Više devastirano nego rekultivisano

    2 godine pre 902 pregleda Izvor: tvpljevlja.me

Pljevlja su po površini jedna od najvećih opština u Crnoj Gori, među većima i u bivšoj Jugoslaviji; romboidne površi na sjeveru Crne Gore – 1.346 km²… Od jugoistoka na granici sa Bijelim Poljem – do sjeverozapada na granici sa Čajničem – preko 100 kilometara, sa mrežom lokalnih i nekategorisanih puteva preko 1000km.

Energetski je centar Crne Gore, a lider po poljoprivrednoj proizvodnji žitarica u Crnoj Gori; bez konkurencije u šumskom potencijalu, ubjedljivo prva po proizvodnji obojenih metala olova i cinka, o laporcu visokog kvaliteta bez konkurencije (1,5 miliona tona godišnje) otkrivka je suvo zlato – laporac visokog kvaliteta sirovina za proizvodnju cementa.

Sa ogromnim energetskim potencijalom, sa dominatnim šumskim resursima, sa mrežom sela i zaselaka – trebalo bi da bude El Dorado, zlatno mjesto za život! Ali…

Tek od 2021. godine opštinski Budzet puni se ekološkom taksom i dodatnih 2,5 miliona evra, godišnje. Nije teško izračunati šta bi bilo da je tako “računato” od pedesetih godina prošlog vijeka kada je startovao Rudnik uglja, pa Rudnik olova i cinka “Šuplja stijena”, pa drvoprerada “Velimir Jakić”, Rudnik barita u Bukovici i konačno Termoelektrana od 1982. Prosta računica govori da bi do svake kuće u pljevaljskim selima stigao asfalt, a ne kao što danas lokalna uprava “krpi” po 100m različitih seoskih puteva ne bi li koliko-toliko izbalansirala opstanak sela, brendiranje pljevaljskog sira i staračkim domaćinstvima obezbijedila mirniju starost.

Svjedočanstvo industrijskog centar Crne Gore, prije svega, vidi se po deponijama; vidi se, kažem, iz svemira.

Deponija Maljevac Termolektrane “Pljevlja” gdje se svakodnevno odlaže otpad od 5.000 tona sagorjelog uglja površine je oko 605 000 m2. Sastoji se od kasete II površine od oko 100 000 m2, kasete I površine od oko 210 000 m2, i kasete III sa okolnim površinama površine od oko 230 000 m2, i površi pete stepenice od oko 65 000 m2. Kasete su jasno definisane, ali da vas je prije dvije godine put naveo u Zbljevo, divno seoce na obali avetinjskog beživotnog jezera, niti biste uočili kasete niti biste ponijeli zrnce ekološkog optimizma…

U poslednjih nekoliko godina rekultivisano je oko 165 000 m2 (kaseta II i peta stepenica ), od čega je 20 000 m2 pod travom i oko 80 000 mpod travom i sadnicama. Na preostalim 65 000 m2 biće izvršena sjetva trave po završetku narednih faza rekultivacije.

Površina od oko 210 000 m2 (kaseta I) konzervirana je bez uticaja na životnu sredinu,  rekultivacija počinje predstojeće godine. Sretna Nova rekultivisana 2022. godina.

Trenutno Termoelktrana Pljevlja koristi prostor od (svega) 190 000 m(kaseta III) dok će po završetku eksploatacionog vijeka ove kasete biti rekultivisane i okolne površine zahvaćene radovima na rekultivaciji kompletne deponije Maljevac.

Kada dolazite u Pljevlja iz Srbije (granični prelaz Jabuka) dočekaće vas dvije deponije: deponija laporca i deponija komunalnog otpada. Laporac je osnova za proizvodnju cementa i čeka novog investitora; laporac je i mineral, tako da se brzo prirodnim putem rekultiviše: na njemu se za samo jednu sezonu pojave makovi i divizma: impresivna crveno-žuta komboinacija; a Rudnik uglja je prije par godina našao jednostavnije rješenje: da otkrivkom ne zatrpava grad i ne zatvara istočne vjetrove koji razdanjuju pljevaljske magle. U okrilju Jagnjila ugnijezdila se deponija komunalnog otpada, koja se u odnosu na prethodne godine održava znatno bolje, ali nije baš dobar znak raspoznavanja za putnike koji sa sjevera nekadašnje domovine “hvataju” putni pravac Žabljak – Risan. Teško da će neko svratiti da vidi Diatretu (4. Vijek) Municipium S, Manastir Sveta Trojica, Husein-pašinu dzamiju…

Putnike namjernike dodatno će “ekološki derprimirati” pogled sa Trlice na kop Potrlica Rudnika uglja koji se sa Bakrenjačama i Borovicom “kočoperi” na skoro 200ha! Teško da će neki potencijalni turista povjerovati da je Pljevaljsko polje poslužilo kao metonimija da se pljeva sa žitnih polja prenese u ime grada. Pljevljaci  vole da tumače da su Pljevlja “oplijevljeni grad” a oplijevila ga je posleratna vlast, tj.  politička centrala iz Titograda.

Teže uočljiva deponije jeste deponija  “Vektre Jakić” – deponija piljevine od nekadašnje Pilane… Ako tridesetogodišnju eksploataciju pljevaljskih šuma (čitaj: crnogorskih, jer većina je na teritoriji Opštine Pljevlja) možemo staviti na dušu novih vlasnika tranzicijskih – aboliraćemo ih od deponije pilotine na Radosavcu, praktično u centru grada. Deponija je rezultat socijalističkog razvoja, a priroda se postarala da se piljevina godinama pretvara u humus: uspijeva čičoka, rusa, maslačak – nije dramatično, ne zagadjuje. Niti ko čuva niti brani, a cvijeće i jagode napreduju.

Ako idete u pravcu morai i Bokokotorskog zaliva čeka vas prirodna dobrodošlica Kosanice i Durmitora; ali ako ste se zaputili prema Bosni i Hercegovini, imate velike šanse da zabasate u Šula i Gradac gdje vas dočekuje još jedan energetski gigant: Gradir Montenegro – nekadašnja “Šuplja stijena” rudnik olova i cinka, nekad u sklopu kosovske “Trepče”… nakon toga su je tranzicioni pobjednici prodali višestruko skuplje Poljacima. Živnuli su Gradac i Šula, ali deponije vape za rekultivacijom: otkrivalište, jalovište, odlagalište… desetine hektara devastirane Ljubišnje.

Ako smo u čemu postigli ravnomeran razvoj onda je to Ekološka ravnoteža – s kraja na kraj Pljevalja. Devastirano.