Ustavni sud bi mogao ostati bez troje sudija

    7 meseci pre 360 pregleda Izvor: dan.co.me

Ukoliko bi nosiocima zakonodavne i izvršne vlasti bila prihvatljiva inicijativa Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), koja je predložila da se novim Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) propiše ista starosna granica za penzionisanje muškaraca i žena (64) i najmanje 15 godina staža, to bi značilo da bi pravo na starosnu penziju, po osnovu godina, sredinom decembra mogla steći sudija Ustavnog suda Dragana Đuranović, dok njene kolege Milorad Gogić i Budimir Šćepanović, predsjednik suda, taj uslov već ispunjavaju. Đuranović sredinom decembra puni 64 godine, koliko ima i Šćepanović, dok Gogić ima navršenih 65 godina.

Đuranović, Gogić i Šćepanović su troje od četvoro sudija koji su glasali da se ukine odredba člana 17, stav 1 Zakona o PIO, kojim je bila definisana starosna granica od 66 godina za muškarce, odnosno 64 za žene i najmanje 15 godina staža osiguranja za sticanje prava na starosnu penziju. Sudije su takvu odredbu ocijenile diskriminatorskom u odnosu na žene, smatrajući da se ne može smatrati primjerom pozitivne diskriminacije.

Institucije zadužene za sprovođenje penzione politike u državi čekaju da se u Službenom listu objavi odluka Ustavnog suda, pa da navodno tada izađu sa stavom, s obzirom na to da i među pravnicima postoje brojne dileme, pa i oko primjene odredaba koje nisu ukinute, a koje su u vezi sa članom koji neće važiti.

Službeni list još nije objavio odluku koja je izazvala opšte nezadovoljstvo u crnogorskoj javnosti, a iz te institucije nisu odgovorili na pitanja „Dana“ kada će to učiniti. Objavljivanje je dosad odlagalo mnoštvo odluka prethodne i novoizabrane Vlade, koje su morale biti objavljene u hitnom postupku, iako je Službeni list u okviru izdanja objavljenih u prethodnih nekoliko dana objavio jednu odluku Ustavnog suda, donijetu na sjednici 24. oktobra, kada je u postupku preispitivanja potvrđen stav većine o neustavnim odredbama Zakona o PIO.

Prema spornoj odluci Ustavnog suda, jedini uslov za sticanje starosne penzije, prema trenutnom stanju, ostaje 40 godina staža. Neizvjesno je na koji način će se primjenjivati prelazne odredbe Zakona o PIO, koje propisuju uslove za ostvarivanje starosne penzije, te da li i dalje žene mogu ostvariti pravo na starosnu penziju pod povoljnijim uslovima u odnosu na rješenje koje je propisivao ukinuti član zakona.

Inicijativa stiže do poslanika

Zamjenica generalnog sekretara USSCG Ivana Mihajlović kazala je za „Dan“ da su juče Skupštini predali inicijativu za usvajanje Zakona o izmjeni Zakona o PIO.

– Tom inicijativom predložićemo izmjenu člana 17 i ukazati na neophodnost usaglašavanja i drugih odredaba Zakona o PIO sa tako predloženim članom 17. Inicijativu ćemo uputiti predsjedniku Skupštine uz zahtjev za što hitnije sazivanje sjednice na kojoj će se razmatrati predlog izmjena Zakona o PIO uz očekivanje da će predstavnicima USSCG biti omogućeno učešće u radu matičnih odbora na kojima će se prethodno razmatrati ovo pitanje. Inicijativa će takođe biti predata svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore, kao i Vladi Crne Gore. USSCG izražava očekivanje da će ova inicijativa biti razmatrana u hitnom postupku imajući u vidu njen značaj i pravnu nesigurnost koju je unijela odluka Ustavnog suda o ukidanju člana 17, stav 1 Zakona o PIO – kazala je Mihajlović za „Dan“.