Upotreba pirotehnike nerijetko dovodi do teških hirurških intervencija, roditelji da razgovaraju sa djecom

    4 meseca pre 262 pregleda Izvor: dnevno.me

Uprkos zabrani prodaje i upotrebe pirotehničkih sredstava, pucanje petardi i drugih vrsta pirotehnike u Crnoj Gori, za vrijeme novogodišnjih i božićnih praznika, odavno je tradicija.

U kojoj mjeri su se tokom praznika zloupotrebljavala pirotehnička sredstva, kako su nam saopštili iz Uprave policije, znaćemo po završteku akcije “Petarda”. Jučerašnji zvanični podatak policije da je samo u Nikšiću u posljednih sedam dana oduzeto više od 11.000 komada pirotehničkih sredstava alarmantan je.

Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da povrede zadobijene od upotrebe pirotehnike mogu biti opasne po život ili pak dovesti do teškog invaliditeta.

Najčešće se povrijeđuju djeca između šest i 16 godina, a podaci na svjetskom nivou pokazuju da je broj tih slučajeva tokom prethodne decenije porastao za 17 odsto, odnosno dostigao oko 95 odsto slučajeva povreda kod djece muškog pola.

 Uprkos Naredbi o zabrani prodaje i upotrebe pirotehničkih sredstava još prije dvije godine, nedozvoljena pirotehnička sredstva, nažalost, djeca i odrasli mogu kupiti na svakom koraku.

O opasnostima koje mogu nastati upotrebom pirotehničkih sredstava za Dnevno.me govori direktor Instituta za bolesti djece (IBD) Velibor Majić.

Nerijetke teške hirurške intervencije

Prema riječima doktora Majića, najčešći vid povrede su opekotine, prvenstveno opekotine prstiju i šaka.

“Moderna pirotehnička sredstva mogu bili vrlo potentna i povrede nastaju ili zbog nepravilnog rukovanja ili neispravnosti sredstava. Opekotine šaka i prstiju često dovode do poremećaja funkcije i estetskog izgleda, traže dugotrajan oporavak koji nekad završava trajnim invaliditetima”, upozorava Majić.

Kako nam je kazao, u danima prazničkog raspoloženja nerijetki su slučajevi da dođe do teških hirurških intervencija, prouzrokovanih upotrebom pirotehnike.

“U vrijeme praznika pored teških opekotina često tretiramo i amputacije djelova prstiju ili prstiju, a javljaju se i eksplozivne povrede čitave šake, sve do amputacija i potpunog gubitka funkcije. Pored povreda šake česte su i opekotine lica i vrata koje mogu dovesti do teških estetskih oštećenja. Poseban tip povrede eksplozivnih sredstvima su opekotine očiju, prvenstveno kod upotrebe vatrometa, koje mogu rezultirati oštećenjem ili gubitkom vida. Smrtni slučajevi su rijetki, ali teške posljedice se često ne mogu izbjeći”, savjetuje Majić.

Kako reagovati u slučaju nezgode?

Objašnjava i na koji način je potrebno postupiti ukoliko se zateknemo u sličnoj situaciji. Ukoliko dođe do opekotina, Majić kaže da postoje generalne smjernice prve pomoći koje se mogu preduzeti na licu mjesta.

“Opečenu površinu treba ohladiti običnom, čistom vodom nekoliko minuta, što u određenoj mjeri smanjuje neposredno termičko oštećenje tkiva. Najčešća greška koju nestručna lica prave je insistiranje na zavijanju opekotine bez prethodnog hlađenja i bez adekvatnog materijala za zavijanje.

U slučaju nedostatka medicinskog materijala, bolje je izbjeći dodatno zagrijavanje i kontaminaciju tkaninama i

drugim sredstvima, te opečenu površinu samo ohladiti čistom vodom i transportovati pacijenta u najbližu zdravstvenu ustanovu. Hitan transport je od velike važnosti posebno kod male djece. Kod opekotina očiju, takođe se savjetuje ispiranje običnom, čistom, hladnom vodom”, navodi on.

Posebno ističe da nikada ne treba dirati opekotinu, koristiti bilo kakve kreme, gelove i druga sredstva van zdravstvenih ustanova, kao ni postavljati bilo kakve nemedicinske zavoje.

“Kod teških povreda šake, uključujući velike rane, amputacije i destrukciju tkiva, savjetuje se šaku prekriti čistom tkaninom, staviti led preko tkanine, postaviti šaku iznad nivoa srca pacijenta i urgentno transportovati u hiruršku ustanovu”, navodi doktor Majić.

Apel roditeljima

Zbog svega navedenog, važno je objasniti djeci da petarde nijesu igračka, te da slavlja mogu da prođu i bez rizika da oštetimo najfunkcionalnije djelove tijela. Praznična atmosfera bez pirotehnike može biti zabavna.

Upotreba pirotehnike ima i druge negativne efekte na koje upozoravaju stručnjaci. Osim što stvara buku i ugrožava najmlađe, bolesne i starije osobe, pirotehnika ugrožava i život drugih živih bića – kod pasa i mačaka budi intenzivan osjećaj straha.

Stoga, naš sagovornik ističe da je apsolutna preporuka svim roditeljima zabrana bilo kakvog kontakta djece sa eksplozivnim i zapaljivim materijama, posebno pirotehničkim sredstvima.

„Ne postoje mjere opreza koje eliminišu rizik od povreda sa posljedicama za čitav život. Svako odobravanje i kupovanje petardi, vatrometa i drugih naprava od strane roditelja je neodgovorno I bezobzirno. Postoji mnogo načina zabave i uživanja u praznicima za najmlađe bez rizika po njihovo zdravlje. Potrebno je da roditelji svojoj djeci na njima razumljiv način predstave rizike i posljedice od igranja takvim sredstvima, kako bi se i među najmlađima podigla svijest o opasnosti”, zaključuje Majić za Dnevno.me.