Za prvih sedam mjeseci Crna Gora uvozila 80 tona mesa dnevno

    3 godine pre 471 pregleda Izvor: Portal DAN

Crna Gora je u periodu od 1. januara do 1. avgusta ove godine uvezla 16.655.224 kilograma mesa, odnsno oko 80 tona dnevno, i to iz Austrije, Belgije, Holandije, Hrvatske, Italije, Njemačke, Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Španije, Poljske, Slovačke, Ukrajine, Danske, Sjeverne Makedonije, Brazila, Grčke i Slovenije, pokazuju podaci Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, dostavljeni Alternativi Crna Gora. Kako su za „Dan“ kazali iz Alternative, podaci o količini uvezenog mesa su alarmantni, jer su poraz za našu ekonomiju, dok u Udruženju stočara Crne Gore ističu da, ako je prosječna cijena kilograma mesa bila četiri eura, onda je naša država sa oko 66 miliona pomogla poljoprivrednu proizvodnju drugih država.

Prema podacima Uprave, ove godine najviše se uvezlo svinjskog mesa, i to 10.835.772 kilograma, potom živinjskog 4.071.778 kilograma, goveđeg 1.729.044 i najamnje jagnjećeg 1.729.044. Prema ocjeni ekonomiste Veska Pejaka iz Alternative, ako pored cijene uračunamo i trošak uvoza, ispada da naša država godišnje stranim proizvođačima mesa svake godine isplati preko 100 miliona eura.

ilustracija, Nikola Saveljić

– Kad bi taj novac ostajao u Crnoj Gori našim proizvođačima, mi bismo bili jedna od najbogatijih zemalja Evrope! Šta je problem da se domaći proizvođači pomognu svake godine sa nekoliko desetina miliona eura da bi dobili oko 100 miliona godišnje? Ako ne uložimo novac, kako ćemo ga vratiti?! Ono što Alternativa Crna Gora predlaže jeste da se uvede sanitarna taksa ili akcize na uvezeno meso. Ako možemo da uvedemo akcize na gorivo, zašto ne možemo na meso?! Država treba da kaže da će od 2025. godine na svaku fakturu koja se uveze naplatiti 30 odsto taksi. To neće poskupjeti meso, već će natjerati domaće markete da kupuju jeftinije meso kod domaćih proizvođača – navodi Pejak.

– Mi ovdje govorimo o „kolaču“ koji vrijedi 100.000.000 eura! Ne pričamo o nekim malim uvozima, već o nečemu što guši našu ekonomiju. Svaki euro koji izađe iz zemlje mi moramo da nadoknadimo u turističkoj sezoni! Svako parče mesa koje su turisti pojeli ove godine bilo je uvezeno! Sad se vidi šta nam je uradilo slabo planiranje privrede i nerad u Ministarstvu poljoprivrede. Ni nova Vlada ne čini bukvalno ništa da uzmemo dio ovog „kolača“ koji vrijedi 100 miliona. Zato zahtijevamo da se domaći proizvođači subvencionišu na svaki kilogram mesa koji proizvedu i prodaju marketima – kaže Pejak.

Predsjednik Udruženja stočara Milko Živković navodi da se sa uvozom mesa, koje samo za ovu godinu nije ispod 60 miliona, mi u stvari pospješujemo proizvodnju u drugim državama, umjesto da se postiču naši poljoprivrednici. On kaže da je poljoprivreda poslednjih 20-30 godina uništavana, te da smo umjesto decenijskih strategija, imali godišnje.

– U poljoprivredi se ne planira na godinu, nego najmanje na 10. Novom Ministarstvu poljoprivrede treba dati šansu da popravi stvari, ali ti rezultati ne mogu biti vidljivi odmah jer je poljoprivreda takva. Ljudi se moraju inspirisati da se bave poljoprivredom jer mi i dalje imamo ista ona polja i imanja od prije 30 godina, ali na njima niko ne živi. Zato kada se rade strategije i planovi, moraju se uključiti oni na koje se oni odnose jer je to jedini način da ti akti budu od koristi – kaže Živković.