Uprava policije: Maloljetnici svakog dana naprave bar po jedno krivično djelo

    2 sedmice pre 254 pregleda Izvor: adria.tv

Djeca u Crnoj Gori, u prosjeku, svakog dana naprave bar po jedno krivično djelo. To potvrđuju podaci koje je Uprava policije dostavila Portalu Adria – tokom prošle godine 351 maloljetnik izvršio je 413 krivičnih djela, dok je za prva tri mjeseca 2024. godine 118 maloljetnika počinilo 104 krivična djela.

Kako ističu u policiji, maloljetnička delinkvencija preuzima primat po važnosti u odnosu na druge društvene probleme današnjice, posebno jer su u centru pažnje i interesovanja najranjivije grupe – maloljetnici.

Tokom 2023. godine krivična djela su, kažu, počinile 24 djevojčice i 327 dječaka, a u toku prva tri mjeseca ove godine pet maloljetnica i  113 maloljetnika.

“U više od 50 odsto slučajeva radi se o starijim maloljetnicima, starosti od 16 do 18 godina, dok su u više od 90 odsto slučajeva izvršioci krivičnih djela muška lica”, navode u Upravi policiji.

Napominju i da je od ukupnog broja maloljetnih izvršilaca u toku 2023. godine bilo i 69 povratnika u vršenju krivičnih djela.

“Najveći broj maloljetničke delinkvencije i izvršenih krivičnih djela je iz oblasti imovinskog kriminaliteta i čini više od 50 odsto od ukupnog broja izvršenih krivičnih djela, a kada je prekršajna problematika u pitanju, najveći broj izvršenih prekršaja od strane maloljetnih lica je iz oblasti javnog reda i mira”, dodaju u policiji.

Ističu i da je više od 50 odsto od ukupnog broja izvršenih krivičnih djela počinjeno na teritoriji centralnog dijela države, odnosno Podgorice.

“Maloljetnih lica do 14 godina (djece) koji se javljaju kao izvršioci bilo je 13, a starijih maloljetnika 338. O izvršiocima krivičnih djela, koji nisu navršili 14 godina života i koji nisu krivično odgovorni, podaci o djelu i izvršiocu dostavljeni su nadležnom organu starateljstva na dalju nadležnost i postupanje kako to Zakon o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku nalaže”, naglašavaju u UP.

Mnogo je, kažu, faktora koji utiču na razvoj maloljetničke delinkvencije, a jedan od glavnih su emocionalne karakteristike, dezorganizovana i disfunkcionalna porodica, obrazovani sistem, socijalni faktori, negativni uticaji društvenih mreža, kao i lični faktori.

“Faktor koji ima značajnu ulogu u razvoju delinkventnog ponašanja kod pojedinca jeste primarno porodica, koja ključnu ulogu ostvaruje u ranom djetinjstvu, a kasnije i obrazovne ustanove, gdje veoma bitnu ulogu igra nastavno osoblje za razvoj djeteta van porodične sredine”, napominju u UP.

A prevencija je primarno usmjerena na blagovremeno prepoznavanje faktora rizika kriminaliteta, gdje je, ističu, neophodan multidisciplinaran pristup – uključujući porodicu, školu, državni i nevladin sektor, medije, sportske kolektive i druga udruženja i subjekte.

“Službenici Uprave policije u odnosu na ovu problematiku i maloljetnike imaju poseban senzibilitet, uvažavajući prvenstveno njihovu starosonu dob i ranjivost, te shodno tome preduzimaju u kontinuitetu preventivne aktivnosti usmjerene upravo na otklanjanje uzroka ili smanjenje njihovog dejstva”, kažu u Upravi policije.

Podsjećaju i da se već duži niz godina u kontinuitetu sprovode akcije (Mladost) koje su trajnog karaktera, sa akcentom na sprečavanje i suzbijanje vršnjačkog nasilja, krivičnih djela, skitničenja i prosjačenja…

“A kroz realizaciju aktivnosti vrše se i kontinuirane kontrole i obilasci ugostiteljskih objekata i drugih mjesta na kojima se najčešće okupljaju maloljetna lica, te organizuju tribine i predavanja u vaspitno-obrazovnim ustanovama na temu narkomanije, kockanja, alkoholizma, internet nasilja, bezbjednosti saobraćaja i drugo”, zaključuju u Upravi policije.