Visoke koncentracije zagađujućih materija od prethodne noći i jutros prisutne u vazduhu

    5 meseci pre 492 pregleda Izvor: PV Informer

Prethodne noći u Pljevljima su ponovo zabilježene visoke koncentracije otrovnih čestica, kao kombinacija praškastih PM čestica, sumpor dioksida i azot dioksida.

Satne koncentracije tokom večeri bile su i do 7 puta veće od dozvoljenih 50 mikro grama po metru kubnom.

Visoke koncentracije štetnih materija su bile prisutne i jutros u 5 časova, što se može vidjeti na grafikonu sa mjerne stanice u Gagovića imanju.

Neophodno je posebno za djecu, stare i bolesne korišćenje zsaštitnih maski i ne izlaziti vani bez prijeke potrebe.

“Nevidljivi ubica”, PM čestice klasifikuje i Svetska zdravstvena organizacija. One predstavljaju smešu dima, čađi i prašine i sadrže teške metale poput nikla i arsena, a nastaju kombinovanim uticajem grejanja, saobraćaja i industrije.

PM10 čestice su prašina manja od 10 mikrometara, dok su PM2,5 čestice svojim promerom još sitnije, pa samim tim i opasnije, jer još lakše dospevaju u organizam.

– U slučaju udisanja PM čestica, koje skraćuju dah, srce se napreže da bi kompenzovalo smanjeni unos kiseonika i pri tome se iscrpljuje. Na taj način, pored razboljevanja pluća, one dovode i do srčanog ili moždanog udara.

Zagađujuće čestice, što je još jedan problem, u organizam ne dospevaju samo udisanjem, “već i preko kože i sluzokože”.

Čestice koje su mikronske veličine iz najsitnijih vazdušnih puteva ulaze u najsitnije krvne sudove, potom u krvotok gde se spajaju i postaju sve veće i veće i vremenom se povećavaju i talože na zidove krvnih sudova, dovodeći do njihovog oštećenja i začepljenja.

 Kod trudnica je jako opasno, kao i kod male dece jer njihovi disajni putevi su sitni, mali i onda pre dolazi do njihovog zapušenja. Bukvalno ne postoji nijedan organ koji je pošteđen štetnog dejstva aerozagađenosti.

Najviše su ugroženi pacijenti sa sa respiratornim tegobama, pacijenti sa kardiovaskularnim problemima i onkološki pacijente sa malignitetima pluća. Kada nivo aerozagađenja bude još viši, biće ugrožene i ostale ranjive kategorije, kao što su deca i trudnice. Kada govorimo o aktuelnoj “kombinaciji” aerozagađenja i alergija i respiratornih infekcija, sada kod pacijenata posebno stradaju gornji disajni putevi. Pogotovo je to izraženo kod dece koja se žale na uporni kašalj, jer PM čestice dodatno iritiraju njihove osetljive gornje disajne puteve, koji su već pogođeni nekom alergijom ili respiratornom infekcijom .

U periodima najviših vrednosti PM čestica, a to su jutarnji i popodnevni časovi, ne treba otvarati prozore, ne treba napolje izvoditi novorođenčad i malu decu, smanjiti fizičke aktivnosti. Ugroženi, jednostavno, u tim periodima treba da ostanu i budu u kućnim uslovima savjeti su lekara odjavljeni za medije Danas i Blic.rs.