Usled temperaturnih inverzija u vazduhu iznad Pljevalja, izuzetno visoke koncentacije Sumpor dioksida

    3 godine pre 558 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

U Pljevljima je postalo praksa da se u vrijeme vedrih dana, jutarnja magla kao i temperatura ispod nule bude do iza podneva, a posle tog vremena se topli sunčevi zraci nekako probiju u grad i rastjeraju maglu i hladnoću. I onda ta velika razlika na temperaturnoj skali iznad grada, redovno izazove divljanje satnih koncentracija Sumpor dioksida.

Prema izjavama meteorologa, temperaturna inverzija se javlja u atmosferi u kojoj temperatura, umjesto da pada, raste s visinom iznad tla. Kada je hladniji i teži vazduh dolje, ne postoji tendencija da se oblikuju struje prema gore i turbulencija se potiskuje. Inverzije se često formiraju u kasno poslijepodne, kada je zračenje emitovano sa tla veće od zračenja primljenog od sunca na zalasku. U slojevima inverzije i vertikalne i horizontalne difuzije se inhibiraju pa onečišćujuće česticeostaju ‘zarobljene’, ponekad i duže vrijeme. Inverzije lakše ‘zarobe’ ispuštanja štetnih čestica na niskim visinama nego ispuštanja na visokim, pa se zbog toga na postrojenjima grade visoki dimnjaci.

Stručna mišljenja se podudaraju sa meteorološkom situacijom i vremenom u kome nastaju inverzije koje zadržavaju štetne materije u vazduhu iznad Pljevalja, jer se po izvještajima sa Mjerne stanice u Gagovića imanju one i javljaju u poslepodnevnim satima i obično traju do zalaska sunca, a kao štetnu posledicu donose zadržavanje velikih satnih koncentracija Sumpor dioksida u vazduhu iznad grada koje štetno utiču na zdravlje ljudi.

Prema izvještajima sa Mjerne stanice u Pljevljima veoma visoke koncentracije Sumpor dioksida zabilježene su u periodu od 26. oktobra pa do danas i po pravilu bi se trebale nastaviti u skladu sa temperaturnim inverzijama i meteorološkim najavama vremenskih prilika do utorka, kad se očekuje naoblačenje i smanjenje temperaturnih razlika u toku dana. Ono što je primjetno je da su se velike koncentracije Sumpor dioksida iznad grada najduže zadržavale u poslepodnevnim časovima 28. oktobra i to u vremenu od 14-18 časova.

Ne treba zaboraviti da se u vrijeme temperaturnih inverzija u Pljevljima u vazduhu iznad grada ne zadržavaju duže samo otrovne čestice Sumpor dioksida već i PM čestice i čestice drugih hemijskih elemenata, ali meteorološka stanica u Pljevljima već skoro godinu dana ne emituje podatke za PM čestice u realnom vremenu. Prema dostupnim podacima za Sumpor dioksid i Azot dioksid jasno je da su satne koncentracije u vazduhu često veoma visoke.

Sumpor dioksid se u vazuhu najčešće pojavljujue iz antropogenih izvora i to preko 90%. Nastaje sagorijevanjem goriva koja sadrže sumpor, na prvom mjestu uglja i nafte. Sadržaj sumpora u fosilnim gorivima varira od 1-5%, a najčešće se oko 95% sumpora u gorivu emituje kao SO2, 15% kao SO3 i 1-3% kao čestice sulfata (Stefanović i dr, 2008). Izduvni gasovi motrnih vozila takođe sadrže sumpor dioksid, naročito dizel motori.

Najveća koncentracija SO2 javlja se u gradskim sredinama i velikim industrijskim centrima. Sumpor dioksid se prema sluzokoži očiju i sluzokoži respiratornog sistema ponaša kao jak iritant, a u ljudski organizam se unosi disanjem. Udisanjem malih koncentracija SO2 (0,02 mg/l) nadražuju se respiratorni putevi, najčešće gornji, dok kod asmatičara može da se smanji funkcija pluća. Udisanjem većih koncentracija (od 0,1 mg/l)  javljaju se ozbiljnija zapaljenja sluzokože disajnih organa i odvajanje površinskog sloja epitela. U reakciji sa drugim jedinjenjima u vazduhu stvaraju se sitne sulfatne čestice koje dospijevaju u pluća i tamo se nagomilavaju oštećujući membrane alveola čime se smanjuje kapacitet pluća, prodiru u krvotok i u limfni sistem, a u nekim slučajevima mogu dovesti i do smrti. Naučno je dokazano da se organizam nakon dužeg vremena izlaganja povišenim koncentracijama SO2 navikne na njega, pa čovek ne oseća nikakve smetnje, ali trajne posledice ostaju.