Za podršku privredi tri miliona eura, razmatra se produžetak akcije „Limitirane cijene“

    2 sedmice pre 289 pregleda Izvor: PV Informer/Vijesti

Vlada Crne Gore je na predlog Ministarstva ekonomskog razvoja na današnjoj sjednici usvojila Program za unapređenje konkurentnosti privrede za 2024. godinu, vrijedan tri miliona eura. Cilj Programa je dalji razvoj mirko, malih i srednjih preduzeća i povećanje njihove produktivnosti, koja treba da doprinese stvaranju otpornije, konkurentnije i izvozno orjentisane privrede.

– Tokom pripreme Programa, Ministarstvo je obavilo širok krug javnih konsultacija sa svim zainteresovanim stranama, od privrednog sektora do stručne i akademske zajednice, kako bi se našlo optimalno rješenje za adekvatnu podršku privredi. Akcenat je stavljen na jačanju proizvodne djelatnosti i transformaciji privrede ka digitalnom i zelenom poslovanju, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj na današnjoj pres konferenciji.

Ministar je naglasio da se ovogodišnji Program ističe kroz uvećane iznose podrške po pojedinačnim programskim linijama, zadržavajući posebne podsticajne mehanizme podrške  za  ekonomsko osnaživanje mladih i žena u biznisu, kao i na razvoj manje razvijenih opština, shodno Indeksu razvijenosti jedinica lokalne samouprave. Ove godine privrednici i preduzetnici će biti u prilici da kroz Program apliciraju za četiri programske linije; programska linija za unapređenje proizvodnih kapaciteta; programska linija za nabavku opreme male vrijednosti; programska linija za podršku digitalizaciji i programska linija – vaučeri za žene i mlade u biznisu

Pojedinačni iznosi podrške se kreću od 1.000,00 – 150.000,00 eura u zavisnosti od programske linije.

– U cilju što većeg rasterećenja privrednih subjekata, potpuno digitalizovan informacioni sistem biće u funkciji olakšanja privrednim subjektima od momenta apliciranja do predaje zahtjeva za refundaciju, uz pribavljanje dijela neophodne dokumentacije po službenoj dužnosti, kako bi se doprinijelo smanjenju administrativnih barijera, a cjelokupan proces primanja i obrade podnešenih zahtjeva učinio što bržim i efikasnijim, zaključio je Đeljošaj.

„Razmatramo da produžimo akciju „Limitirane cijene“ i tokom ljeta“

Državna akcija „Limitirane cijene“ je uspješna i kroz nju su sniženi gotovo svi proizvodi koji su obuhvaćeni, a polovinom maja ćemo izvršiti rezimiranje mjera, kako bi došli do rješenja da se ona nastavi i tokom ljeta, naveo je Đeljošaj na konferenciji za medije.

Vlada je ograničila marže za više od 500 artikala sa ciljem da se umanji inflatorni pritisak na građane. Ove mjere će se primjenjivati dva mjeseca, odnosno od kraja marta do kraja maja.

Đeljošaj; foto: gov.me

Đeljošaj je naveo da su obuhvaćeni proizvodi u prosjeku jeftiniji za oko 20 odstom te da im je fokus i na domaćim proizvodim, jer žele da podrže privrednike koji posluju u Crnoj Gori. Naveo je da će više o tome i produženju, otkriti krajem maja.

Upitan o sjednici Socijalnog savjeta i ukidanju neradne nedjelje, Đeljošaj je pojasnio da očekuje da će doći do rješenja ovog pitanja do početka ljetnje turističke sezone. Naveo je da je sa partnerima u Socijalnom savjetu prošle sedmice imao susret oko organizovanja ovog sastanka i da očekuje da će predlog, odnosno ideju imati već ovog vikenda.

Naveo je da ne žele to tijelo da pretvore u ono koje će donositi odluke, od kojih će političke partije da profitiraju i dobiju političke poene. Tvrdi da želi da nađu rješenje koje će imati široku podršku te da smatra da podržava da radnici rade danima kojima žele.

Naveo je da dobijaju veliki broj dopisa radnika koji žele da rade nedjeljom, radi većih dnevnica.

Državnom akcijom je produženo dosadašnje važenje ograničenja marži u trgovini na veliko do pet odsto i u trgovinama na malo do sedam odsto za pšenično brašno tip 400, pšenično brašno tip 500, šećer kristal, jestivo suncokretovo ulje (bez obzira na vrstu pakovanja) i kuhinjsku so u pakovanju od jednog kilograma.

U trgovinama na veliko i na malo, maksimalni iznos marže od po 10 odsto je za: domaći bijeli sir (rinfuz), jogurt domaće proizvodnje u pakovanju od jednog litra, svježi krompir (bez ograničenja u težini), mlijeko u pakovanju od jednog litra sa 2,8 odsto mliječne masti i bez čepa, cijelo pile i svinjski vrat bez kostiju (bez ograničenja u težini), bijelu rižu dugo zrno u kesi u pakovanjima od 800 grama do jednog kilograma, tjesteninu od bijelog brašna u pakovanjima od 350 do 400 grama, smrznuti grašak u pakovanju do 500 grama i stoni margarin od 250 grama.

U ovoj grupi nalaze se i mesni proizvodi samo domaće proizvodnje u rinfuzi ili bez težinskih ograničenja – čajna kobasica, stiješnjena šunka, pileća prsa, sudžuk, goveđa čajna kobasica, pileće viršle i suva svinjska slanina. Ista pravila o smanjenju marži važe i za konzervu od 200 grama komadića tunjevine bez dodataka u ulju, kokošiju paštetu bez dodataka od 100 grama, džem od šljiva i marmeladu u pakovanju od 500 grama do jednog kilograma, goveđi gulaš u konzervi do 500 grama, blagi kečap u pakovanjima od 300 do 500 grama, svježu pastrmku bez ograničenja u težini, sardine u biljnom ulju bez dodataka u pakovanju do 200 grama, sok sirup na razblaživanje od jednog litra, polutvrdi blok sir (“edamer”, “gauda”) u rinfuzu.

Za grupu proizvoda za održavanje higijene marže u trgovinama na veliko ograničene su na 10 odsto, a trgovcima na malo na 15 odsto. U ovoj grupi nalazi se dječji sapun čvrsti u pakovanju do 100 grama, dječje pelene “economy” u pakovanju od 40 plus komada, šampon za bebe u pakovanju od 200 do 500 mililitara, voćne kašice za bebe u teglici do 130 grama, kupka za bebe u pakovanju od 200 do 500 mililitara, šampon za odrasle od jednog litra, kupka za odrasle od 250 mililitara, pasta za zube od 125 mililitara, troslojni toalet papir u pakovanju od 10 komada, deterdžent u prahu za pranje veša u pakovanju od tri kilograma i higijenski ulošci standardni od deset komada.

Foto: Vlada Crne Gore