ukrajine u Berlinu Andrij Melnjik.

Andrij Melnjik (dpa – standardna prava upotrebe) Foto: Christophe Gateau/dpa

Melnjik je zatražio i da Njemačka na samitu u Versaju ne bude protiv perspektive članstva Ukrajine u EU. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski razgovarao je o tome u ponedjeljak sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom (Scholz) i zatražio njegovu podršku.

„Razgovor je bio strašan. Ponovo taj isti blokirajući stav. Ali Ukrajinci ne gube nadu,“ rekao je ambasador Melnjik, dodajući da njemačka vlada treba da promjeni kurs i da zeleno svijetlo.

Šolc i ostali šefovi država i vlada EU namjeravaju u četvrtak da razgovaraju o daljim potezima posle napada Rusije na Ukrajinu. Na sastanku u Versaju kod Pariza biće riječi i o tome kako da evropski blok smanji zavisnost od uvoza ruskih energenata.

Evropska unija je Rusiji posle invazije uvela teške sankcije, ali u to za sada ne spada i zabrana uvoza ruskog gasa, nafte i uglja, koji je vrijedan milijarde evra.

Njemačka je posebno zavisna od ruskih energenata, zbog čega kancelar Šolc isključuje mogućnost embarga, iako su ga SAD već uvele. Šolc je rekao da su SAD, za razliku od Evrope, izvoznik gasa i nafte.

Tema samita će biti i zahtjev Ukrajine za što brži prijem u EU. „Želimo da Njemačka danas svom snagom podrži perspektivu ulaska Ukrajine u EU. Nije riječ o tome da sjutra dobijemo članstvo. Ne želimo nikakvu povlasticu. Ali hoćemo da to ide po ubrzanoj proceduri, za samo par godina,“ rekao je Melnjik.

Lideri EU će u Versaju razgovarati i o unaprijeđenju odbrambenih kapaciteta Unije, kao i o ogromnom izbjegličkom talasu iz Ukrajine. Moguće je i uvođenje novih sankcija Rusiji.  

Prvobitna zamisao Francuske, koja sada predsjedava EU, bila je da samit bude o ekonomskom oporavku posle pandemije, ali ta tema će na dnevnom redu biti u u petak, drugog dana samita. Za francuskog predsjednika Emanuela Makrona samit je važan i zbog toga što je u predizbornoj kampanji za reizbor.